česky  lietuviškai  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Evgenia Levin
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Participace a proč na ní záleží: České expertky ve Vilniusu o posilování demokratického procesu od školních lavic po městské samosprávy

Čtyři české expertky na témata spojená s SDG11, a tedy se zapojováním občanů do procesu rozhodování, představily 1. července kolegům z litevských municipalit, ministerstev, neziskových organizací a think-thanků české know-how a dobrou praxi. „Nástroje podpory pro tvorbu a realizaci integrovaných strategických plánů a územních plánů na principu participace“ byly předmětem odborného semináře, který v úzké spolupráci s organizací Transparency International Lithuania zorganizoval Zastupitelský úřad Vilnius za finanční podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci aktivit na podporu implementace Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj.
 

Kolikrát ve svém životě už jste si říkali, že vámi volení zástupci města, kraje nebo i státu nepřijímají správná rozhodnutí, protože zkrátka nemají dostatečnou znalost vašeho prostředí, neznají vaše okolí a problémy, které trápí vaši nejbližší komunitu, jsou jim příliš vzdálené?

A kolikrát už jste měli pocit, že kdyby se naskytla ta správná příležitost, jak se více zapojit do rozhodování o věcech, které vás bezprostředně obklopují, že byste našli odvahu, čas a možná i prostředky do toho jít a s místní samosprávou, úředníky a politiky sdíleli, co vás trápí a kde vidíte možnosti jak věci zlepšit a posunout kupředu?

Jedna z největší výzev současnosti se dotýká přímo těchto témat: jak zajistit lepší rozhodování na lokální úrovni? Takové, které bude spravedlivější, inkluzivnější a efektivnější? Protože ať hovoříme o sociální kohezi, chytrém městském plánování nebo adaptaci na změny klimatu, rozhodnutí učiněná bez konzultace s občany už zkrátka nestačí.

V dnešním rychle se měnícím světě není zapojení občanů do rozhodovacího procesu pouhým demokratickým ideálem – ale naprostou nezbytností. Jednou z platforem, která se snaží na důležitost participace upozornit, je také Agenda 2030 pro udržitelný rozvoj. Její cíle, neboli SDGs si někdy spojujeme pouze s bojem s chudobou, snahou o lepší vzdělání nebo ochranou klimatu. Jedním z pilířů a cílů Agendy 2030 je ale také podpora demokratických institucí a procesů. SDG 11 „Vytvoření inkluzivních, bezpečných, odolných a udržitelných měst a obcí“ a konkrétně bod 11.3 „Nástroje podpory pro tvorbu a realizaci integrovaných strategických plánů a územních plánů na principu participace“ byly předmětem odborného semináře, který v úzké spolupráci s organizací Transparency International Lithuania zorganizoval Zastupitelský úřad Vilnius.  

Čtyři české expertky na témata spojená s SDG11, a tedy se zapojováním občanů do procesu rozhodování, představily 1. července kolegům z litevských municipalit, ministerstev, neziskových organizací a think-thanků české know-how a dobrou praxi. Díky skvělým profesionálkám jsme téma diskutovali hned z několika úrovní. Zuzana Khendriche Trhlínová z Ministerstva pro místní rozvoj hovořila o participaci občanů z pohledu strategického plánování. Účastníkům odborného semináře představila hlavní metody a zkušenosti se zapojením občanů do těchto procesů na národní úrovni. Síleny byly tipy  na formální i neformální způsoby, jakými občany lépe zahrnout v rozhodovacích procesech. Praktické ukázky z praxe (participační mapy, workshopy, online platformy apod.) byly doplněny i návody, dotazníky a výzkumy, které si účastníci semináře mohli díky QR kódům stáhnout přímo na místě a dále je využívat ve své praxi.

Tereza Fasurová z Institutu a plánování hlavního města Prahy (IPR) se zaměřila na konkrétní příklady z praxe. Pro účastníky odborného semináře si připravila plán konkrétních kroků, nutných pro úspěšný proces participativního plánování města/veřejného prostoru apod. a vysvětlila jednotlivé kroky, které je nutné analyzovat jak na počátku projektu a v jeho průběhu, tak i na samotný závěr. Pro účastníky bylo velmi zajímavé porovnávat rozdílné podmínky, limity i kontext jednotlivých projektů, které byly představeny. Interaktivní prezentace nabídla účastníkům možnost prakticky konzultovat i limity participace nebo sdílet ověřené nápady, jak participaci udělat pro občany zajímavější.

Linda Seitlerová a Eva Gregorová zastupovaly organizaci „Dáme na Vás“ a přiblížily účastníkům semináře iniciativy, vznikající na témata spojená s participací v Brně. Participativní rozpočet, občanské návrhy nebo projekty participativního rozpočtování na školách byly debatovány v rámci širší diskuze také s pozvanými hosty z Vilniusu, Kaunasu, Ministerstva vnitra nebo organizace EDU Vilnius.

Úspěšnou akci jsme zakončili neformální debatou v zahradě velvyslanectví, kde účastníci po odpoledni nabitém informacemi mohli společně sdílet své zkušenosti a vyzpovídat české expertky s konkrétními dotazy. Odborný seminář, jehož se účastnilo téměř 50 hostů z celé Litvy, ale i USA nebo JAR, se uskutečnil díky projektu financovaného z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci aktivit na podporu implementace Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj.

Seminář Agenda 2030_Participace

Seminář Agenda 2030_Participace

Seminář Agenda 2030_Participace

Seminář Agenda 2030_Participace

Seminář Agenda 2030_Participace

Seminář Agenda 2030_Participace

Seminář Agenda 2030_Participace

Seminář Agenda 2030_Participace