
Nové příležitosti v litevském Fintech sektoru
17.05.2025 / 09:14 | Aktualizováno: 17.05.2025 / 09:18
S tím, jak se svět každým rokem stále více posouvá do digitálního prostoru, sílí i role litevského sektoru Fintech. Segment licencovaných společností stabilně roste, vyvíjejí se inovativní řešení a úspěch v tomto sektoru je již uznáván nejen na národní, ale i na mezinárodní úrovni – Litva přitahuje stále více Fintech společností, startupů, zahraničních investorů a vytváří dynamický ekosystém finančních technologií. Rostoucí ekosystém Fintech významně přispívá ke změnám v jednotlivých ekonomických aktivitách, jako jsou informace a komunikace, administrativní a servisní činnosti a finanční či pojišťovací služby.
V Litvě je v současné době registrováno přibližně 280 fintech společností, které zaměstnávají přes 7 tisíc zaměstnanců a svým zaměstnancům vyplácí jednu z nejvyšších průměrných mezd v země. Fintech společnosti působící v Litvě obsluhují přibližně 30 milionů zákazníky v Evropě, v zemi působí světoznámé společnosti jako Revolut, Binance, DriveWealth a sektor nadále roste. Průlom dosažený Litvou za poslední desetiletí lze nejlépe definovat relativním ukazatelem, který ukazuje, že společnosti zabývající se touto činností dnes vytvářejí 4,5krát více přidané hodnoty než před deseti lety. Za 10 let se přidaná hodnota vytvořená těmito společnostmi v Litvě zvýšila o 356 %, zatímco relativní změna zaznamenaná ve Švédsku činila 24 %, v Německu 19 %, v Lotyšsku 74 % a v Polsku 143 %. Pro srovnání, jiná odvětví litevské ekonomiky, která jsou považována za tradiční, jako je zemědělství, lesnictví a rybolov, zvýšila v letech 2014–2024 svou přidanou hodnotu o 63 procent, zpracovatelský průmysl o 75 % a stavebnictví o 130 % . V celkovém obrazu ekonomiky země byl tedy fintech spurt jasně patrný a měl dlouhodobý potenciál.
Umělá inteligenci a inovace
Společnosti ve fintech sektoru jsou obzvláště vnímavé a otevřené inovacím. V roce 2024 se ukázalo, že nejdůležitější oblastí finančních technologií je umělá inteligence , jejíž aplikace může zlepšit jak zákaznickou zkušenost, tak optimalizovat různé interní obchodní procesy společností. Fintech bude sektor, který vytvoří mnoho efektivních postupů a příkladů v oblasti umělé inteligence, jež později využijí firmy v jiných sektorech. Různé analýzy ukazují, že fintech společnosti po celém světě jsou obzvláště aktivní v aplikaci řešení umělé inteligence k poskytování personalizovaných finančních služeb, modelování prognóz, zlepšování systémů prevence podvodů a praní špinavých peněz atd.
Podpora konkurence ve finančních službách
V Litvě rostoucí konkurence ve finančním sektoru rozhýbala Fintech ekosystém – byly modernizovány mobilní aplikace, zajištěn vzdálený zákaznický servis, zjednodušeny převody (např. místo čísla účtu stačí zadat telefonní číslo příjemce; byly vytvořeny integrace s bankami a platformami elektronického obchodování) a aktualizovány čtečky karet, které umožňují platby jediným dotykem karty, mobilního telefonu nebo chytrých hodinek, případně usnadňují bezhotovostní platby v malých podnicích (např. na trzích, v kadeřnictvích). Podle průzkumu, který provedla společnost Spinter Research na zakázku asociace Fintech Hub LT, využíval na konci roku 2024 fintech služeb každý třetí obyvatel Litvy. Průzkum ukázal, že v současnosti pro spotřebitele nejrelevantnější jsou platební a digitální bankovní služby.
Inovativní Fintech řešení pro Litvu
43% Fintech společností působících v Litvě jsou společnosti se zahraničním kapitálem. Strategický akční plán r. 2023-2028 pro rozvoj Fintech v Litvě, vypracovaný Ministerstvem financí Litevské republiky, stanoví, že za účelem přilákání Fintech společností ze zahraničí je sestavován a každoročně, nebo pokud možno dvakrát ročně aktualizován seznam společností, které státní instituce hodlají do Litvy aktivně přilákat. Cílem je, aby seznam zahrnoval jak technologické společnosti, tak i licencované společnosti s vysokým potenciálem tvorby přidané hodnoty, které nabízejí inovativní produkty, služby a/nebo obchodní modely finančních služeb pro fyzické i právnické spotřebitele Evropské unie, včetně Litvy.
Seznam těchto společností je ovlivněn globálními trendy ve Fintech sektoru. Z technologického hlediska jsou v současné době obzvláště populární oblasti embedded a decentralizovaných financí, cloud computingu, internetu věcí, velkých dat a umělé inteligence, virtuální a/nebo rozšířené reality, třetí generace webu (Web3), technologie distribuované účetní knihy (DLT), nových typů cenných papírů a také různá řešení v oblasti compliance a kybernetické bezpečnosti. Kromě toho se plánuje přivést do Litvy vysoce kvalitní společnosti poskytující finanční služby, jejichž služby mají největší potenciál pro rozvoj. Stát má také v úmyslu podniknout aktivní kroky k přilákání Fintech společností do v současnosti méně rozvinutých segmentů licencovaných společností v zemi, tj. crowdfundingu a peer-to-peer půjček.
Invest Lithuania
Akční plán pro rozvoj Fintechu v Litvě se skládá z 59 opatření, která realizuje až 26 zainteresovaných stran – státní instituce, veřejné instituce a sdružení. Možnosti nových obchodních modelů určených k digitalizaci a/nebo transformaci tradičního finančního sektoru, jeho provozu a rozvoje v Litvě posuzuje veřejná instituce „Invest in Lithuania“. Tato poskytuje také konzultace Fintech společnostem, které nabízejí inovativní řešení a vytvářejí vysokou přidanou hodnotu, přičemž každé společnosti je přidělen samostatný kurátor. Fintech společnosti, které chtějí získat provozní licenci v Litvě, se mohou obrátit na Litevskou banku účastí v programu Newcomer, společnosti mají v případě potřeby možnost setkat se s vedoucími představiteli státních institucí, které utvářejí státní politiku. Invest Lithuania loni přilákala investice ve výši 67,9 mil. EUR od různých společností ve Fintech sektoru, přičemž se předpokládá, že globální tržby by do roku 2030 mohly vzrůst na 1,5 bil. USD. Lze očekávat, že litevský Fintech sektor se bude dál dynamicky rozvíjet a vytvářet tak nové příležitosti pro zahraniční investory.