česky  lietuviškai  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo LinkedIn logo

Ekonomická zpráva č. 13 - Podrobnější informace k novému Zákoníku práce Litevské republiky

(Archivní článek, platnost skončena 31.01.2018 / 17:21.)

NZP vstoupil v platnost již více než před měsícem, avšak zaměstnavatelé nijak nepospíchají s uplatňováním v něm obsažených novinek kvůli nejasné interpretaci, proto se snaží spíš školit zaměstnance a podrobněji studovat nová nařízení. Řada z nich kromě toho rovněž počítá se slibem vládních úředníků, že v průběhu přechodného období, tj. po dobu půl roku, nebudou zaměstnavatele za nepřesnosti či nedodržování příliš trestat.

Jedním z klíčových cílů NZP je větší flexibilita pracovního trhu, zajištění lepší ochrany zájmů pracovníků a zkvalitnění pracovních podmínek. Velká pozornost je věnována diskriminaci[1], tj. stát klade velký důraz na ochranu zaměstnanců v případě šikany, diskriminace, pronásledování a psychologického nátlaku ze strany nadřízených pracovníků či kolegů. Pokud se poškozenému zaměstnanci podaří diskriminaci prokázat, obviněná osoba má být dle právních předpisů propuštěna. Zaměstnanec má být informován (formou speciálního označení) o zvukovém a vizuálním monitorování na pracovišti. Kromě toho má zaměstnavatel zajistit psychickou podporu osobě, která byla poškozena z důvodu šikany aj. na pracovišti. Na pracovišti musí fungovat prevence, aby k takovýmto situacím nedocházelo. Pro zaměstnance byl vytvořen přehled závazků a doporučení.

Níže uvádíme několik novinek v rámci úpravy pracovních vztahů v NZP:

Ukončení pracovního poměru a vyplacení odstupného:

Výše odstupného dlouhodobě pracujícím zaměstnancům v závislosti na délce pracovního poměru má činit až 3 měsíční platy.

Řádná dovolená, sociální a rodinné benefity

  • zaměstnanci mají nárok na dovolenou za účelem vzdělání na 5 pracovních dnů, v případě zaměstnání na jednom místě déle než 5 let má zaměstnanec nárok na dovolenou za účelem formálního nebo neformálního vzdělání na 10 pracovních dnů za rok, přičemž má nárok na minimálně polovinu měsíční mzdy;
  • dodatečná dovolená patří zaměstnanci samostatně vychovávajícímu dítě mladší 14 let či postižené dítě mladší 18 let; zaměstnanci s pracovní stáží delší než 10 let mají nárok na dodatečné 3 pracovní dny dovolené za rok. Za každých dalších 5 let se dovolená prodlužuje o 1 den;
  • poskytnutí volného času na uspokojení osobních potřeb;
  • u poskytování mateřského dne se dle NZP nic nemění, tj. při výchově dvou dětí do 12 let má zaměstnanec nárok na 1 den volna za měsíc;
  • rodiče vychovávající děti do 14 let mají nárok na minimálně 4 hodiny volna dne 1. září;
  • zaměstnavatel musí na žádost zaměstnance poskytnout neplacenou dovolenou v následujících případech:
  1. zaměstnanec vychovávající dítě do 14 let (do 14 kalendářních dnů)
  2. v případě péče o tělesně postižené osoby (do 30 kalendářních dnů) 
  3. mateřská/otcovská dovolená (do 3 měsíců)
  4. v případě péče o nemocného člena rodiny (dle doktorem vystavené neschopenky)
  5. pro uzavření sňatku (do 3 kalendářních dnů)
  6. v případě pohřbu člena rodiny (do 5 kalendářních dnů)
  • Za práci mimo stanovenou pracovní dobu a vykonanou na příkaz nadřízeného, tzv. nařízený přesčas, přísluší zaměstnanci náhradní volno v odpovídajícím časovém rozsahu nebo peněžitá náhrada ve výši:
    • minimálně 150 % hodinové mzdy za práci vykonanou v pracovních dnech
    • minimálně 200 % hodinové mzdy za práci vykonanou ve dnech pracovního volna a státem uznaných svátcích
  • flexibilní možnost klouzavé a zkrácené pracovní doby dle oboustranné dohody.

Zkušební doba a výpovědní lhůta

  • V případě zkušební doby je stanovena krátká výpovědní lhůta bez vyplacení odstupného, ale zaměstnavatel musí právně zdůvodnit, proč není zaměstnanec na danou pozici vhodný.

Nehledě na výše zmíněné změny v NZP se mohou zaměstnavatel a zaměstnanec řídit podmínkami uzavřené pracovní dohody a vnitřními pravidly každého podniku, resp. instituce. V souvislosti se vstupem NZP v platnost není nutné předělávat pracovní smlouvy uzavřené dle již neplatného (původního) Zákoníku práce.

Výše uvedené údaje představují pouze výběr z obsáhlejšího textu (celkem 128 stránek). Po dokončení jazykové revize bude publikována též anglická verze NZP, kterou zveřejníme na naší stránce pro potřebu českých firem.

 


[1] Byla zřízena Komise pro řešení pracovněprávních sporů https://www.vdi.lt/Forms/Tema.aspx?Tema_ID=50 při Ministerstvu práce a sociálních věcí Litvy.