deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © ZÚ Vídeň
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Jak snáze proniknout na rakouský trh? I o tom bylo setkání zástupců českých firem s rakouskými obchodními agenty

Dne 25. dubna 2023 se ve spolupráci s agenturou CzechTrade v rámci Projektů na podporu ekonomické diplomacie PROPED konalo v prostorách Velvyslanectví ČR v Rakousku setkání českých firem s rakouskými obchodními zástupci. Tentokrát se prezentovaly české firmy z oborů dřevo a stavebniny, nábytek a vybavení interiérů, oděvy společně se šperky a zdravotnictví a medicínská technika. Jak ze strany českých firem, tak rakouských obchodních zástupců se akce setkala s velkým zájmem, o čemž svědčí počet zúčastněných českých firem (25) a rakouských obchodních zástupců (17) sdružených pod Spolkovým grémiem obchodních zástupců při WKO (Rakouská hospodářská komora).

V Rakousku působí téměř 9 tisíc obchodních zástupců, kteří ročně zprostředkují zboží v hodnotě 23,2 mld. EUR, přitom 65 % těchto obchodních transakcí  je ve prospěch zahraničních firem. Všichni rakouští obchodní zástupci jsou členy Rakouské hospodářské komory (WKO) i mezinárodní unie IUCAB (International Union of Commercial Agent and Brokers) a podléhají rakouskému zákonu o obchodních zástupcích (Handelsvertretergesetz, zkratka HVertrG, 1993).

Zástupci firem měli možnost v rámci B2B prodiskutovat své exportní záměry s přítomnými obchodními zástupci, kteří byli WKO vybráni pro jednotlivé odvětví a navázat s nimi spolupráci, zároveň se dozvěděli informace o fungování obchodních zástupců a legislativním rámci jejich působení.

Jak pracují rakouští obchodní zástupci,  přiblížili přítomným firmám výkonný ředitel Obchodních zástupců v Rakousku Christian Rebernig,  o rakouském právu obchodního zastupování informoval Dr. Gustav Breiter. Zúčastněným byli k dispozici i zástupci právní kanceláře TaylorWessing.

Rakouský trh nabízí dlouhodobě pro české exportéry celou řadu možností zejm. v oblastech  jako je  zdravotnictví, farmaceutický průmysl, stavebnictví. Stavebnictví je jedním z hlavních rostoucích segmentů trhu. Vysoká poptávka po bytových prostorách a trend investičních bytů jsou v Rakousku nepřetržité. Perspektivním odbytovým trhem bude v Rakousku do budoucna i automatizace staveniště, koncepty pro síťování stavebních strojů a využití mobilních stavebních robotů. Do popředí zájmu se  dostávají témata jako je zvýšení energetické účinnosti staveb a energetických úspor nebo chytré stavební materiály – právě z oblasti stavebnictví bylo na setkání zastoupeno několik firem, pro které rakouský trh představuje významné odbytiště především subdodávek.

Rakousko se rovněž stává významnou farmaceutickou lokalitou a postupně usiluje o větší samostatnost  ve výrobě farmaceutických produktů. Investuje do inovativních výrobních technologií, digitalizace a výrobních kapacit. Rakouský farmaceutický průmysl vyprodukoval jen v r. 2021 produkty v hodnotě cca 3.1 mld EUR a farmac. průmysl je tak jednou ze sedmi prioritních oblastí vlády. V oblasti zdravotnické péče může být pro české firmy zajímavá poptávka např. po IT řešeních - aplikacích monitorování pacientů v domácnosti, mj. s využitím senzorové techniky, ale i v dodávkách softwarových výrobků pro lékařství, telemedicíny, aplikací za využití UI a produkty a služby personalizované medicíny. České firmy zde mají šanci i proto, že vyrábějí široké spektrum zdravotnické techniky.

„Setkání se naše firma zúčastnila poprvé, byli jsme příjemně překvapeni nejen skvělou organizací  ze strany Velvyslanectví a CzechTrade, ale i skvělou připraveností ze strany obchodních zástupců“, říká zástupkyně firmy Hilding Anders, Radka Kotyková. Firma vyrábí pasivní, antidekubitní matrace, které jsou určeny nejen pro nemocnice, ale rehabilitační centra a centra s péčí o dlouhodobě nemocné a nedávno navázala s firmou Linet. Z dalších firem se zúčastnili CityZen s.r.o. ,INGOS s.r.o.- výrobce laboratorních  a měřících přístrojů nebo Ortex Zlín, který se zaměřuje na vývoj, výrobu a prodej ortéz. Z oboru nábytkářství se zúčastnily např. firmy NADOP, NOVATRONIC, Unikov Steel a výrobce designových betonových květináčů Betoni AGSTAV Třebíč.

Potřeba místních zástupců/partnerů při hledání nových obchodních příležitostí, bude dále narůstat,  již několikáté setkání zástupců českých firem s rakouskými obchodními zástupci na půde velvyslanectví  je toho dokladem. Neméně důležité je vytipování správného odvětví, o která je mezi českými firmami zájem a kde se nabízí možnosti budoucí spolupráce za situace,  kdy enormně narůstá zájem o rakouský trh.

Setkání bylo dle ohlasů velmi úspěšné a některým firmám se již podařilo navázat kontakt s příslušnými obchodními zástupci. WKO medializovala celou akci v magazínu CONTACT, který vydává Rakouská hospodářská komora.

 

 

Pavlína Šrámková, vedoucí obchodně-ekonomického úseku Velvyslanectví ČR v Rakousku

 

 

 

 

Galerie


Setkání českých firem s rakouskými obchodními agenty 25.4.2023