deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © forbes.cz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rakouský dopravní sektor láká české firmy k exportu

Rakouská vládní podpora modernizace a mobility v dopravě nabízí českým firmám zajímavé možnosti odbytu jejich inovativních produktů na tamním trhu. Zájem je především o koncepty, které slouží k zatraktivnění a ekologizaci veřejné dopravy.

Rakousko patří k předním evropským investorům ve výstavbách silnic a dálnic a vypisuje v těchto oblastech průběžně tendry. Vedle toho patří mezi hlavní pilíře rakouské hospodářské politiky v dopravním sektoru modernizace dopravní infrastruktury a implementace nejnovějších high-tech systémů. Tímto se otevírají českým firmám s inovativními produkty lákavé možnosti exportu do Rakouska. Mezi ně se řadí také kooperativní inteligentní dopravní systémy (C-ITS), které zvyšují bezpečnost a plynulost silničního provozu.

Implementace těchto chytrých systémů spadá v Rakousku do kompetence několika institucí. Financování, stavění a udržování pozemních komunikací má na starosti státní podnik ASFINAG, který je obdobou českého Ředitelství silnic a dálnic. Spolková agentura AustriaTech má na starosti zvýšení společenského přínosu nových technologií v dopravě. Zavedením C-ITS se zabývají také přepravní společnosti jako je například dopravní podnik města Vídně - Wiener Linien nebo zástupci spolkového ministerstva pro inovaci a mobilitu (BMK) či jednotlivých zemských měst. Právě zástupci zmíněných společností a institucí se zúčastnili červnové incomingové mise v Brně.

Nové možnosti exportu díky ekonomické diplomacii PROPED

Obchodně-ekonomický úsek velvyslanectví ve Vídni ve spolupráci s firmou Ing. Ivo Herman, CSc., která se specializuje na ITS, zprostředkoval v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie PROPED dne 30. června 2022 incomingovou misi, jejímž cílem byla prezentace inteligentních dopravních systémů v praxi. Produkty nabízené tuzemskými firmami Ing. Ivo Herman, CSc., CROSS Zlín a.s. a RCE Systems s.r.o. patří díky svým inovativním řešením k světovým špičkám ve svém oboru. Kromě rakouské delegace se mise zúčastnili rovněž zástupci českého ministerstva dopravy a ministerstva průmyslu a obchodu.

Zájem zástupců předních rakouských dopravních společností a institucí svědčí o kvalitě prezentovaných technologií, zároveň bylo ze strany účastníků vysoce hodnoceno využívání těchto systémů v Brně, které v tomto rozsahu předčí i samotnou Vídeň. České firmy tak opět prokazují, že je možné prosadit se i na tak náročném trhu, jako je Rakousko.

 

Pavlína Šrámková, Ina Bayerová, Obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Rakousku

Galerie


PROPED - Incomingová mise