česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Mission
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Valné shromáždění OSN konsensem přijalo první rezoluci k lidským právům a digitálním technologiím iniciovanou Českou republikou

Dne 19. prosince 2023 Valné shromáždění přijalo konsensem rezoluci o podpoře a ochraně lidských práv v kontextu digitálních technologií, kterou v rámci 3. výboru VS OSN iniciovala Česká republika.

Česká republika se tak významně zasadila za vznik, předložení i přijetí první rezoluce zaměřené na podporu a ochranu lidských práv v kontextu digitálních technologií. Česká diplomacie tímto potvrdila důraz na ochranu lidských práv a základních práv a svobod, a to offline i online. ČR návrh rezoluce předložila společně s Mexikem, Jihoafrickou republikou, Maledivami a Nizozemskem.

Rezoluce reaguje na dynamický vývoj digitální sféry s cílem zachytit základní politickou shodu v dané problematice. Věnuje se příležitostem i výzvám, které přinášejí digitální technologie pro lidská práva. V textu rezonují témata jako vývoj nových technologií, digitální propast, svoboda projevu, vypínání internetu, právo na soukromí, vládnutí a pokojné shromažďování, rasismus, algoritmy, umělá inteligence, sledovací systémy apod. Dále se zaměřuje na  povinnosti členských států i  odpovědnost soukromého sektoru.