česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: KPR: Zuzana Bönisch
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezident České republiky Petr Pavel přednesl projev na 78. zasedání Valného shromáždění OSN, v Radě bezpečnosti OSN a na SDG Summitu

Českou delegaci na 78. zasedání Valného shromáždění OSN vedl ve dnech 18. – 22. září 2023 prezident republiky Petr Pavel. Během své návštěvy pronesl na půdě OSN národní projev ve Valném shromáždění, vystoupil v otevřené rozpravě Rady bezpečnosti, která se zabývala konfliktem na Ukrajině, a jménem skupiny 46 členských zemí OSN Pathfinders přednesl projev na summitu k cílům udržitelného rozvoje (SDG). V projevech na Valném shromáždění OSN i v Radě bezpečnosti OSN prezident Pavel kritizoval ruskou agresi vůči Ukrajině. Invazi označil za porušení mezinárodního práva a Charty OSN a vyzval k ukončení zločinů, kterých se Rusko na Ukrajině dopouští. Během návštěvy New Yorku se prezident Pavel setkal rovněž s řadou státníků. Součástí delegace ČR byl rovněž ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

První den návštěvy prezident Pavel vystoupil na summitu k cílům udržitelného rozvoje (SDG), kde pronesl projev jménem skupiny 46 členských zemí OSN Pathfinders. Upozornil v něm, že cesta k naplnění cílů udržitelného rozvoje je ve velkých nesnázích. Připomněl pandemii
covidu-19 i katastrofální následky ruské agresivní války proti Ukrajině. Prezident Pavel v souvislosti s udržitelným rozvojem za Českou republiku slíbil zvýšit efektivitu strategického plánování. Česko se podle něj zavazuje k implementaci Pařížské dohody nebo přispět čtyřmi miliony USD do Zeleného klimatického fondu na období 2024 až 2027.

V úterý 19. září prezident Pavel pronesl projev ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN, ve kterém poukázal na bezpečnostní problémy, kterým svět čelí. Mluvil zejména o ruské agresi vůči Ukrajině a o zločinech, kterých se Rusko během invaze dopustilo. Vyzval k jejich ukončení. Prezident Pavel také v projevu poukázal například na bezpečnostní, humanitární a politickou krizi v oblasti Sahelu či nesouhlas s vojenskými aktivitami Číny, které zvyšují napětí v Tchajwanském průlivu. Zmínil také hrozbu, kterou pro světovou stabilitu a bezpečnost představují klimatické změny. Zdůraznil i potřebu aktivní politiky v oblasti lidských práv a demokracie, stejně jako potřebu podporovat svobodu médií.

Ve středu 20. září prezident Petr Pavel vystoupil v otevřené rozpravě Rady bezpečnosti ke konfliktu na Ukrajině. Ruskou invazi ve svém projevu označil za brutální a nevyprovokovanou útočnou válku, kterou Rusko hrubě porušilo Chartu OSN. Řekl, že se Rusko musí zcela a bezpodmínečně stáhnout z Ukrajiny a představitelé Kremlu musí nést následky a být postaveni před soud. Podpořil kroky ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v jeho mírovém plánu. Připomněl také českou zkušenost s ruským imperialismem z roku 1968.

Na okraj zasedání OSN měl prezident Pavel celou řadu bilaterálních jednání – s jordánským králem, prezidentem Korejské republiky, lichtenštejnským dědičným princem, mongolským prezidentem, předsedou vlády Andorry a nizozemským premiérem.  Setkal se rovněž s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem, s předsedou Valného shromáždění OSN Dennisem Francisem, generálem Johnem Allenem a zástupci židovských organizací v USA. Společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou se zúčastnil galavečeře na počest 30. výročí založení Česka a Slovenska.

Součástí delegace ČR na 78. VS OSN byl rovněž ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, který mimo jiné pronesl ve čtvrtek 21. září národní projev k reformnímu úsilí generálního tajemníka a připravovanému Summitu budoucnosti, zúčastnil se neformálního jednání ministrů zahraničních věcí Evropské unie a vystoupil na zasedání Mezinárodního poradního výboru Atlantické rady. Během návštěvy absolvoval rovněž celou řadu bilaterálních jednání.