монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Mongolsku
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

25. výročí „Člověka v tísni“

Česká nevládní organizace „Člověk v tísni“ oslavila v prostorách Sky Plaza v Ulánbátaru 25. výročí. 

Spolupořadatelem akce byl ZÚ ČR v Ulánbátaru. Akce se zúčastnilo cca 60 pozvaných hostů, kteří byli a jsou nějakým způsobem spjati s působením ČvT  v Mongolsku.

Akci zahájil ředitel místního stálého zastoupení ČvT Mark Tasse, který předal úvodní slovo velvyslanci České republiky Jiřímu Brodskému.

Velvyslanec v projevu k 25. výročí ČvT krátce shrnul její vznik a poslání v ČR, ale zejména ve světě, kde se stala uznávanou humanitární, rozvojovou, vzdělávací a lidskoprávní organizací. Poté se zaměřil na působení ČvT v Mongolsku a zmínil některé úspěšně realizované projekty například na pomoc pastevcům a místním komunitám žijícím v odlehlých částech Mongolska. Realizací projektu “mobilních klinik “byla zlepšena dostupnost základní lékařské péče daleko od hlavního města. Úspěšný projekt “Jeden svět ve školách” ukázal cestou krátkých dokumentárních filmů na významné společenské problémy, které netrápí jen Mongolsko. Drogy, domácí násílí, či alkoholismus, to jsou věci, které se nesmí v moderní společnosti nechat bez řešení. Zlepšení úrovně školství a spolupráce s místními univerzitami MUST a MULS dávají předpoklady k dalšímu následnému rozvoji v oblastech školství a vědy. Byli to právě lidé z Člověka v tísni, kteří před lety identifikovali lesní oblast v aimagu Darchan Uul, kde hospodaří společnost Domogt Sharyngol, vhodnou k realizaci  bilaterálního  lesnického projektu, který se ve spolupráci s FRDC a MET ale I ostatních donorů jako GIZ, FAO, UN stává vzorovým projektem v rozvoji lesnictví celého Mongolska. Člověk v tísni hrál  významnou roli i v realizaci humanitárních projektů na zmírnění následků, ale i odstranění příčin stale častěji se opakujících Dzudů (extrémních zim v Mongolsku)  Ministerstvo zahraničních věcí České republiky  poskytuje organizaci Člověk v tísni dotace ve výši cca 5,4 mil. EUR ročně. Část z těchto prostředků byla využita v Mongolsku, zbylá v zemích, kde je tato pomoc potřebná ještě vice. Jsme však velice rádi, že všechny vynaložené prostředky jsou vynaloženy přesně tam, kde je potřeba.

Po projevu velvyslance následoval krátký dokumentární film o 25 leté historii a působení ČvT v ČR a ve světě. Po shlédnutí filmu následoval projev ředitele ČvT Mongolsko Marka Tasse, ve kterém se zaměřil zejména na projekty realizované v Mongolsku. Prostor tak dostali i vedoucí jednotlivých projektů a partnerské místní a mezinárodní nevládní organizace. Po projevech a prezentacích následovala recepce.

 

projev velvyslance Jiřího Brodského

projev velvyslance Jiřího Brodského

pozvaní hosté

pozvaní hosté

 

Velvyslanec spolu s ředitelem místního zastoupení Marcem A. Tassem

Velvyslanec spolu s ředitelem místního zastoupení Marcem A. Tassem