Mongolský pár laureátem Ceny Gratias agit 2016
24.06.2016 / 08:43 | Aktualizováno: 15.03.2021 / 03:17
Ministr zahraničních věcí ČR uděluje každoročně Cenu Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí několika osobnostem vybraných z celého světa.
V letošním výběru se umístily i mnohé světoznámé osobnosti, jako gymnastka Věra Čáslavská nebo výtvarník Petr Sís. I proto máme velikou radost, že v natolik silné konkurenci byli vedle významných podnikatelů, zdravotníků, pracovníků kultury či sportovců z Keni, Německa, Itálie, Portugalska, Izraele, Rumunska, Kanady, Slovenska, Kuby, Finska, USA a Chile vyznamenáni také občané Mongolska - manželé S. Cacral a P. Cengüün, podnikatelé, mecenáši kultury a vzdělávání.
Oba studovali v Praze, paní Cacral právo a pan Cengüün inženýrství. Dodnes oba hovoří skvělou češtinou. Cengüün byl v době demokratických změn roku 1989 jedním z hlavních propagátorů českého inspirativního vzoru „Sametové revoluce“ mezi mongolským demokratickým hnutím. Má tak dílčí, ale nezanedbatelnou zásluhu na pokojném charakteru a nekrvavém zavedení pluralitního demokratického systému v Mongolsku. Dodnes je ovšem také zastáncem skutečných demokratických principů a hájí svobodu podnikání i slova, nebojí se kriticky vystupovat i proti nešvarům jako je korupce nebo nadbytečné státní zásahy do tržních mechanismů.
Oba manželé se dlouhodobě věnují podnikatelské činnosti, při které od začátku také spolupracovali s českými experty a firmami. Kromě výrobků mlýnů Altan Taria nebo farmy Mongolian Pork je za vysokou kvalitu provedení i poskytovaných služeb mnoho let ceněn obytný komplex Star Apartments, který patří k nejkvalitnějším a nejlépe udržovaným v celém Ulánbátaru. Významným rysem všech aktivit Cacral a Cengűüna je především důraz na sociální odpovědnost vůči zaměstnancům, jejich profesní vzdělávání i vedení k disciplině a kvalitě práci odpovídající skutečně vysokému světovému standardu. Podporují ovšem také vydávání knih, kulturní aktivity, společenské akce pro místní obyvatele v Selenge, budují hřiště, malá internet cafe s učebnami, rozvíjejí efektivní metody farmaření a učí jim také pastevce z okolí. Touto svou mecenášskou činností jsou v Mongolsku dosud ještě výjimeční a jsou za ni po právu váženi. Nesou tak hrdě jméno České republiky, země, ze které si vedle odborného vzdělání přivezli i takovou východu a pojetí podnikatelských zásad a morálních norem.
Gratulujeme, že letošní laureáti tak vedle loutkáře Altan-Očira, nositele ceny z roku 2011, rozšířili řady mongolských občanů vyznamenaných za všechny aktivity, kterými dělají ve světě čest i naší zemi.
V příloze uvádíme několik záběrů ze slavnostního ceremoniálu, kdy v Černínském paláci předal dne 17. 6. 2016 ceny Gracias agit laureátům osobně pan ministr Lubomír Zaorálek.