Veletrh The Buildings Show 2021: České firmy položily základní stavební kámen úspěchu na kanadském trhu
07.12.2021 / 00:05 | Aktualizováno: 07.12.2021 / 00:22
České firmy se úspěšně účastnily veletrhu The Buildings Show, který proběhl v prvních třech prosincových dnech v centru Toronta. Společnosti Sharry (digitální správa přístupu do kancelářských budov), mmcité (designový městský mobiliář), FN Nano (nanotechnologické nátěry s desinfekčními vlastnostmi) a Brens (retenční desky pro zelené střechy a management vody z přívalových dešťů) byly zastoupeny na společném stánku České republiky a využily příležitost k networkingu a rozvíjení aktivit na kanadském trhu. Projekt na podporu ekonomické diplomacie realizoval Generální konzulát ČR v Torontu ve spolupráci s agenturou CzechInvest a s financováním Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.
The Buildings Show potvrdil, že je nejvýznamnějším stavebím veletrhem Severní Ameriky, když navzdory pokračující covidové situaci čítal přes 300 vystavovatelů a přes 10 tisíc zaregistrovaných návštěvníků. Akce dokázala i za přísných protipandemických opatření přinést aktuální informace o trendech v sektoru skrze sérii přednášek o digitalizaci stavebnictví, designu a udržitelnosti, i celkovém vývoji odvětví. Vedle klasických stavebních řešení a materiálů přinesly stánky vystavovatelů také inovativní řešení v oblastech jako automatizace budov, dobíjecí stanice pro elektromobily, zelené střechy, nebo rozšířená realita pro realitní trh. Prezentace České republiky jako inovativní země v tomto kontextu mnohé návštěvníky zaujala, navíc byla jedinou zahraniční zemí s jednotnou účastí na veletrhu.
Kanada je pro české firmy perspektivní mj. proto, že především konkrétně Toronto stává klíčovým centrem pro inovace v oblasti nemovitostí. S rostoucím technologickým ekosystémem, zahrnujícím přístup k talentům, kapitálu a zákazníkům, a prosperujícím realitním a stavebním sektorem vytváří vhodné podmínky například pro PropTech startupy, jako byla česká firma Sharry. 46 % startupů PropTech v Kanadě se nachází v Torontu, které je nejrychleji rostoucím městem v Severní Americe a stejně tak největším technologickým centrem s 24 tisíci technologickými společnostmi a 270 tisíci pracovníků. Lze konstatovat, že pandemie COVID-19 obecně zrychlila tempo zavádění nových technologií a PropTech společnostem se tak nabízí příležitost zjednodušit a digitalizovat stávající procesy, usnadnit práci na dálku a pomoci firmám s transformací kancelářských prostor. V Kanadě je rovněž silná poptávka po technologických řešeních, která by zajistila cenovou dostupnost, ekologickou udržitelnost a provozní efektivitu jak ve stávajících budovách, tak v nové výstavbě.
Silné postavení celého sektoru v místním hospodářství pak dokládá fakt, že stavebnictví zaměstnává v Kanadě přes 1,3 milionu pracovníků a na HDP se v přepočtu na celý rok podílí 7,2 % (údaje k září 2021). Ve třetím čtvrtletí 2021 zaznamenalo stavebnictví mezičtvrtletní pokles o 3,9 % po předchozích čtyřech čtvrtletích růstu. Největší podíl na poklesu měla výstavba rezidenčních budov, která klesla o 8,4 %, a to zejména kvůli poklesu stavebních úprav a modernizací domů a poklesu výstavby nových rodinných domů v tomto čtvrtletí. I přes tento pokles však zůstává činnost ve výstavbě rezidenčních budov na vyšší úrovni než před pandemií COVID-19 (Statistics Canada, 2021).
I nadále proto bude smysluplné podporovat snahy českých firem při vstupu na kanadský stavební trh, a to skrze případné prezentaci na dalších ročnících veletrhu The Buildings Show, nebo skrze individuální služby jednotné zahraniční sítě.
Eva Libs Bartoňová, ekonomická diplomatka GK Toronto, ve spolupráci s Karolínou Kosteleckou