english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podnikatelská mise zaměřená na energetiku v Izraeli

(Archivní článek, platnost skončena 12.11.2014 / 14:51.)

Odborná mise zaměřená na problematiku energetiky a zejména pak ne její nejmodernější trendy – inteligentní sítě a e-mobility – byla první ze série letošních expertních misí, na jejichž přípravách a konání se ZÚ Tel Aviv bude v průběhu roku 2012 podílet či spolupodílet. Třídenního programu se vedle zástupců ČEZ zúčastnili představitelé dalších firem, které mají s předmětnou problematikou co do činění. Přítomny tak byly společnosti Elvac, České Radiokomunikace, Ness, Corinex, Aligier, Telefónica či UniControls.

Podnik zorganizovaný Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou a velvyslanectvím Státu Izraele v Praze nebyl zcela prvním svého druhu, tematicky do značné míry navazoval na smart grids seminář pořádaný v květnu 2011 v prostorách ZÚ Tel Aviv. Rovněž úvod letošní mise obstaraly presentace projektů společností ČEZ a Israeli Electric Corporation. V prvním případě tak byla presentována koncepce Smart/e/motions včetně pilotního projektu realizovaného ve Vrchlabí, v případě druhém vize IEC pro příští dekádu s důrazem na presentaci pilotního projektu zavádění inteligentních měřidel, který IEC spustila ve městě Binyamina.

Vedle seznámení se s národními koncepty měli účastníci mise příležitost navštívit izraelské společnosti, jež se problematikou inteligentních sítí ve větší či menší míře zaobírají. Nejprve přišla na řadu společnost ECI, jež na poli smart grids spolupracuje s producenty elektrické energie, distributory, specifické služby navíc nabízí i koncovým zákazníkům. Další firmou, která se českým  účastníkům představila, byla společnost Ness, která ostatně má v České republice svoji středoevropskou centrálu a v Čechách zaměstnává stovky vývojářů. Ta poskytla informace o svých systémech automatizace procesů distribuce a obchodu s energiemi. Na závěrečný den pak byla připravena  návštěva společnosti Better Place, ta je se svým projektem zaměřeným na co nejrychlejší přechod k elektromobilům významným příspěvkem do diskuse o otázkách e-mobility.

V rámci programu měli účastníci možnost setkat s Saulem Singerem, autorem bestselleru a dnes dá se již říci legendární publikace Start Up Nation, která čtivou formou poodhaluje počátky i současnost izraelského hi-tech zázraku.

 

Foto: Saul Singer s vicepresidentem Česko-izraelské smíšené obchodní komory Petrem Benešem

foto