česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Írán: Obchod a ekonomika – aktuální situace 2. polovina 2022

Stručná informace k aktuální obchodně-ekonomické situaci v Íránu.

Řízení ekonomiky v turbulentních časech je pro současnou vládu Íránu stále náročnější. Bezvýchodná situace v důsledku neúspěšných jednání o JCPOA a možnosti aktivace ustanovení „Snapback“ vedou k celkovému zhoršování ekonomické situace. Vnitropolitické problémy země evokují další napětí, a úroveň ekonomiky se zhoršuje.

Rychle rostoucí míra inflace, vysoká devalvace Riálu, absence bankovního spojení, nedostatek zahraničních devizových prostředků negativně ovlivňují živobytí obyvatelstva, přičemž kupní síla domácností neustále klesá. Sociální napětí, protesty, násilí a křivdy na obyvatelstvu snižují obchodní bilanci a výkonnost ekonomiky, která je v důsledku US a EU sankcí a kolapsu internetové sítě v Íránu na nejnižší úrovni během posledních 14 měsíců.  

Politicko-ekonomická infiltrace do Íránu ze strany Ruska byla zahájena během letních měsíců 2022. Tento vývoj naznačuje jednostrannou profitabilitu a další izolovanost Íránu od západních ekonomik.

Ve zprávě nadace Heritage Foundation za rok 2021 o Indexu ekonomické svobody se Írán umístil na 168. místě mezi 178 zeměmi, a je zařazen mezi země s „utlačenými ekonomikami“.