Schválené nové projekty Odboru lidských práv a transformační politiky MZV ČR pro Gruzii
08.03.2016 / 11:43 | Aktualizováno: 08.03.2016 / 11:45
The Caucasian Way
Projekt rozvíjí činnost občanských iniciativ pracujících ve specifických oblastech (geograficky, politicky, společensky či národnostním složením) a tématech, zejména rovnosti a nediskriminace, svobody projevu, přístupu k informacím, spolupráce s veřejnou správou a ochrany životního prostředí. Projekt bude dosahovat záměru prostřednictvím strategického plánování kampaní a aktivit iniciativ, série vzdělávání v oblastech aktivního občanství, studijní cesty do ČR, síťování, sdílení a zvyšování schopností v kampaňových metodách, průběžné odborné i organizační podpory a koučingu. Důležitým aspektem této podpory je jak podpora začínajícím grassroot iniciativám, dobrovolníkům/icím, mladým lidem, tak vytváření kontinuity práce občanských iniciativ a přenos zkušeností a know-how již spolupracujících iniciativ směrem k těm začínajícím.
Posílení regionálních organizací občanské společnosti v politickém dialogu o sociálním začleňování v Gruzii
Cílem navrhovaného projektu je posílit vazbu mezi veřejnými a občanskými aktéry k harmonizaci činnosti v oblasti sociálního začleňování vytvořením společného poradního orgánu tzv. Poradního výboru pro sociální začleňování a otestovat koncepci programu sociální integrace ČvT nevládními organizacemi ve dvou obcích v Imeretinském kraji v západní Gruzii.
Společné působení Poradního výboru bude vytvářet strategické zaměření pro místní aktivity v oblasti sociálního začleňování. Intenzivní budování kapacit, mentoring a vytváření sítí podpoří cílené organizace občanské společnosti, aby se staly silnějšími partnery veřejných institucí a mohly se podílet na určování priorit a zvýšení efektivity programů sociálního začleňování na místní a národní úrovni.
Začínáme: Společně proti diskriminaci
V Gruzii byl v loňském roce schválen antidiskriminační zákon zakotvující zákaz diskriminace a právo na rovné zacházení. Zkušenosti z celé Evropy, a nejinak tomu je i v Gruzii ukazují, že k naplňování zákazu diskriminace v praxi samotné nestačí pouhé přijetí příslušné legislativy, je nezbytné, aby oběti diskriminace zákon aktivně využívaly a domáhaly se svých práv. Obsahem projektu je proto předání expertních znalostí místním nevládním subjektům a pracovníkům ombudsmana v oblasti metod, pomocí níchž je možné dojít k většímu prosazování zákazu diskriminace, a to zejména vedením strategických soudních sporů a situačního testingu. Místní NNO budou prakticky vyškoleni tak, aby bylo vytvořeno místní know-how k aktivnímu prosazování zákazu diskriminace v praxi. V rámci projektu bude realizován workshop pro pracovníky NNO a gruzínského ombudsmana, bude uskutečněna týdenní studijní cesta pro pět odborníků z Gruzie do České republiky. Budou realizovány i pilotní testingy, které budou vyhodnoceny na následném kulatém stolu a zkušenost místních aktivistů s touto metodou tak bude předána dalším organizacím. Bude vytvořena publikace a webové stránky o diskriminaci určená odborné i širší veřejnosti.