česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konference Velvet Revolution

Dne 26. listopadu 2019 uspořádala ČEKK ve spolupráci s National Chengchi University workshop s názvem The 30th Anniversary of the Velvet Revolution: From the viewpoints of literature, society and history, výstavu Dobrých 100 a promítání filmu Jan Palach.

Naše kancelář společně s Katedrou slovanských jazyků na NCCU uspořádala konferenci k 30. výročí sametové revoluce, která proběhla 26. listopadu 2019 a na které promluvila řada akademiků zabývajících se Českou republikou. Hlavním řečníkem byl profesor Peter Steiner z University of Pennsylvania, autor knihy The Deserts of Bohemia, jehož příspěvek s názvem The Unsung Hero of the Velvet Revolution: Václav Havel´s Greengrocer objasňuje Havlovo pojetí zelináře a zasazuje ho do dobového kontextu s důrazem na šedou ekonomiku.

Konference Velvet Revolution

Konference Velvet Revolution

 

Významným hostem konference byla profesorka a ilustrátorka Renáta Fučíková, která představila práce svých studentů na téma sametové revoluce s názvem Velvet Effect. Další řečníci byli akademici z univerzit NCCU, Soochow a Formosa, kteří přednesli příspěvky na téma polistopadového vývoje z hlediska sociologie, historie a literatury.

Konference vzbudila živou diskuzi a navštívilo ji na sto posluchačů. Výstupem je stejnojmenný sborník.

group photo conference

group photo conference

Před workshopem byla také v knihovně NCCU slavnostně zahájena výstava Dobrých 100, kterou vytvořili studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity pod vedením Renáty Fučíkové - ta také provedla hosty a jednotlivé kresby okomentovala. Výstava představuje sto let československé a české historie z pohledu nevšedních počinů, událostí a úspěchů v rámci všedního života.

Good 100

Good 100

Renáta Fučíková

Renáta Fučíková

V předvečer konference v pondělí 25. listopadu se na univerzitě promítal film Jan Palach režiséra Roberta Sedláčka. Úvodní slovo o historickém kontextu let 1968-69 v Československu měla paní Melissa Lin, profesorka českého jazyka a literatury na NCCU.

ČEKK si dovoluje poděkovat všem, kteří na náročném a rozsáhlém projektu spolupracovali, především paní profesorce Lin a celé Katedře slovanských jazyků na NCCU, dále paní profesorce Fučíkové a panu proděkanovi Chocholemu ze Západočeské univerzity v Plzni a také všem studentům, kteří výstavu v ČR vytvořili, a také těm, kteří ji na Tchaj-wanu ve velkém počtu a s velkým zájmem navštívili, jakož i workshop a promítání filmu.