Velvyslanec Olša, jr. oceněn Palmerovou cenou
04.07.2011 / 05:00 | Aktualizováno: 02.03.2018 / 09:55
Ministr zahraničních věcí Litevské republiky Audronius Ažubalis předal v rámci jednání 6. Ministerské konference Společenství demokracií dne 1. července 2011 Palmerovu cenu Společenství demokracií za činnost na podporu demokratických struktur v době jeho působení v Zimbabwe velvyslanci Jaroslavu Olšovi, jr.
Společenství demokracií (www.community-democracies.org), sdružující více než stovku zemí světa, udělilo dne 1. července 2011 na své 6. Ministerské konferenci v litevském Vilniusu poprvé ve své jedenáctileté historii Palmerovu cenu. Ta je určena pro diplomaty, kteří se při výkonu své práce i v obtížných podmínkách země svého působení významným způsobem zasadili o prosazování demokracie a lidských práv. Za přítomnosti delegací 72 zemí, mezi nimiž byli významné osobnosti – za Spojené státy Hillary Clintonová a za Evropskou unii baronka Catherine Ashtonová - ale též dvě desítky ministrů zahraničních věcí ze zemí jako Nizozemí, Svédsko, Slovensko, Kanada, Indie, Tunisko nebo Ukraina tuto cenu obdržel český velvyslanec v Korejské republice Jaroslav Olša, jr. za svůj přínos demokratickému procesu v Zimbabwe.
velvyslanec Jaroslav Olša, jr. při děkovném projevu, v pozadí ministr zahraničních věcí Litvy Audronius Ažubalis
Jaroslav Olša, jr. (1964) pracuje v diplomatických službách od roku 1992, v letech 2000 až 2006 působil jako český velvyslanec v Zimbabwe, kde spolupracoval s občanskou společností i s představiteli hlavního opozičního Hnutí pro demokratickou změnu (Movement for Democratic Change). V průběhu svého více než šestiletého pobytu v Zimbabwe prosazoval svobodné a spravedlivé prezidentské a parlamentní volby a podílel se na zajišťování jejich maximální transparentnosti. Jak během svého působení v Harare tak i po návratu zpět do České republiky nicméně neváhal nestranně poukazovat na nedostatky a chyby všech zučastněných stran, a to ve svých veřejných a mediálních vystoupeních na téma Zimbabwe i v řadě populárních a odborných článků a také v knize Dějiny Zimbabwe, Zambie a Malawi vydané v roce 2008.
Společně s velvyslancem Olšou tuto cenu ve Vilniusu převzali ještě čtyři další diplomatů - Caecilia Wijgers z Nizozemska za svou práci ve prospěch občanské společnosti na Kubě na konci minulého desetiletí, současný peruánský velvyslanec v Rumunsku Ernesto Pinto-Bazurco Rittler za své aktivity ve prospěch tisíců kubánských azylantů v roce 1980, zakladatel odboru pro demokracii kanadského ministerstva zahraničních věcí Ben Rowswell za svou práci v Afghánistánu a Iráku a bývalý velvyslanec USA v Zimbabwe v letech 2007-09 James McGee za práci pomáhající prosazování lidských práv a demokratického volebního procesu v tehdejší zemi jeho působení. Posmrtně byl také oceněn polský diplomat Mariusz Handzlik, který zahynul na palubě letadla prezidenta Lecha Kaczynského v dubnu lonského roku.
Informace o ministerské konferenci Společenství demokracií ve Vilniusu
http://www.ccd21.org/activities/vilnius_ministerial.html
Více o Palmerově ceně pro diplomaty
http://www.diplomatshandbook.org/pdf/palmer-prize-criteria.pdf
Tisková zpráva Rady Společenství demokracií o udělení Palmerovy ceny
http://www.ccd21.org/pdf/vilnius_palmer_prize_press_release.pdf
Česká delegace sleduje projev Hillary Clintonové