한국어  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Karel Schwarzenberg se sešel s propagátory české kultury a krajany

V předvečer zahájení summitu o jaderné bezpečnosti (2012 Seoul Nuclear Security Summit) se ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg dne 25. března 2012 v Českém infocentru v Soulu sešel s hlavními osobnostmi, které podporují českou kulturu v Korejské republice, která je dnes po Japonsku největším asijským zájemcem o českou hudbu, literaturu, divadlo, film i výtvarné umění.

ministr Karel Schwarzenberg s poslancem Národního shromáždění KR Kang Bong-gjunem

Na neformálním setkání se v prostorách Českého infocentra v Soulu sešli na pozvání velvyslance ČR v Korejské republiky Jaroslava Olši, jr. na čtyři desítky osob se vztahem k naší zemi. Ministr Schwarzenberg měl tak možnost pohovořit s předsedou skupiny přátel ČR-KR Národního shromáždění Korejské republiky, poslancem Kang Bong-gjunem (Kang Bong-kyun) a místopředsedou významné nevládní organizace na podporu lidských práv v Severní Koreji Citizens Alliance on North Korean Human Rights Kim Sok-u (Kim Seok-woo), který byl též náměstek ministra pro sjednocení KR. Z kulturní oblasti pohovořil s vydavatelem českých knih, iniciátorem hostování činohory Národního divadla, propagátory české klasické hudby, ale také galeristy, kteří prosazují české umělce.

Mezi pozvanými nechyběli ani studenti českých vysokých škol, kteří pravidelně v rámci výměnných pobytů studují na jihokorejských partnerských univerzitách. A přišlo také několik Čechů, kteří v Korejské republice dlouhodobě působí – hudebníci, pedagogové, ale také třeba čeští piloti letecké společnosti Korean Air.

Významnou skupinou, která vytváří pozitivní image České republiky v Korejské republice a naopak, jsou bohemisté a koreanisté. Ani ti pochopitelně na setkání nechyběli, a ministr Schwarzenberg tak měl možnost osobně vyzkoušet češtinu v podání několika místních profesorů, ale také v praxi vidět, jak schopné koreanisty vychovává Univerzita Karlova, jedno z nejstarších koreanistických pracovišť na světě.

 

úvodní projev ministra Karla Schwarzenberga, vedle velvyslanec ČR v KR Jaroslav Olša, jr.

Česká kultura má v Korejské republice výborný zvuk, jen v roce 2011 se zde konalo na padesát různých kulturních akcí – od koncertů velkých hudebních těles jako Symfonický orchestr Českého rozhlasu, po výstavy soudobé české fotografie, od výstav českých výtvarníků po filmové projekce. Střídmý odhad hovoří o tom, že na půl miliónu obyvatel Korejské republiky se v posledním roce potkalo s českou kulturou. Přes dvě stě tisíc navštívilo představení některého českého muzikálu v korejském znění, a dalších více než dvě stě tisíc navštívilo dvě české výstavy v Soulském historickém muzeu...  A festival Czech Points in Seoul, zorganizovaný velvyslanectvím ČR v Soulu, byl největší historickou přehlídkou české kultury na jihu Korejského poloostrova.

Je to právě kultura a umění, které v Korejské republice dále otevírají cestu českým výrobkům a českému obchodu.

O recepci české kultury v Korejské republice najdete více zde

http://www.mzv.cz/seoul/cz/vzajemne_vztahy/bilateralni_vztahy_mezi_kr_a_cr/x2011_ceska_kultura_v_korejske_republice.html

foto: Hong Čong-u