SOUL (Seoul) – Krteček Zdeňka Milera se představuje korejským dětem
01.12.2010 / 04:37 | Aktualizováno: 26.02.2018 / 08:55
Nejznámější česká animovaná postavička ve světě – Krteček Zdeňka Milera – se představuje na dvouměsíční výstavě v hlavním městě Korejské republiky. Velkoformátové ilustrace, knihy v řadě světových jazyků, hračky, hry, dětský nábytek i největší - téměř 130 centimetrový - plyšový krtek jsou hlavní atrakcí výstavy v soulské Národní knihovně literatury pro děti a mládež.
dětská účastnice vernisáže v korejském národním oděvu - hanboku - obdivuje velkého plyšového Krtečka
foto Yoav Cerralbo, Korea Herald
Velvyslanectví České republiky ve spolupráci se zástupkyní ilustrátora Zdeňka Milera JUDr. Milenou Fischerovou a nakladatelstvím Albatros (www.albatrosmedia.cz) připravilo velkou výstavu prezentující dílo Zdeňka Milera a jeho nejznámějšího hrdinu - Krtečka. Pětadvacet velkoformátových ilustrací z děl Zdeňka Milera je doplněno ukázkami předmětů s motivem Krtečka z produkce řady českých firem. Tyto předměty (puzzle, hračky, omalovánky, dětský nábytek a řada dalších) jsou po celou výstavu k dispozici korejským dětem. Výstavě pak vévodí téměř půldruhametrový plyšový krtek z Moravské ústředny Brno (www.mubrno.cz).
Významnou součástí expozice jsou také na čtyři desítky knih s Krtečkem jako hlavním hrdinou – a to jak v češtině, tak i angličtině, ruštině, japonštině ale třeba i maďarštině, italštině, čínštině či estonštině. Návštěvníkům jsou představeny ale i další dětské knihy české produkce – a to nejen nakladatelství Albatros, ale také Brio a několika dalších. Korejský čtenář a zájemce o českou knihu tak má šanci spatřit knihy pro děti a mládež od nejznámějších českých výtvarníků, vedle sebe se zde prezentují jak klasikové, tak noví tvůrci, jmenujme alespoň ty, které představuje více než jeden knižní titul: Adolf Born, Renáta Fučíková, Ivo Houf, Vladimír Jiránek, Miloš Kopták, Anna Neborová, Petr Nikl,
Martina Skala, Petr Sís, Jiří Šalamoun a Helena Zmatlíková...
Korejským čtenářům česká dětská kniha není neznámá, vyšla zde už řada děl, v poslední době například velké výpravné knihy s ilustracemi Adolfa Borna z produkce nakladatelství Brio, většina dětských knih Petra Síse, včetně jeho „pražského“ titulu Tři zlaté klíčky, publikace Květy Pacovské atd. Před několika lety se na trhu objevil i Krteček. vyšly však jen čtyři tituly u dvou různých nakladatelů a tato oblíbená česká postavička – v korejštině nazývaná „Tudodži“ - tak opět čeká na své místní znovuobjevení, ke kterému by mohla přispět i tato výstava.
Slavnostní zahájení výstavy pod názvem „Here Comes the KRTEK“ proběhlo v Národní knihovně literatury pro děti a mládež (National Library for Children and Young Adults, www.nlcy.go.kr) dne 30. listopadu 2010 za účasti stovky návštěvníků a asi čtvrtstvoky dětí. Při zahájení promluvila ředitelka knihovny I Suk-hjon (Lee Sook-Hyeun), generální ředitel Národní knihovny Korejské republiky U Čin-jong (Woo Jin-Yung) a velvyslanec České republiky v Korejské republice Jaroslav Olša, jr. Mezi účastníky byli také korejští výtvarníci, nakladatelé a producenti z oblasti animovaného filmu.
Výstava potrvá do poloviny ledna 2011 – knihovna ji ale chce ještě dále prodloužit.
V příloze naleznete korejský leták k výstavě.
Články o výstavě vyšly v
The Korea Times(27. listopadu 2010)
The Korea Herald(6. prosince 2010)
a na řadě korejských webových stránek
Velvyslanectví ČR v Soulu děkuje
českým firmám, které bezplatně poskytly své výrobky s „Krtkem“ pro tuto výstavu:
Albatros Media (www.albatrosmedia.cz) dětské knihy
Bobo (www.bobo.cz) školní potřeby, sešity…
Brio (www.briopublishing.cz) dětské knihy
D-C-fix (www.dcfix.cz) samolepky na stěny
Detoa (www.detoa.cz) dřevěné hračky
HM Studio (www.hmstudio.cz) pěnové puzzle a hračky
Moravská ústředna Brno (www.mubrno.cz) plyšové hračky
Nakladatelství Akim (www.akimnakladatelstvi.cz) pexeso a hry
Wiky (www.wiky.cz) dětský nábytek a hry
Foto Ivana Bozděchová