SOUL (Seoul) – festival české kultury Czech Points in Seoul
17.11.2011 / 06:45 | Aktualizováno: 26.02.2018 / 07:58
Pětitýdenní štafetou více než dvou desítek akcí na patnácti místech Soulu se česká kultura letos prvně v historii představuje v podobě ucelenějšího festivalu nazvaného Czech Point in Seoul. Festival zorganizovalo Velvyslanectví ČR v Korejské republice a jeho hlavními body jsou unikátní hostování činohry Národního divadla s nejnovějším nastudováním Čapkovy hry Věc Makropulos (zahajuje festival ve dnech 30. září – 1. října 2011) a čtyřdenní Dny Prahy v Soulu (20.-23. řijna) za účasti primátora Bohuslava Svobody (6 kulturních akcí). Kromě těchto dvou větších akcí je dalších osm organizováno přímo Velvyslanectvím v Soulu a sedm jinými subjekty za účasti našeho velvyslanectví.
Programovou část letáku v angličtině s webovými stránkami a kontakty na organizátory jednotlivých kulturních akcí si můžete stáhnout zde (uzávěrka ke dni 19. září)
Aktualizovaná verze programu bez grafiky je zde
Pod názvem Czech Points in Seoul - Festival of Czech Culture in October začíná dne 29. září 2011 pětitýdenní festival české kultury v jihokorejském Soulu. V jeho průběhu se na patnácti místech korejského hlavního města uskuteční celkem 22 českých kulturních a propagačních akcí. Slavnostní zahájení měsíce české kultury proběhne za účasti náměstka ministra kultury ČR Radka Zdráhala dne 30. září 2011 po prvním ze tří představení činohry Národního divadla. To se v rámci každoročního festivalu světových národních divadel představí na největší scéně své korejské partnerské instituce s ceněným představením Věc Makropulos v režii Roberta Wilsona v hlavní roli se Soňou Červenou doprovázenou řadou předních českých herců, např. Miroslavem Donutilem, Václavem Postráneckým či Pavlou Beretovou. Jedná se o historicky první hostování činohry Národního divadla na asijském kontinentu a teprve druhé v mimoevropské zemi. České taneční umění bude v Soulu prezentoval soubor moderního tance 420PEOPLE, který vystoupí v rámci festivalu SIDance.
Vekou roli v průběhu měsíce bude hrát česká hudba – jak ta v Korejské republice dobře známá klasická, kdy se na sérii koncertů soulským divákům představí Pražská komorní filharmonie, komorní kvarteto Virtuosi di Praga a basista Jiří Hudec, tak třeba jazz v podání tria Emila Viklického i moderní hudba v podání Zdeňka Merty a Zory Jandové. Pěvecký sbor Iuventus pak svým koncertem dne 28. října 2011 celý měsíc slavnostně ukončí, byť některé fotografické výstavy budou pokračovat i dál v průběhu listopadu 2011.
Hudební složku festivalu v průběhu měsíce října doplní třetí korejské nastudování muzikálu Hamlet Janka Ledeckého v alternaci s populárními korejskými muzikálovými herci Kim Su-jongem (Kim Soo-yong) a Pak Un-te (Park Eun-Tae) a také velmi očekávaná premiéra původního korejského muzikálu Království větrů Zdeňka Bartáka napsaného společně s korejskými libretisty Pak In-sunem (Park In-soon) a Kim Džinem (Kim Jin) na motivy velmi populárního stejnojmenného místního comicsu odehrávajícího se v dobách historické korejské říše Kogurjo. Muzikál nastudoval soubor Seoul Performing Arts Company, jenž stál už za předchozími úspěchy Bartákových muzikálů, které v minulosti už dvakrát obdržely ceny pro nejlepší korejský muzikál roku.
Česko-korejský poetický večer za účasti překladatelů a autorů české a korejské poezie spojený s prezentací současných i historických literárních překladů z obou zemí a výstava ilustrací Prahy z knihy Petra Síse Tři zlaté klíčky budou hlavními akcemi z oblasti literatury. O naší próze a poezii se bude hovořit i na velké slovanské a balkanistické konferenci organizované Korejskou univerzitou cizích jazyků u příležitosti 20. výročí vzniku Ústavu východní Evropy a Balkánu. V průběhu měsíce října také po sérii antologií českých povídek vyjde letos v korejštině už čtvrtá česká kniha – novela Maso exilového autora Martina Harníčka, prvně vydaná v 80. letech v torontském nakladatelství 68 Publishers Josefa Škvoreckého.
Současné české výtvarné umění v rámci festivalu prezentuje výstava vítězů ceny Vladimíra Boudníka a dvě fotografické výstavy – „Z jiného světa“ Jana Pohribného a výběru nejlepších fotografií současných studentů katedry fotografie pražské FAMU. Součástí prezentace hlavního města Prahy je také výstava Praha panoramická, složená z fotopohledů na současnou Prahu v kontrapunktu s pohledy na Prahu očima českých malířů a výtvarníků 19. století připravená Muzeem hlavního města Prahy
Stranou nezůstává ani český film – kromě představení „pražského“ filmu Maharal, jehož promítání je logicky jednou z prezentací Dnů Prahy v Soulu, probíhá na konci měsíce také festival nejlepších filmů režiséra Jana Hřebejka, zatímco hned na začátku měsíce se korejským divákům představí to nejlepší ze soudobé české animace v prezentaci připravené AniFestem a za účasti jednoho z jeho organizátorů. Další české filmy se také prezentují na souběžně probíhajícím největším asijském filmovém festivalu v Pusanu (Busan).
Ruku v ruce s kulturou a uměním musí ale také jít i design a moderní technologie – s těmi se korejští zájemci budou moci seznámit na Česko-korejských technologických dnech zaměřených tentokráte na ekologické, zelené technologie, kde se zúčastní početná česká delegace.
Měsíční festival Czech Points in Seoul je za dvacet let existence efektivního zastupitelského úřadu v jihokorejském hlavním městě největší českou kulturně-propagační akcí v zemi.
Partnery akce jsou
Sponzory akce jsou