SOUL (Seoul) – Emil Zátopek a Mistrovství světa v atletice v Tegu
11.08.2011 / 08:43 | Aktualizováno: 26.02.2018 / 08:58
Jednou z propagačních akcí u příležitosti Mistrovství světa v atletice v Tegu je speciální edice korejského vydání románu Jeana Echenoze Běhat, volného zpracování osudu Emila Zátopka. Zvláštní korejské vydání románu u příležitosti této významné sportovní události iniciovalo Velvyslanectví České republiky v Soulu a spoluorganizuje ji s organizačním výborem mistrovství světa, Francouzským kulturním centrem v Soulu a nakladatelstvím Open Books.
U příležitosti blížícího se zahájení Mistrovství světa v atletice v jihokorejském Tegu (Daegu) (26. srpna až 4. září 2011) se na knihkupecké pulty opět vrací korejské vydání románu Běhat (Courir) Jeana Echenoze o Emilu Zátopkovi. Novým „atletickým“ přebalem s jednou z nejznámějších Zátopkových fotografií z Olympijských her v Londýně 1948 se snaží přiblížit korejské veřejnosti jednu z největších postav světové atletiky.
Pro korejské sportovní fanoušky je vítězství v olympijském maratonu velmi ceněno i z historických a politických důvodů. Prvním korejskými vítězem olympijského zlata byl právě maratonec a Zátopkův předchůdce – Son Ki-čong (Sohn Kee-Chung, 1914-2002) – vítěz Olympijských her v Berlíně 1936. Vzhledem k tomu, že Korea ale v té době byla japonskou kolonií, Son startoval v dresu s japonským vycházejícím sluncem a ve výsledkových listinách byl tehdy uváděn pod svým „japonským jménem“ Son Kitei. V jeho rodné Koreji se ale jeho vítězství stalo velkým symbolem boje za nezávislost proti japonské koloniální nadvládě. Když navíc Son – velký korejský patriot – na stupních vítězů přebral zlatou medaili na znamení protestu se svěšenou hlavou, stal se jedním ze symbolů korejského boje a později významnou postavou nezávislé Korejské republiky a podobně jako Emil Zátopek – sportovním i lidským vzorem pro řadu generací v Korejské republice.
I proto může být pro korejského čtenáře – několik dnů před atletickým mistrovstvím - kniha Jeana Echenoze (nar. 1947), držitele nejvýznamnější francouzské literární ceny Prix Goncourt, překvapením. Běhat totiž – jak se píše v jedné z českých recenzí - v žádném případě není životopisem Emila Zátopka. Román si skutečného Zátopka bere pouze jako inspiraci, jako námět. Svůj předchozí román Ravel věnoval Echenoz hudebnímu skladateli Maurici Ravelovi, ale nikdo tuto knihu nečte jako věrnou biografii: jde rovněž o literární dílo inspirované skutečnou postavou. Francouzský prozaik chce připomenout legendu, k níž vzhlížel po velkou část svého života: legenda o českém běžci Zátopkovi měla svůj osobitý život i na Západě.
Ohromující kariéra Emila Zátopka je v Echenozově knize zarámována dvěma historickými událostmi: okupací Čech a Moravy německou armádou roku 1939 a vpádem vojsk Varšavské smlouvy, který v srpnu 1968 rázně ukončil „Pražské jaro“. Román Jeana Echenoze o legendárním českém běžci se tak mimoděk stává pro korejské čtenáře i průvodem středoevropskými dějinami 20. století.
Jean Echenoz psal svůj román o Zátopkovi nikoli jako přímý svědek, ale z úhlu, z jakého českého závodníka viděl svět, svět sportovních stránek dobových novin. Kniha tak stojí na nedokonalých poznatcích někdejších novinářů, na útržcích rozhovorů, komentářů, na fotografiích. Mýtus a legenda mají svůj vlastní život: románový život člověka se utváří zprostředkovaně z dobových dokumentů.
Styl Echenozovy knihy koresponduje se stylem Zátopkova běhu: je někdy zbrkle uspěchaný, překotný, místy zadýchaný, ironický i skromný. Vznikla kniha, která úspornými prostředky vypráví příběh jednoho výjimečného člověka žijícího ve střední Evropě v chaotickém 20. století.
Zvláštní vydání Echenozova románu v korejštině s novou obálkou s Emilem Zátopkem bylo pokřtěno dne 18. srpna 2011. Hlavními hosty křtu, který se uskutečnil v sídle Francouzského kulturního střediska v Soulu, byli předseda Korejského atletického svazu, člen Mezinárodní atletické federace Park Čong-gi, alias Rocky Park (Park Jung-ki), a překladatel knihy, profesor francouzské literatury, I Če-rjong (Lee Jae Lyong). Překladatel na křtu knihy před přítomnými novináři hovořil o významu Jeana Echenoze a o jeho sérii životopisných knih, kam patří třeba i román o Maurici Ravelovi. Rocky Park, který je mj. též autorem nejznámější korejské knihy o dějinách světové atletiky „Za hranicemi lidských možností. Hrdinské příběhy z dějiny atletiky“, pak rozsáhle informoval o životě Emila Zátopka a jeho významu jak v dějinách atletika, tak dějinách Československa.
Akce se dále zúčastnili velvyslanec ČR v KR Jaroslav Olša, jr., chargé d´affaires Velvyslanectví Francouzské republiky Thierry Barthelot, zástupce generálního sekretáře organizačního výboru MS v atletice Hwang Won-kun a redaktor a editor nakladatelstív Open Books Gregory Limpens.