SOUL (Seoul) – oslavy jubilea nejslavnějšího korejského básníka Ko Una
25.09.2008 / 16:48 | Aktualizováno: 22.02.2018 / 05:00
V rámci velké výstavy obrazů nejvýznamnějšího soudobého korejského básníka Ko Una (Go Eun též Ko Un) se koná také série oslav 50 let jeho literární tvorby.
Básník a příležitostný malíř Ko Un a velvyslanec ČR Jaroslav Olša, jr.
foto: Kim Se-jeong, The Korea Times
Jednou z řady akcí byla četba Koovy poezie, kterou společně s nadací na podporu kulturních kontaktů se zahraničím Korea Foundation (www.kf.or.kr) a Korea Literature Translation Institute (www.klti.or.kr) uspořádala Soulská literární společnost, která sdružuje řadu velvyslanců se sídlem v Korejské republice. Právě ti se za účasti oslavence ujali přednesu jeho básní, které tak zazněly švédsky, španělsky, francouzsky, italsky, německy, hebrejsky, arabsky a v podání velvyslance Irska dokonce v původním - dosud nepublikovaném překladu - do keltské irštiny. Nechyběla ani čeština, kdy velvyslanec ČR Jaroslav Olša, jr. přednesl čtyři krátké básně z Koovy sbírky Sunganui kkot z roku 2001, která vyšla také v češtině jako Květy okamžiku (Mladá fronta 2005) v překladu koreanistky Miriam Lowensteinové.
Dnes pětasedmdesátiletý Ko Un (vlastním jménem Ko Un-tche) publikoval více než pět desítek poetických sbírek, které se od sebe v mnoha ohledech velmi liší. Najdeme mezi nimi zenová čtyřverší i politické agitky, básnické romány i eseje. Podobně rozmanitý je i jeho život, deset let strávil jako mnich v buddhistickém klášteře i jako žebravý mnich, koncem 60. let se přerodil v politického aktivistu a v letech vlád vojenských diktatur v Korejské republice strávil řadu let ve vězení. Je blízkým přítelem prvních demokraticky zvolených prezidentů Korejské republiky, s nimiž sdílel jejich boj proti bezpráví a za demokracii v zemi. Ko Un byl několikrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, v současné době je zřejmě nejpravděpodobnějším kandidátem ze zemí Dálného východu, neboť korejská literatura zatím – oproti čínské i japonské – se svým „nobelistou“ zatím pyšnit nemůže. (více se o něm můžete dozvědět z jeho webové stránky www.koun.co.kr)
V roce 2005 navštívil Ko Un také Prahu (více se o jeho životě a díle můžete dozvědět třeba v interview v Právu, Literárních novinách, New Presence, a také v předmluvě ke sbírce Květy okamžiku a Slovníku korejské literatury, 2007).