한국어  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

JONGIN (Yongin) – dvacet let bohemistiky v Korejské republice

Sice věkem nejmladší, ale každoročně otevíraná bohemistika na jihu Korejského poloostrova, zorganizovala první mezinárodní konferenci pro své kolegy ze zemí Dálného východu – Číny, Mongolska a Japonska.

Vedoucí katedry češtiny a slovenštiny Kim In-čchon

Vedoucí katedry češtiny a slovenštiny Kim In-čchon

foto: Jaroslav Olša, jr.

 

Ve dnech 9.-11. října 2008 proběhla mezinárodní konference u příležitostí 20. výročí vzniku bohemistiky v Korejské republice. Hlavním organizátorem byla katedra češtiny a slovenštiny Korejské univerzity zahraničních studií (Hankuk University of Foreign Studies, HUFS) v čele s vedoucím katedry profesorem Kim In-čchonem (Kim Incheon, Kim Incheon), lingvistou a hlavním autorem česko-korejského slovníku, absolventem hostoricky prvního běhu češtiny na HUFS na konci 80. let. Konferenci zaštítil také další přední bohemista a dnes prorektor HUFS Kim Kju-džin (Kim Kyuchin), překladatel celkem 8 českých knih (Čapek, Kundera, Hrabal a Škvorecký) a knihy o Praze, a otec-zakladatel (jiho)korejské bohemistiky Kwon Če-il (Kwon Jeil). Na konferenci byli pozváni pracovníci bohemistických a slovacistických institucí z Dálného východu – z Číny, Japonska a Mongolska a další hosté, jejichž pobyt v Koreji (včetně řady výletů a společenských akcí) hradila HUFS.

Konferenci slavnostně zahájil rektor HUFS hispanista Pak Čol (Pak Chul) a velvyslanci ČR a SR Jaroslav Olša, jr. a Pavel Hrmo. Na celodenní akci zazněly mj. příspěvky o historii a současnosti bohemistiky a slovacistiky v jednotlivých zemích, dále také specifické příspěvky k teorii a praxi výuky češtiny a také k některým aspektům současné české literatury (Hrabal, Čapek). Jednání se – z pochopitelných důvodů – nezúčastnili bohemisté z posledního „dálněvýchodního“ centra bohemistiky, ze severokorejského Pchjongjangu. Z příspěvků konference (zaslaných už předem) vyšel i malý sborník, který je díky svému obsahu velmi cenným zdrojem informací o bohemistice v jednotlivých zemích.

V rámci konference proběhlo také setkání bývalých absolventů a současných studentů bohemistiky, kterých je dnes už na pět set (!), setkání se zúčastnila asi polovina z nich. V průběhu následné večeře byly předvedeny i české tance a česká hudba v podání tanečního souboru HUFS. Velvyslanec ČR uspořádal také pro hlavní hosty konference večeři v české restauraci Castle Praha v Soulu.

Organizátoři konference ji zhodnotili jako velmi úspěšnou a zvažují v horizontu cca 2 let zorganizovat něco obdobného možná v širším měřítku. Čínští bohemisté také naznačili, že by možná zorganizovali podobný formát konference v roce 2009.