한국어  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

INČCHON (Incheon) - položení věnce u prvního českého hrobu v Koreji

"Bytem v San Francisku, Kalifornie. Narozen v Praze, Čechy. Zemřel v Soulu, Korea" takový je ve zkratce nápis na náhrobním kameni jednoho z prvních Čechů, který kdy navštívil Korejský poloostrov. Když Max Taubles (narozený v roce 1845 v chudé pražské židovské rodině jako Maxmilián Taubeles) dne 15. března 1886 zemřel, byl už - stejně jako desítky tisíc dalších Čechů, kteří odešli za lepším do Ameriky - naturalizovaným občanem Spojených států. Do Koreje, která se před pouhými několika lety otevřela Evropanům, přicestoval asi s cílem usadit se zde a obchodovat, ale také jako novinář amerického Harper´s Magazine. Aniž však odeslal byť jen jediný článek, několik dní po svém příjezdu onemocněl a po pouhém měsíci v korejském hlavním městě podlehl pravým neštovicím, jedné z nejděsivějších nemocí 19. století, která si v Koreji vybírala svou daň každoročně po tísících.

Dne 15. března 2012, v den 126. výročí Taublesovi smrti v roce 1886, položil velvyslanec ČR v Korejské republice Jaroslav Olša, jr. věnec u jeho hrobu na Chemulpo Foreigners´ Cemetery v Inčchonu (Incheon). Pietního aktu se zúčastnil historik Robert Neff, který o Taublesově osudu psal v loňském roce pro deník The Korea Times a představitelé městské čtvrti Čchonghak, na jejímž území leží místo posledního odpočinku tohoto českého rodáka. Hřbitov cizinců, kteří na konci 19. století zemřeli v tehdejším přístavním městě Čemulpcho (Chemulpo) je významnou historickou památkou, jsou zde hroby několika desítek osobností, které formovali nejen dějiny moderní Koreje, ale také rozšiřovali naše evropské povědomí o do nedávné doby neznámé a uzavřené zemi. Jsou zde hroby vůbec prvního, neúspěšného, ale i prvního úspěšného amerického obchodníka v Koreji, místa odpočinku námořníků i vojáků, diplomatů i dobrodruhů z mnoha zemí světa - především Američanů, Britů a Němců, ale také řady Rusů, Italů a – kromě Pražáka Taubles - také jednoho Poláka.

 

foto Irena Marce

K připomenutí této postavy, která stojí na úplném počátku dnes intenzivních česko-korejských styků, zorganizovalo Velvyslanectví ČR v Soulu s dalšími institucemi sérii akcí už v roce 2011, kdy uběhlo 125 let od Taublesovi smrti. Vzhledem k tomu, že Max Taubles byl též prvním zahraničním novinářem, který zemřel na Korejském poloostrově, uspořádal dne 11. března 2011 Soulský klub korespondentů zahraničních médi (Seoul Foreign Correspondents´ Club - SFCC) besedu, na níž přednášeli velvyslanec Jaroslav Olša, jr. a historik Robert Neff. Kvůli zemětřesení v Japonsku se ale pak nekonal plánovaný pietní akt s vedením SFCC, který se tak uskutečnil až v letošním roce.

Osud Maxe Taublese byl také připomenut v anglicko-korejské publikaci 1901 photographs of Seoul by Enrique Stanko Vráz and other early Czech travellers´ views of Korea - 1901년 체코인 브라즈의 서울 방문. 체코 여행기들의 서울 이야기 vydané v loňském roce Soulským historickým muzeem. Text o prvních českých cestovatelích v Koreji (a také o Maxi Taublesovi) v angličtině a korejštině si volně můžete downloadovat zde http://www.mzv.cz/seoul/en/bilateral_relations/czech_korean_encounters_through_the/first_czechs_in_korea.html

O položení věnce k hrobu Maxe Taublese se dozvíte více z článku v The Korea Times

http://www.koreatimes.co.kr/www/news/nation/2012/03/117_107249.html

O hřbitově jsou informace zde

http://www.koreatimes.co.kr/www/news/nation/2012/03/356_107248.html

foto Irena Marce