
Připomínka 90. výročí navázání diplomatických styků a koncert českého klavíristy Ivo Kahánka v Bolívii
25.06.2025 / 19:05 | Aktualizováno: 01.07.2025 / 23:33
ČR a Bolívie si v tomto roce připomínají 90 let od navázání diplomatických styků. Vzájemná relace není nijak dynamická a Bolívie aktuálně prochází vnitropolitickou krizí před nadcházejícími všeobecnými volbami. ZÚ Santiago, který je v Bolívii přiakreditován, využil návštěvy českého klavíristy Ivo Kahánka v Chile k tomu, aby k připomínce výše zmíněného výročí připravil kulturní představení v Bolívii, konkrétně ve městě Cochabamba. Kromě koncertu v městském divadle J. M. Achá byla inaugurována výstava "Baťa: I nejlepší jde zlepšit".
Cochabamba je po Santa Cruz a La Paz třetím nejvýznamnějším městem Bolívie s cca 1,5 mil. obyvatel. Z pohledu ČR a historie vzájemných vztahů s Bolívií patří k nejvýznamnějšímu místu s českou stopou v zemi, především díky českému lékaři a botanikovi Tadeo Haenkemu a působení obuvnického závodu Baťa, který zde vyrábí obuv až do dnešních dnů. Díky tomu žije v Cochabambě poměrně významná krajanská kolonie.
Návštěva Cochabamby se uskutečnila ve dnech 22. – 24. června a Ivo Kahánka doprovázel velvyslanec P. Bechný. S městským úřadem bylo dohodnuto konání 2 akcí - inaugurace výstavy o historii společnosti Baťa (připravena ve spolupráci s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně) a konání klavírního koncertu. V obou případech byla městem poskytnuta zásadní součinnost pro uskutečnění obou akcí – poskytnutí výstavních prostor v historické haciendě Casona Santivañez k představení výstavy a umístění klavírního koncertu do vyhlášeného městského divadla J. M. Achá. Obě akce se setkaly s mimořádným ohlasem a zájmem veřejnosti.
Inaugurace výstavy i večerního koncertu se zúčastnil zastupující starosta města Diego Murillo, představitelé místního konzulárního sboru, krajanů s rodinami a obyvatel města. V obou případech bylo připraveno formální zahájení včetně slavnostních projevů zastupujícího starosty a velvyslance.
Výstava 12 panelů o historii společnosti Baťa symbolizovala propojení mezi oběma zeměmi a ukazovala v historických kontextech úspěchy společnosti a její expanzi po celém světě. Výstava představovala společnost Bata nejen jako významou obuvnickou firmu, která většinou přinesla do dané oblasti nebo regionu rozvoj a prosperitu, ale i společnost, která se velmi zajímala o postavení svých zaměstnanců, o rozvoj bytové výstavby, přístupu ke vzdělání, rozvoj zdravotnictví a společenského vyžití včetně sportu. Přesně tyto hodnoty byly aplikovány i při rozvoji aktivit v Bolívii, na což dodnes všichni vzpomínají v dobrém. Výstava panelů byla doplněna promítáním krátkého filmu o historii společnosti.
Zájem o večerní koncert byl enormní, venku u divadla musela zasahovat policie, neboť nával zájemců před divadlem způsoboval dopravní chaos. Hosté nakonec během koncertu stáli na balkónech i v zákulisí hlavního hlediště divadla, které má kapacitu 420 diváků. Divadlo je historickým unikátem (katedrála z roku 1578 přestavěná na městské divadlo v roce 1864 za vlády prezidenta J. M. Achá), koloniální stavbou s dřevěným zdobením a speciálními architektonickými prvky.
Koncert Ivo Kahánka byl pro všechny přítomné neuvěřitelným zážitkem, který se zřejmě nebude v Bolívii a v Cochabambě dlouho opakovat. V divadle zněly skladby českých skladatelů a Ivo Kahánek svým mistrovským stylem strhnul publikum, které na konci koncertu vystoupilo na podium, aby se osobně s českým klavíristou pozdravilo a zejména krajané si žádali pořídit vytouženou fotografii s umělcem. Zastupující starosta předal I. Kahánkovi ocenění města za přínos k rozvoji kultury a upevňování bilaterálních vztahů mezi ČR a Bolívií. V rámci ceremonie vystoupil velvyslanec P. Bechný, zastupující starosta a také Ivo Kahánek.
Úspěch obou akcí byl zajištěn díky podpoře města Cochabamba a zejména také aktivní spolupráci české krajanské obce, která byla představením výstavy o společnosti Baťa i návštěvou českého umělce velmi potěšena. Významnou podporu poskytli zejména krajané Rodolfo Adler a Thomas Khek (oba jsou vnuky zakladatelů továrny Baťa v Cochabambě) a také Jarmila Zápotocká de Ballon (ex profesorka na Univerzitě San Simón v Cochabambě). Krajané poskytli nezbytné zázemí a zajistili I. Kahánkovi prohlídku města a místních zajímavostí.
Výstavu i koncert v Cochabambě lze jednoznačně hodnotit jako velmi úspěšné akce veřejné diplomacie, kdy se podařilo představit ČR jako důležitého bilaterálního partnera, a také jako zemi s bohatou a vyspělou kulturní tradicí. Jednalo se důstojné připomenutí 90. výročí navázání diplomatických styků mezi ČR a Bolívií.