english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vyšší ověření dokumentů (superlegalizace): Jemen


Pro uznání české veřejné listiny na území Jemenu či jemenské veřejné listiny na území České republiky je zapotřebí příslušnou listinu výše ověřit, tzv. superlegalizovat. V případě vzájemného uznávání listin se Saúdskou Arábií, Bahrajnem a Ománem postačuje tzv. apostila.

Ověření listin za účelem použití v České republice lze nechat provést na Velvyslanectví České republiky v Rijádu.

Superlegalizace cizozemské veřejné listiny spočívá v ověřování pravosti podpisů a otisků úředních razítek a pečetí na této veřejné listině.

Česká republika dne 11.4.2019 přerušila provádění bilaterální smlouvy o právní pomoci ve věcech občanských a trestních mezi ČR a Jemenem. Jemenské veřejné listiny od tohoto data podléhají superlealizačnímu procesu.

Superlegalizace cizozemské veřejné listiny představuje její opatření legalizačními doložkami, kterými se potvrzuje, že daná listina byla vystavena či ověřena oprávněnou osobou, resp. příslušným úřadem. Dokument musí být nejprve ověřen na Ministerstvu zahraničních věcí Jemenské republiky v Adenu, které zastupuje mezinárodně uznávanou vládu prezidenta Hádího. Následně je třeba dokument superlegalizovat na Velvyslanectví ČR v Rijádu.

Pozn. Česká republika uznává pouze mezinárodně uznávanou vládu Jemenské republiky, a z tohoto důvodu může opatřit superlegalizací jen dokumenty vydanými jejími úřady.

Pozn. Dokumenty vydané Velvyslanectvím Jemenské republiky v Rijádu není možné použít před českými úřady, jelikož toto velvyslanectví není akreditováno pro ČR.