english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Závěr českého předsednictví v EU v Lotyšsku

Symbolickým předáním štafetového kolíku bylo dne 12. 1. 2023 na švédském velvyslanectví v Rize ukončeno české předsednictví v Radě EU v Lotyšsku. Velvyslankyně České republiky v Lotyšsku Jana Hynková shrnula největší úspěchy CZ EU PRES a předala pomyslnou štafetu předsednictví své švédské kolegyni Karin Höglund. České velvyslanectví v Lotyšsku bylo po celý půlrok CZ PRES velmi aktivní a zorganizovalo řadu úspěšných akcí.

Předání PRES mezi ČR a Švédskem - Riga

Předání PRES mezi ČR a Švédskem - Riga

Ve čtvrtek 12. ledna 2023 bylo slavnostně ukončeno české předsednictví v Radě Evropské Unie v Lotyšsku. Během programu, který uspořádalo nastupující švédské předsednictví, předala velvyslankyně Jana Hynková pomyslnou štafetu své švédské kolegyni. Ve svém projevu shrnula největší úspěchy CZ EU PRES, mezi které patří zejm. dosažení shody na dalších třech sankčních balících proti Rusku a také celoevropská finanční a vojenská pomoc Ukrajině. Mezi pozitivními výsledky jednání pod vedením ČR je také pokrok v rozšiřovacím procesu, tedy udělení kandidátského statusu Bosně a Hercegovině a podpora unijních aspirací Ukrajiny, Moldavska a Gruzie. Mezi nejvýznamnější milníky CZ PRES patří také schválení všech klimatických částí balíčku Fit for 55 a v neposlední řadě pak dosažení široké shody mezi členskými státy na zastropování cen plynu.

I v Lotyšsku se konala řada akcí spojených s českým předsednictvím. Kromě velkých kulturních akcí pro veřejnost – zářijového koncertu Epoque Quartet, výstavy českých památek UNESCO a výstavy o Václavu Havlovi, která byla otevřena v předvečer výročí Sametové revoluce a byla spojena se Dnem lidských práv – zorganizovalo Velvyslanectví ČR v Lotyšsku také řadu pracovních setkání s významnými lotyšskými představiteli. Hned na úvod předsednictví to byl pracovní oběd velvyslanců EU s ministrem zahraničí Edgarsem Rinkévičsem a v prosinci pak setkání a diskuse velvyslanců EU s novým předsedou parlamentu Edvardsem Smiltensem. Závěrečnou akcí CZ PRES na nejvyšší úrovni byl pracovní oběd s prezidentem Lotyšska J. E. Egilsem Levitsem. Před říjnovými parlamentními volbami byla uspořádána diskuse s politologem Filipsem Rajevskisem a též praktické setkání konzulů evropských států se zástupci MZV LV, Ministerstva obrany a lotyšského hasičského záchranného sboru. ZÚ ČR se mj. podílel i na organizaci konference telekomunikačních regulátorů zemí Východního partnerství EaPeReg (Eastern Partnership Electronic Communications Regulators Network), kterou v Rize uspořádala evropská agentura na podporu BEREC. Velvyslankyně Jana Hynková prezentovala v první polovině předsednického semestru priority CZ PRES na společném zasedání evropského a zahraničního výboru lotyšského parlamentu Saeimy a vysokým představitelům lotyšského ministerstva obrany, kanceláře prezidenta a úřadu vlády.

 

Jednání velvyslanců EU s ministrem zahraničí LV

Jednání velvyslanců EU s ministrem zahraničí LV

Setkání vevyslanců EU s předsedou parlamentu LV

Setkání vevyslanců EU s předsedou parlamentu LV

Pracovní oběd s prezidentem LV Egilsem Levitsem

Pracovní oběd s prezidentem LV Egilsem Levitsem

Diskuse s politologem F. Rajevskisem

Diskuse s politologem F. Rajevskisem

Pracovní setkání konzulů

Pracovní setkání konzulů

Koncert Epoque Quartet

Koncert Epoque Quartet

Výstava Václav Havel

Výstava Václav Havel

Konference EaPeReg BEREC

Konference EaPeReg BEREC

Konference EaPeReg BEREC

Konference EaPeReg BEREC