english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Embassy
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání velvyslankyně se členy Lotyšsko-české společnosti

V pondělí 6. ledna 2020 se v  prostorách zastupitelského úřadu v Rize uskutečnilo první oficiální setkání členů Lotyšsko-české společnosti se sídlem v Rize s novou velvyslankyní Janou Hynkovou.

V úvodu velvyslankyně poděkovala předsedkyni společnosti, paní Halině Lapině, a zakladateli společnosti, panu Janisu Krastiňšovi, za práci pro společnost a rozsáhlou překladatelskou činnost a za příkladné šíření dobrého jména České republiky v Lotyšsku. V příjemné atmosféře se jednotliví členové společnosti představili a pohovořili o svém zájmu o českou kulturu a české reálie a  o své motivaci učit se českému jazyku. Velvyslankyně ocenila přínos všech zúčastněných pro rozvoj vzájemných lotyšsko-českých vztahů; poděkovala paní  Inguně Cepíte a nakladatelství „Pétergailis“ za vydavatelskou činnost, která se v hojné míře zaměřuje na vydávání a prezentaci lotyšských překladů české literatury. Ocenila přínos Valdise Straumanise a Stefanie Zagorské za organizaci zájezdů do České republiky a průvodcovské služby. Poděkovala přítomným Evaldu Ikaunieksovi, Sarmítě Leje, Evě Straujá-Lejniece a Janisi Lejnieksovi i ostatním za krásný vztah k České republice a za šíření jejího dobrého jména v Lotyšsku.

Velvyslankyně seznámila členy společnosti s plány činnosti a aktivit velvyslanectví na nadcházející období s výhledem i na rok 2021, kdy si připomeneme stoleté výročí diplomatických vztahů Lotyšska a České republiky, a na rok 2022, kdy bude Česká republika předsedat Radě Evropské unie. Požádala přítomné hosty, aby přicházeli s náměty a inspirací ke vzájemné spolupráci s velvyslanectvím.

Lotyšsko- českou společnost založil v roce 1993 Janis Krastinš, laureát ceny Gratias Agit ministra zahraničních věcí 2015, který se současně stal jejím prvním předsedou.

setkání s Lotyšsko-českou společností

setkání s Lotyšsko-českou společností