english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Smiltenes novads
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva v regionu Smiltene; výstava „České dědictví UNESCO“ v Kulturním centru Smiltene

18. května navštívila velvyslankyně Jana Hynková spolu s odbornicí velvyslanectví pro vědu, vzdělávání a kulturu Naděždou Kopolovecou a zástupci české jednotky v eFP NATO v Ādaži pod vedením kpt. Jana Kuthana navštívila region a město Smiltene, které je partnerským městem českého Písku. Cílem návštěvy bylo navštívit jednu z obcí Lotyšska, které má v Česku partnerské město, probrat možné možnosti spolupráce a poznat region.

Na radnici byla delegace přivítána starostou města panem Edgarsem Avotiňšem a dále místopředsedkyní pro kulturu a sociální věci paní Astridou Harju, výkonným ředitelem obce panem Andrisem Lapiňšem a zástupcem výkonného ředitele obce panem Martiňšem Ulánsem.

"Ve vztazích mezi Českem a Lotyšskem nejsou žádné komplikace, což nám dává možnost nepracovat na řešení problémů, ale podporovat spolupráci v různých oblastech," uvedla velvyslankyně Hynková, a také zmínila společné rysy obou zemí a národů a zdůraznila význam jednoty a spolupráce v kontextu současného válečného konfliktu na Ukrajině. Poděkovala také za udržení spolupráce s Pískem, partnerským městem Smiltene v Česku, a vyzvala také k posílení těchto vazeb.

V pokračování návštěvy navštívila delegace společnost SIA "AW Latvia", která vyrábí unikátní výrobky z recyklovaného dřeva. Velvyslankyně vysoce ocenila produkty, které tam byly vytvořeny, s tím, že se podle jejího názoru jedná o jeden z nejzajímavějších podniku v Lotyšsku. Děkujeme zástupcům "AW Latvia" za vřelé přijetí!

Střední škola města Smiltene získala neméně pochvalných slov od delegace paní velvyslankyně. Děkujeme učitelce Aize Sorokině, prezidentce studentské vlády Elize Kaulině a ředitelce Valdě Cirite za předvedení budovy a seznámení s procesem učení!

V rámci návštěvy školy se zástupci české vojenské jednotky v eFP NATO BG Lotyšsko setkali s žáky vyšších tříd a informovali o své činnosti v Lotyšsku. V odpovědi na otázku ohledně motivace bránit Lotyšsko, kapitán jednotky J.Kuthans zdůraznil svobodu jako jednu z hlavních hodnot života a cíl zabránit opakování drsných historických událostí.

V závěrečné části návštěvy velvyslankyně Hynková za přítomnosti starosty města zahájila v prostorách Kulturního centra Smiltene výstavu "České dědictví UNESCO – „Sloh se nepíše, na sloh se kouká“. Výstava na šestnácti panelech přibližuje památky dědictví UNESCO v České republice. Výstavu připravila Asociace českých měst a obcí. Výstava v Kulturním centru Smiltene je ke zhlednutí od 18. května do 13. června během otevírací doby centra a je k dispozici zdarma všem návštěvníkům centra. Děkujeme pracovníkům kulturního centra za uspořádání výstavy a organizaci vernisáže, a studentce Hudební školy města Smiltene Paule Šutele, učitelce Aije Kruse a koncertní mistryni Inguně Balode za skvělé hudební vystoupení.

Galerie


Smiltene