english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský navštívil Lotyšsko

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský uskutečnil 20. – 21. 4. pracovní návštěvu Lotyšska. V Rize jednal se svým lotyšským protějškem Edgarsem Rinkēvičsem a předsedou Saeimy Edvardsem Smiltēnsem. Na vojenské základně Ādaži pozdravil české vojáky, kteří v Lotyšsku působí v mnohonárodnostním kontingentu posílené předsunuté přítomnosti NATO, a poděkoval jim za jejich službu.

Na základně v Ādaži se ministr Lipavský seznámil s činností české ženijní jednotky, jejíž jádro tvoří zatarasovací četa, a poděkoval vojákům za jejich službu při zabezpečování obrany východního křídla NATO. Setkal se rovněž s velitelem základny a zároveň velitelem mechanizované brigády lotyšské armády Sandrisem Gaugersem a společně uctili památku vojáků padlých v zahraničních misích.

Návštěva odrážela vynikající úroveň bilaterálních vztahů mezi ČR a Lotyšskem; obě země zastávají v zahraničních a bezpečnostní politice velmi blízké či shodné zájmy a priority, zejména se to týká transatlantických vztahů, podpory Ukrajiny či vztahů s partnery v rámci EU a NATO.

Předmětem rozhovorů byl především aktuální vývoj v Evropě v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině a budoucí bezpečnostní uspořádání. „Bezpečnost Ukrajiny se týká nás všech. Stejně tak bezpečnost Lotyšska je bezpečností Česka.,“ shrnul v průběhu tiskové konference ministr Lipavský.

Ministr Lipavský se také zajímal o lotyšskou národní sankční legislativu, jelikož rovněž ČR letos přijala zákon, na jehož základě vzniká mechanismus k uvalování národních sankcí. Lotyši nám jdou příkladem. My jsme zákon přijali teprve nedávno, proto jsem zajímal o konkrétní zkušenosti, které bychom mohli promítnout do naší práce, řekl ministr.

Ministr Lipavský s partnery dále hovořil o problematice Číny, otázkách dalšího směřování zemí Východního partnerství a budoucí geopolitické roli EU. Na obou stranách byl rovněž patrný zájem o prohloubení regionální spolupráce a prosazování společných zájmů vůči zemím mimo EU.

Galerie