Továrna na výrobu zeleného vodíku v lotyšském Ventspilsu
23.11.2023 / 15:44 | Aktualizováno: 18.12.2023 / 16:31
V lotyšském přístavním městě Ventspils bude postavena továrna na zelený vodík. Uzavřením smlouvy mezi společností SIA "PurpleGreen Energy C" a Ventspils Freeport o udělení stavebního práva na pozemek o rozloze 10 hektarů začíná proces hloubkového výzkumu, jehož výsledky ukáží, jak by měl tento projekt v přírodě vypadat. Společnost "PurpleGreen Energy C" vede jednání s mezinárodními společnostmi o odbytištích a vývozu vyrobených produktů a také identifikuje potenciální příležitosti pro spolupráci se stávajícími společnostmi ve Ventspilsu. Potenciálně by závod také vyráběl produkty využívající zelený vodík jako surovinu.
Vedení Ventspils Freeport v současné době rozvíjí klastr obnovitelné energie ve Ventspils a výroba zeleného vodíku je v tomto komplexu aktivit jedním z velmi důležitých základních kamenů. Přístavní město Ventspils by měl mít všechny předpoklady k tomu, aby se stal budoucím centrem výroby a exportu energie. Předpokládá se, že projekt bude také důležitým krokem v rozvoji klastru obnovitelné energie v severní části regionu Kurzemsko (Kurzeme), který otevře příležitosti jak pro výzkum, tak pro rozvoj dalších podnikatelských projektů v budoucnu, kde bude využití energie budoucnosti hrát důležitou roli.
Ventspils Freeport se v roce 2022 připojila k Lotyšské vodíkové alianci a společně s více než 20 zástupci průmyslu, vědy a ministerstev podepsala memorandum o porozumění na podporu silného a jednotného rozvoje vodíkového ekosystému a souvisejících technologií v Lotyšsku.
Přístav Ventspils v loňském roce odbavil celkem 14,746 milionu tun nákladu, což je o 33,1 procenta více než v roce 2021. Přístav Ventspils je druhým největším přístavem v Lotyšsku, pokud jde o odbavený náklad.
Vznik nového průmyslového odvětví v Lotyšsku
Realizací uvedeného projektu vznikne v Lotyšsku nové průmyslové odvětví, kde se moderní technologie využívají k výrobě exportních produktů s vysokou přidanou hodnotou. Vzniknou nová pracovní místa, proběhnou rozsáhlé stavby, které stavebním firmám poskytnou další příjem. Zvýší se také tok vývozu nákladu, čímž se zvýší přidaná hodnota jak Freeportu Ventspils, tak Lotyšska jako celku.
Výroba "zeleného" vodíku a dále e-methanolu a zeleného amoniaku hraje klíčovou úlohu při výrobě budoucí zelené energie, což umožňuje opuštění fosilních zdrojů energie a snížení celkových emisí CO2. Přístav Ventspils vidí obrovské vyhlídky do budoucna jako infrastrukturní objekt, který se integruje do vodíkového ekosystému a přizpůsobuje se rozvoji budoucí vodíkové ekonomiky, včetně exportu vyrobeného vodíku přes přístav Ventspils.
V roce 2022 se úřad Freeport of Ventspils připojil k Lotyšské vodíkové asociaci a společně s více než 20 zástupci průmyslu, vzdělávacích a vědeckých institucí podepsal memorandum o porozumění s ministerstvem hospodářství s cílem podpořit silný a jednotný vodíkový ekosystém a rozvoj příslušných technologií v Lotyšsku.
Lotyšská vodíková asociace vznikla v roce 2005 s cílem napomoci rozvoji vodíkové ekonomiky v Lotyšsku, kdy se využívají pouze místní přírodní zdroje a vodík jako nosič energie k zajištění energetiky, dopravy a zpracovatelského průmyslu s co nejmenším negativním dopadem na přírodu a k podpoře ekologicky šetrného zdroje energie pro výrobu a spotřebu.
Informace o Lotyšské vodíkové asociaci, včetně přehledu jejích zahraničích partnerů, je možné nalézt na Partneři – Lotyšská vodíková asociace (h2lv.eu)
Možnost zapojení českých firem
PurpleGreen je společnost skupiny Aksedo Group, která spojila do týmu více než 20 zkušených profesionálů ve výrobě a prodeji solární, větrné a vodíkové energie. Jedná se o inovativní a zkušenou lotyšskou energetickou společnost, která v současné době rozvíjí projekty solární a větrné energie s celkovou kapacitou více než 1 GW. Společnost zahájila projekty na výrobu vodíku a jeho sloučenin a také projekty skladování energie s vysokým výkonem. Projekty PurpleGreen budou spotřebovávat nejen zelenou elektřinu vyrobenou v jejich projektech, ale také solární a větrnou elektřinu vyrobenou v jiných lotyšských projektech. Společnost úzce spolupracuje s vlastníky pozemků v různých regionech Lotyšska, stejně jako se zkušenými lotyšskými a mezinárodními inženýrskými a projekčními společnostmi, investory, energetickými společnostmi a státními a obecními institucemi odpovědnými za energetiku. Nabízí se tedy prostor i pro zapojení českých firem.