česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: office of the president
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přijetí u kosovské prezidentky před ukončením mise

V souvislosti s ukončením své mise v Kosovu byl vedoucí zastupitelského úřadu České republiky v Kosovu Pavel Bílek přijat prezidentkou Kosovské republiky Vjosou Osmani.

Pavel Bílek připomněl loňskou úspěšnou návštěvu paní prezidentky v Praze a její setkání s představiteli České republiky. Zdůraznil velmi dobrou úroveň bilaterálních vztahů a jejich zvýšenou intenzitu v posledním období, možnosti jejich dalšího prohloubení ČR vidí zejména v ekonomické oblasti.

Společně s paní prezidentkou si připomněli loňské předsednictví ČR v Radě EU a jeho významné úspěchy pro region západního Balkánu i pro Kosovo v podobě rozhodnutí o udělení vízové liberalizace občanům Kosova a žádosti Kosova o členství v Evropské unii. Vedoucí ZÚ v této souvislosti potvrdil podporu ČR evropské perspektivě Kosova a jeho členství v mezinárodních organizacích.

Pavel Bílek zdůraznil, že Česká republika velmi pozorně sleduje současný vývoj ve vztazích Kosova a Srbska. Je nutné přijmout kroky k de-eskalaci současného napětí a vrátit se k jednacímu stolu.