
Zdravotnictví Lesotha na křižovatce: české know-how jako klíč k přežití
20.05.2025 / 15:13 | Aktualizováno: 20.05.2025 / 15:27
Lesothské království, hornatá země s necelými dvěma miliony obyvatel, vstoupilo po prudkém omezení americké rozvojové pomoci v roce 2025 do kritického období, které zásadně prověří odolnost jeho křehkého zdravotnictví. Zatímco Spojené státy dosud financovaly většinu programů HIV/AIDS a významnou část laboratorního provozu, místní úřady nyní společně s partnery z EU, WHO a Globálního fondu hledají způsoby, jak udržet klíčové služby v chodu. Pro české výrobce zdravotnické techniky a poskytovatele odborných služeb se tak otevírá prostor spojit komerční úspěch s reálným přínosem pro zdraví obyvatel.
Základ systému tvoří síť zhruba 20 nemocnic a více než 200 venkovských klinik spravovaných ministerstvem zdravotnictví ve spolupráci s Křesťanskou zdravotnickou asociací Lesotha. Na tisíc obyvatel připadá přibližně jedno nemocniční lůžko, na deset tisíc obyvatel méně než jeden lékař a asi deset sester, což je hluboko pod kontinentálním průměrem. Povinné zdravotní pojištění neexistuje; státu se daří pokrýt asi 45 % celkových výdajů a zbytek byl dosud financován kombinací zahraniční pomoci a přímých plateb pacientů. Geografická dostupnost péče zůstává problémem, neboť čtvrtina obyvatel musí k nejbližší klinice putovat déle než hodinu mnohdy náročným terénem. Laboratorní kapacita je koncentrována v hlavním městě Maseru; distriktní zařízení zvládají převážně základní testy a pro pokročilou diagnostiku jako např. virové nálože HIV, genotypizaci tuberkulózy či onkologické markery spoléhají na dovoz a technickou podporu ze zahraničí.
Rozhodnutí USA omezit pomoc v rámci programů PEPFAR a USAID zasáhlo především boj s HIV/AIDS. Podle UNAIDS žije s virem téměř 1/5 dospělé populace a americké fondy doposud financovaly provoz 208 z 220 specializovaných klinik, platy části zdravotníků i veškeré laboratorní reagencie pro testování. Jejich potenciální útlum znamená riziko uzavírání satelitních center, výpadků antiretrovirových léků i omezení preventivní práce v komunitách. Ministerstvo zdravotnictví spolu s WHO a EU proto spustilo mapování zdrojů a připravuje krizový plán, jenž má zajistit kontinuitu diagnózy a léčby alespoň v nejzatíženějších regionech, pro případ, že bude financování z USA zcela pozastaveno. Už nyní však dochází k odkládání screeningu karcinomu děložního čípku a zúžení laboratorního portfolia na základní testy.
Tato situace vytváří poptávku po robustních a cenově dostupných technologiích vhodných pro odlehlé horské oblasti. České společnosti mohou nabídnout přenosné PCR analyzátory, point-of-care biochemické a hematologické přístroje, digitální rentgen či ultrazvuk s nízkými náklady na údržbu, stejně jako telemedicínská řešení umožňující vzdálené konzultace mezi distriktními klinikami a centrální nemocnicí. Zájem je rovněž o softwarové nástroje pro elektronické zdravotní záznamy a mobilní aplikace připomínající pacientům užívání léčby. Kritický nedostatek zdravotnického personálu otevírá prostor pro školení a transfer know-how: krátkodobé mise českých lékařů a bioinženýrů mohou zvyšovat kvalifikaci místních laborantů, techniků údržby přístrojů i managementu zásob léčiv. Velmi relevantní jsou v Lesothu i mobilní kliniky, v jejichž oblasti má ČR silné know-how.
Vzhledem k omezeným kapitálovým výdajům vlády preferuje Lesotho servisní a leasingové modely či veřejně-soukromá partnerství. České firmy se mohou ucházet o dlouhodobé kontrakty na údržbu a modernizaci stávajícího vybavení, zejména v referenční nemocnici Queen ‘Mamohato, která funguje v režimu PPP. Evropská unie a Globální fond navíc vypisují nové grantové linie a tendry na laboratorní reagencie, mobilní kliniky i IT infrastrukturu; zapojení do těchto programů, ať už přímo nebo ve spolupráci s lesothskými partnery, umožní českým exportérům vstoupit na trh s podporou mezinárodních donorů.
Podle analýz Delegace EU v Maseru je klíčové, aby se nové projekty soustředily na udržitelnost a posílení celého zdravotního ekosystému, nikoliv jen na izolované dodávky. Česká kombinace kvalitní techniky, flexibilních modelů financování a silných kapacit v odborné přípravě zdravotníků může proto sehrát významnou roli při stabilizaci lesothského zdravotnictví a zároveň otevřít perspektivní obchodní příležitosti na africkém trhu.
Vypracoval: David Vaverka, ek. dipl. velvyslanectví ČR v Pretorii