Praha hostila XXVII. Světový silniční kongres (PIARC)
20.10.2023 / 15:00 | Aktualizováno: 12.11.2023 / 21:14
V Praze se již podruhé od svého počátku v roce 1909 uskutečnil Světový silniční kongres, kterého se účastnilo velké množství oficiálních delegací z celého světa, a to včetně delegací z JAR a Mosambiku. Nabitý program zahrnoval bilaterální jednání s českým ministrem dopravy či odborný side event na téma dynamické vážení vozidel. Do ČR rovněž v rámci tzv. projektu ekonomické diplomacie přicestovaly dvě soukromé společnosti s vazbami na české subjekty.
Světový silniční kongres (dále jen PIARC) je globální platformou pro otázky v oblasti dopravy, která vznikla již v roce 1909, tedy na samotném počátku motorizovaných dopravních prostředků. Od té doby se k ní připojilo již 125 států, čítá více jak 20 tematických skupin a sdružuje přes 1200 expertů z celého světa. Světový silniční kongres se koná jednou za čtyři roky a Praha jej historicky hostila již podruhé, a to od 2. do 6. října 2023.
PIARCu se účástnilo několik desítek oficiálních delegací a až 5000 delegátů, a to včetně delegací z JAR a Mosambiku v jejichž čele stáli ministři dopravy. Jihoafrickou delegaci vedla ministryně dopravy Sindisiwe Lydia Chikunga a doprovázelo ji téměř padesát delegátů ze správy národních komunikací SANRAL a jiných relevantních institucí. Mosambická delegace přicestovalo pod vedením ministra dopravy Mateuse Magaly, který studoval vysokou školu v Brně a k ČR má velmi vřelý vztah. Jeho delegace čítala deset zástupců nejen silniční dopravy, ale i letišť, železnic či energetiky.
Během nabitého týdne obě delegace velmi bohatý program včetně bilaterálních jednání s českým ministrem dopravy, Martinem Kupkou, a účastnily se i side eventu, který připravilo Centrum pro dopravní výzkum společně s Českým metrologickým institutem, Policií ČR a společností Camea Technology, jehož předmětem byla problematika dynamického vážení (weigh-in-motion).
Z JAR rovněž přicestovaly do Prahy v rámci tzv. projektu ekonomické diplomacie, jehož gestorem byla Ministerstvo dopravy ČR a implementátorem velvyslanectví ČR v Pretorii, dvě soukromé společnosti, a to to dopravně-inženýrská společnost KOLEKO a také společnost Magna BC, která je autorem softwarových řešení pro statické vážení vozidel a jejich přeshraniční pohyb. Obě společnosti mají vazby na české subjekty a působí v řadě dalších zemí jihu Afriky.
Autor: David Vaverka, ekonomický diplomat velvyslanectví ČR v Pretorii