česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Wikimedia
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo LinkedIn logo

Portugalsky mluvící země Afriky mohou znamenat příležitosti pro české firmy

(Archivní článek, platnost skončena 31.08.2020 / 02:00.)

V průběhu měsíce května 2018 se v Maputu v Mosambiku uskutečnila 1. ekonomická konference trhu Společenství portugalsky mluvících zemí (CPLP). Státy CPLP zahrnují vedle Portugalska a Brazílie z afrických zemí např. Angolu a Mosambik a další pro české exportéry relativně neznámá teritoria jako např. Guiné Equatorial či Kapverdské ostrovy. Konference zaměřená na zlepšení tržního prostředí a integraci mezi tzv. lusofonními zeměmi se zúčastnilo více než 300 delegátů včetně zástupců soukromého sektoru. Zástupci afrických firem především z Angoly a Mosambiku potvrdili znalost českých výrobků a zájem o obchodní spolupráci s českými firmami.

Čeští podnikatelé mohou v portugalsky hovořících teritoriích Afriky navázat na vazby a reference z nedávné minulosti. Řada angolských a mosambických studentů studovala v ČR včetně současného mosambického prezidenta. Základní znalost portugalštiny je bohužel v lusofonních zemích  nezbytná k navázání obchodní spolupráce (snad kromě samotného Portugalska). Na druhou stranu může užívání portugalštiny paradoxně stírat jazykový hendikep českých firem, jež pociťují ve frankofonních a anglofonních zemích Afriky vůči svým západoevropským konkurentům.

Členy Společenství CPLP jsou Angola, Brazílie, Guiné Bissau, Guiné Equatorial, Kapverdské ostrovy, Mosambik, Portugalsko, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Východní Timor. Státy CPLP kontrolují 7,3 % zemského povrchu. Objem jejich společného HDP ovšem odpovídá zhruba polovině této rozlohy (zhruba 3,6 % světového HDP). Jedná se o trh více než 275 milionů spotřebitelů (z toho přes 200 milionů tvoří Brazílie). Projekce růstu populace předpokládá do konce století nárůst počtu obyvatel až na půl miliardy. Značný prostor pro ekonomický růst a nárůst počtu spotřebitelů tak představují zajímavou příležitost a výzvu pro podnikatele a investory.

Konferenci zahájil ministr průmyslu a obchodu Mosambiku p. Ragendra Berta de Sousa. V rámci debaty byly projednávány otázky dvojího zdanění, založení firmy, zřízení arbitrážního soudu CPLP, projekt tzv. etického kodexu CPLP, energetické soběstačnosti, sjednocení standardů elektrické infrastruktury aj. Většina účastníků konference se rekrutovala z firem členských států CPLP a zástupců státního sektoru. Vysoká byla účast portugalských společností, které se na africkém kontinentu pohybují jako doma (Mota Engil, Grupo VisaBeira Teixeira Duarte, Portucel, JFS Grupo a další). Zástupci portugalských firem vzpomínali na podnikatelský seminář v Lisabonu, který zahájil prezident Zeman během své oficiální návštěvy Portugalska v roce 2015. Během kuloárních rozhovorů podnikatelé z Portugalska, Angoly i Mosambiku projevili dobrou znalost českých výrobků a zajímali se o možnosti obchodní spolupráce. V Angole a Mosambiku vidí příležitosti zejména v oblasti zemědělství, energetiky a obnovitelných zdrojů. V případě Mosambiku připravuje vláda investice do energetické kapacity z obnovitelných zdrojů v celkovém rozsahu více než 20 000 MW (voda, plyn, biomasa, solární a větrná energie). České firmy se mohou zapojovat do realizace projektů financovaných z Evropského rozvojového fondu (EDF). Informace o tendrech a rozvojových projektech jsou zveřejněny na webových stránkách Delegace EU v Luandě a Delegace EU v Maputu a na stránkách Evropské komise k zahraniční pomoci.

Českou republiku jakožto zemi s pozorovatelským statutem při CPLP na konferenci zastupoval ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Pretorii. Obchodní oddělení velvyslanectví účast využilo k získání kontaktů firem v Mosambiku a v Angole a dalších informací, které je připraveno v případě zájmu českých firem sdílet.


Vypracoval: Viktor Dolista, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Pretorii

Galerie


CPLP konference Maputo 2018