česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo LinkedIn logo

Národní schéma inkubátorů pro malé a střední podniky na Mauriciu

Národní schéma inkubátorů pro malé a střední podniky (NSIS), který v roce 2017 zahájila Rada pro výzkum a inovace (MRIC) - vrcholný poradní orgán vlády pro všechny záležitosti týkající se vědy, výzkumu, technologií a inovací - je základním kamenem vládní strategie na podporu podnikání a hospodářského rozvoje na Mauriciu. NSIS je navržen tak, aby podporoval inovativní začínající podniky s využitím sítě akreditovaných inkubátorů soukromého sektoru. 

Za sedm let své existence přispěl NSIS k posílení ekosystému začínajících podniků na Mauriciu. Program podpořil přes 400 projektů prostřednictvím koordinovaného procesu v úzké spolupráci s akreditovanými inkubátory NSIS. Prostřednictvím tohoto programu vytvořil MRIC pevný základ pro zakládání a podporu inovativních začínajících podniků na Mauriciu.  V poslední době, kdy ekosystém začíná nabírat na síle, zahájil MRIC jednání s regionálními, indickými a africkými startupovými ekosystémy s cílem prozkoumat potenciál pro společný růst. Úspěchy, výzvy a potenciální příležitosti NSIS podtrhují jeho klíčovou roli při vytváření pozice Mauricia jako významného startupového centra s vizí konkurovat na regionálním (a posléze i globálním) trhu a zároveň vytvářet udržitelné ekonomické přínosy a zaměstnanost.

Podpora inovací a podnikání

Od svého založení dosáhl NSIS významného pokroku v podpoře inovací a podnikání na Mauriciu. Celkem bylo podpořeno 434 podpořených projektů/podniků v různých fázích vývoje. Jednalo se o:

- 217 projektů v předinkubační fázi - budování pevných základů pro podnikatelské nápady.
- 143 projektů v inkubaci - poskytování rozhodujících zdrojů pro růst.
- 40 projektů v akceleraci - příprava startupů na škálovatelnost a připravenost na trh.

Vzniklo 50 startupů a přibližně 20 jich dodnes existuje. Dále vzniklo 6 přiakreditovaných inkubátorů. Díky této iniciativě bylo ve startupech vytvořeno 178 pracovních míst v různých odvětvích. I to svědčí o účinnosti programu.
V současné době probíhá inkubace 65 projektů v oblastech ICT, potravinářských služeb, zemědělství, zpracovatelského průmyslu, vzdělávání, odpadového hospodářství, udržitelné výstavby, sociálních prací nebo obnovitelné energie.
Systém NSIS prokázal efektivní využití rozpočtu, což zajišťuje, že zdroje jsou směřovány na startupy s vysokým potenciálem a maximalizují návratnost investic.

Výzvy

Navzdory svým úspěchům čelí NSIS několika výzvám, které je třeba řešit, aby se plně využil jeho potenciál. Jedná se především o udržitelnost projektu, kdy stažení přibližně 20 % schválených projektů podtrhuje význam zavedení posílených a cílených podpůrných mechanismů, zejména v kritických počátečních fázích vývoje. Klíčovou překážkou pokroku inkubovaných projektů je často nedostatek počátečního financování, který výrazně brání jejich rozvoji. 
Dále je výzvou škálovatelnost financování. Zvyšující se poptávka po tomto programu zdůrazňuje zásadní potřebu dalších zdrojů, které by zajistily jeho udržitelnost a usnadnily jeho rozšíření. Pro účinné řešení tohoto problému je nezbytné posílit ekosystém angel investorů podporou silnějších sítí, poskytováním pobídek a budováním důvěry investorů. Kromě toho by měly být vyvinuty inovativní finanční mechanismy, jako je například specializovaný fond fondů pro začínající podniky, který by poskytl pevný rámec pro podporu vznikajících podniků. Tato opatření by zlepšila přístup ke kapitálu, podpořila podnikatelský růst a rozšířila dopad programu na ekosystém začínajících podniků.
Důležitým aspektem je informovanost a osvěta. Zdá se, že povědomí o NSIS a jeho dosah v různých odvětvích zůstávají omezené, což může omezit jeho dopad. Nedostatečné porozumění programu mezi potenciálními účastníky brání jeho širokému zapojení. K vyřešení tohoto problému je nezbytná důkladnější osvětová strategie, která by měla začít již na základních školách na Mauriciu. Tento přístup by pomohl vybudovat základy povědomí a zájmu již od útlého věku, což by podpořilo větší účast a dlouhodobý dopad.
Je třeba povzbudit kulturu inovací a podnikání na Mauriciu. Ačkoli Mauricijci vykazují silný inovační potenciál, často nedokážou rozpoznat nebo ocenit své tvůrčí nápady a odmítají je jako bezvýznamné. Tento způsob myšlení vede k nedostatku důvěry v jejich inovační schopnosti. Kromě toho mnoho projektů v současné době postrádá podstatné inovace a zaměřuje se především na obsluhu místních trhů. Pro řešení těchto problémů je nezbytné podporovat myšlení, které oceňuje a podporuje inovace. Kromě toho bychom měli podporovat podnikatele, aby rozvíjeli škálovatelné projekty s potenciálem zaměřit se na regionální a mezinárodní trhy, čímž by se maximalizoval jejich dopad a podpořil globálně konkurenceschopný ekosystém

Příležitosti i pro české firmy

Pro další posílení NSIS existuje několik možností růstu a rozvoje. Jedná se o posilování ekosystémových partnerství. Spolupráce se zúčastněnými stranami ze soukromého sektoru a mezinárodními subjekty, tedy i českými, může uvolnit další zdroje, odborné znalosti a sítě. Je nutné častěji zmiňovat úspěšné příklady rozšiřování. Propagace úspěchů úspěšných inkubátorů může inspirovat další podnikatele a přilákat do programu vysoce kvalitní projekty. V neposlední řadě je důležité zintenzivnění mezinárodní spolupráce a vytvoření Mauricia jako regionálního inovačního centra prostřednictvím partnerství s africkými, indickými a japonskými startupovými ekosystémy by mohlo přilákat zahraniční startupy, investory a zdroje. Zde se otvírá příležitost i pro české subjekty, které plánují expandovat do Afriky. Strategická poloha země totiž staví Mauricius do pozice brány pro podporu mezikontinentální spolupráce a technologické výměny.

Vize -  The Startup Innovation Hub

MRIC zahájil jednání o zřízení Startup Innovation Hub na Mauriciu, aby posílil svůj dopad. Toto centrum má sloužit jako platforma pro společný růst, využití odborných znalostí a trhů z různých regionů. Využitím geografické výhody Mauricia chce toto centrum usnadnit mezikontinentální partnerství, technologické a znalostní výměny a přístup na globální trh pro mauricijské začínající podniky.
Ve vhodnou chvíli budou konzultovány příslušné orgány, jako je Enterprise Board of Mauritius (EDB) a příslušná ministerstva, aby se zapojily a provedly další konkretizaci diskusí. Tato iniciativa má potenciál zvýšit postavení Mauricia jako lídra v oblasti regionálních a globálních inovací a přinést společné ekonomické výhody všem zúčastněným regionům.

Závěrem

NSIS se ukázal jako klíčový při posilování podnikatelského prostředí na Mauriciu s vizí podporovat inovace a přispívat k hospodářskému rozvoji. Řešením problémů a využitím vznikajících příležitostí může NSIS dále posílit svůj dopad a proměnit Mauricius v konkurenceschopné globální centrum pro začínající podniky. Pro dosažení této vize bude rozhodující trvalá podpora a odhodlání vlády, soukromého sektoru a mezinárodních partnerů.

Autor: Miroslav Veselka, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Pretorii