
Mosambik a kyberbezpečnost - potenciál pro startupy, inovace a vědecko-technickou spolupráci
28.03.2025 / 11:18 | Aktualizováno: 28.03.2025 / 11:35
Mosambik čelí stále složitějším výzvám v digitálním prostředí. S rychlým technologickým pokrokem, digitální transformací a rostoucím využíváním internetu v různých odvětvích je potřeba kybernetické bezpečnosti stále výraznější. Prostředí cybersec v zemi je stále v počáteční fázi vývoje, ale země si postupně uvědomuje důležitost ochrany své digitální infrastruktury. Vznikají iniciativy odrážející závazek prezidenta Daniela Chapa (úřadu se ujal v lednu 2025) vytvořit v Mosambiku pevný rámec kybernetické bezpečnosti, jehož cílem je chránit občany a instituce v digitálním věku prostřednictvím strategických investic do infrastruktury, mezinárodní spolupráce, právních reforem a rozvoje lidského kapitálu.
Prioritní oblasti
Mezi klíčové priority patří vývoj komplexního právního rámce a správního rámce pro účinný boj proti kyberkriminalitě a rovněž zřízení specializované Akademie kybernetické bezpečnosti, na jejímž vytvoření pracuje mosambická vláda. Tato iniciativa zahrnuje nabídku online kurzů ve spolupráci s mezinárodními partnery, jako je portugalské oddělení kybernetické bezpečnosti, s cílem vybudovat národní odborné znalosti v této oblasti.
Dalším důležitým aspektem je mezinárodní spolupráce. Mosambik aktivně vyhledává mezinárodní partnerství, aby posílil své schopnosti v oblasti cybersec. V březnu 2023 například podepsal Národní institut informačních a komunikačních technologií (INTIC) MoU s rwandským Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost. Tato dohoda se zaměřuje na vzájemnou právní pomoc v oblasti kybernetické bezpečnosti a ochrany údajů a jejím cílem je posílit schopnosti obou zemí v boji proti kybernetickým hrozbám.
Současná situace v oblasti kybernetické bezpečnosti v Mosambiku
Rostoucí kybernetické hrozby
S rozšiřujícím se využíváním internetu a digitálních služeb roste i hrozba kyberkriminality, jako jsou úniky dat, phishingové útoky, krádeže identity a finanční podvody. V posledních letech přibývá zpráv o kybernetických útocích na organizace veřejného i soukromého sektoru. Klíčovými oblastmi zranitelnosti vůči kybernetickým hrozbám jsou v Mosambiku energetika, doprava a finanční sektor. Růst průmyslových odvětví, jako je ropný a plynárenský průmysl, těžební průmysl a finančnictví, znamená, že zabezpečení kritické národní infrastruktury se stává důležitějším než kdykoli předtím.
Povědomí o kybernetické bezpečnosti, vzdělání a odborná příprava
Povědomí o kybernetické bezpečnosti mezi širokou veřejností a podniky v Mosambiku je stále poměrně nízké. Mnoho organizací se stále zaměřuje na základní bezpečnostní opatření a v mnoha odvětvích chybí komplexní strategie ochrany před sofistikovanými kybernetickými hrozbami. Stále existují značné mezery, pokud jde o specializované vzdělávání a odbornou přípravu v oblasti kybernetické bezpečnosti.
Právní a regulační rámec
Mozambik začíná budovat právní a regulační rámec pro kybernetickou bezpečnost. Existují zákony, které se zabývají kyberkriminalitou, ochranou údajů a podvody online, ale zatím nejsou zcela komplexní nebo dostatečně robustní, aby zvládly rostoucí digitální hrozby. Země přijala zákony, které kriminalizují kyberkriminalitu, jako je hackerství, podvody a zneužití informačních technologií, což je krok vpřed.
Ochrana osobních údajů
Mosambik zatím nemá zvláštní zákony týkající se ochrany údajů a soukromí, ačkoli se tato oblast stává stále častěji předmětem diskusí v souvislosti s mezinárodními normami a předpisy.
Vládní a institucionální úsilí
Je zapotřebí formalizovanější národní strategie kybernetické bezpečnosti, která by pomohla stanovit protokoly, standardy a předpisy pro veřejný i soukromý sektor.
Příležitosti pro české firmy
Vzhledem k tomu, že země rozvíjí svou digitální ekonomiku a zvyšuje svou závislost na technologiích, existují významné příležitosti k vybudování robustní infrastruktury a odvětví kybernetické bezpečnosti. Uplatnění naleznou české firmy nabízející řízené bezpečnostní služby (MSSP), které mohou nabízet nepřetržité monitorování, detekci hrozeb a reakci na ně jak pro soukromé společnosti, tak pro vládní instituce.
Další perspektivní oblastí pro české subjekty je oblast poradenství v oblasti cybersec. Mnoho organizací v Mosambiku nemá dostatečné odborné znalosti pro vypracování účinných strategií kybernetické bezpečnosti. Poradenské služby (nabídka specializovaných školení v oblasti cybersec, certifikačních programů a workshopů od českých firem či univerzit) mohou podnikům a vládním orgánům pomoci při zavádění osvědčených postupů, posuzování zranitelných míst a vývoji bezpečnostních řešení na míru. Potenciál pro české subjekty skrývá i cloudová bezpečnost. S rostoucím počtem organizací, které zavádějí cloudové technologie, poroste potřeba řešení pro zabezpečení cloudu, která by chránila data a aplikace umístěné v cloudu.
Rostoucí poptávka po kybernetické bezpečnosti představuje rovněž příležitost pro inovace. České startupy v oblasti kybernetické bezpečnosti mohou vyvíjet technologie zaměřené na místní problémy, jako je prevence podvodů při mobilních transakcích nebo zvýšení bezpečnosti systémů místní správy. Zabezpečení klíčových odvětví jakými jsou energetický, těžební a finanční sektor představují kritické oblasti, kde je třeba investovat do kybernetické bezpečnosti. Specializovaná řešení kybernetické bezpečnosti, která se zaměřují na ochranu průmyslových řídicích systémů (ICS), systémů SCADA a infrastruktury finančních služeb, mohou být taktéž velmi žádaná.
Autor: Miroslav Veselka, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Pretorii