česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Září

I když astronomicky je den rovnodennosti (na Severní polokouli podzimní na Jižní jarní) až 23. září, tak v Jihoafrické republice je za první jarní den tradičně považováno 1. září. Je tomu tak nepochybně proto, že po třeskuté dvouměsíční zimě se počasí najednou umoudří a prvního září, jako by mávnutím kouzelného proutku, skutečně nastává jaro a teplo. A to i když ještě 31. srpna tomu nic nenasvědčuje.

Vážení a milí krajané,

i když astronomicky je den rovnodennosti (na Severní polokouli podzimní na Jižní jarní) až 23. září, tak v Jihoafrické republice je za první jarní den tradičně považováno 1. září. Je tomu tak nepochybně proto, že po třeskuté dvouměsíční zimě se počasí najednou umoudří a prvního září, jako by mávnutím kouzelného proutku, skutečně nastává jaro a teplo. A to i když ještě 31. srpna tomu nic nenasvědčuje.

Věříme, že jste zimu překonali ve zdraví a v dobré náladě, která se vám, se vším rozkvétajícím okolo, ještě zlepší. Vítejte tedy u jarních Krajanských informacích.

V tomto vydání jsme pro vás nachystali tradiční novinky z české politické, ekonomické a kulturní scény, abyste “byli in” a dále spoustu zábavy.

V seriálu o jihoafrických městech tentokráte zavítáme do East Londonu, dočtete se o dalších českých příslovích a v Ptákovinách z Blumfontejna se dozvíte, jak moc musíte být opatrní.

Tady malá vsuvka, protože pan Schubert, autor oblíbených fejetonů, momentálně trochu marodí, za celou redakci a jistě i za vás čtenáře bychom mu chtěli popřát rychlé překonání nemoci, do kterého se jistě pustí s humorem sobě vlastním, a brzké uzdravení.

Máte rádi nakládané okurky, ale nechce se vám je vyrábět po tunách? Je tu pro vás recept, jak si rychle a jednoduše udělat jenom jednu sklenici. Věřili byste jak je užitečná vodka? Pro inspiraci si o tomto “ruském tekutém chlebu” přečtěte v Zajímavostech. Do divadla vás tentokrát pozveme na dnes už legendární muzikál Cats, pobavíte se u vtipů a zapotíte u češtiny.

 A na závěr ještě malé nakouknutí do budoucnosti. Dostali jsme totiž skvělý příspěvek od pana Martina Slavíka, za který moc děkujeme. Ovšem otiskneme ho až v prosincovém čísle, protože právě tam se výborně hodí časově. Můžete se tedy spolu s námi těšit. 

Krásné jaro vám přeje

Vaše redakce

Inzeráty

Naučte se šít jako profesionálové a oblékejte se podle svých představ.

KURZY ŠITÍ pro začátečníky i pokročilé

Individuální přístup a zdokonalení vašich dovedností jsou u nás zaručeny.

 

Hej

Specializujeme se také na DESIGN A ZAKÁZKOVÉ ŠITÍ svatebních šatů; večerních, business a vycházkových oděvů.

Najdete nás v Centurion.

VOLEJTE 0834484795 – Petra

  • Data konání pravidelných měsíčních střeleb klubu v Pelindabe (každou poslední neděli v měsíci) pro rok 2009. Střelby se konají od 9.00 do 13.00, poté následuje bring and braai.

29. března  2009, 26. dubna 2009, 31. května 2009, 28. června 2009, 26. července 2009

30. srpna 2009, 27. září 2009, 25. října 2009, 29. listopadu 2009, 27. prosince 2009

Václav Tvardek, 0828152272

  • Výuka češtiny a angličtiny od začátečníků až po velmi pokročilé, od dětí až po důchodce. Individuální přístup. Kontakt: Radka Hejmalová-Millar, mobile 0824681401, phone 011 4681401, e-mail RadkaHej@gmail.com
  • Kvalifikovaná soudní překladatelka nabízí vypracování překladů z češtiny do angličtiny a z angličtiny do češtiny (případně z a do ruštiny a němčiny). Kontakt: Radka Hejmalová-Millar, mobile 0824681401, phone 011 4681401, e-mail RadkaHej@gmail.com
  • Personal Assistant (Věk 21-45let)

Guesthouse a Inženýrsky-konzultanská společnost (sekretářské služby pro 2 nezávislé firmy)

-                      Recepce, concierge

-          pozdní check-iny

-          běžná administrativa

-          jízdy pro firmy

Požadavky:

-          zkušenosti v oblasti turismu, ubytování, kancelářské služby,pohostinství

-          vhodné vystupování

-          řidičský průkaz

-          R4 000 pm + max R2000 bonus.

Zašlete prosím životopis na klara@villaklara.co.za či fax 086 512 6464

  • Villa Klara B&B nabízí ubytování v luxusně vybavených pokojích  v srdci Johannesburku v Northcliffu.Guesthouse je vhodně situován velmi blízko nákupního střediska Cresta.

Ideální pro byznysovou klientelu díky své poloze. (CBD 15minut, Sandton 20minut, N1 7 minut, nemocnice 10 minut)

Pokoje mají :WiFi spojení

Pro více informací navštivte naši webovou stránku.www.villaklara.co.za

Rezervace: klara@villaklara.co.za    či  011 478 2513. Denně od: 08:00 do 17:00.

At Villa Klara, the customer always comes first.

 

  • SUSPENSION WAREHOUSE & CAR SERVICE CENTER                            Please call us for all your car needs! For the best service in town. We are situated at 447 Church Street, Pretoria West. Tel: 012 327 7020/1; Fax 012 327 6489

Jihoafrická města

EAST LONDON

 

For more than a century and half, East London has drawn fame and fortune from its harbour, which is located around the broad mouth of the Buffalo River.

The city is, in fact, South Africa’s only major river port, handling a whopping three million tons and more of cargo annually. For the most part this cargo originates from, or is destined for, the hinterland of the Eastern Cape.

The harbour’s chief claim to notability, though, is the ‘dolos’ system of interlocking breakwater blocks – a technique conceived and perfected by local engineer Eric Mayfield in 1961, and now used in harbours throughout the world.

East London is a substantial centre of some 200 000 inhabitants. The figure is also augmented by seasonal influx of tourists. The tourist are drawn to the city and its environs by attractions of the quieter and more family-oriented kind – splendid stretches of bronze sand, and warm sea and its pounding surf, coastal resorts on the seaboard to either side, pleasant parks and gardens, and an inviting spread of hotels and restaurants. Waterfront development in the harbour area, known quaintly as Latimer’s Landing, offers restaurants, shops, fleamarket and a host of other attractions.

The city’s Indian Ocean shoreline is graced by three broad, white stretches of sand, each with its own character, all highly popular with bathers, surfers and sun-worshippers.

Nearest to the central area is Orient Beach, sheltered   in the lee of one of the harbour’s two breakwaters. It takes its name from a Russian sail-rigged steamship that ran aground in 1907, and over which the pier was build. Next door is Eastern Beach, especially favoured by the surfing fraternity, and backed by wooden dunes. Between the two beaches lies East London aquarium. The third major beach, Nahoon, is adjacent to Eastern Beach, bounded by Nahoon Point and the Nahoon River.

East London is certainly an interesting and picturesque city, worth visiting.

Zpracovala Radka Hejmalová-Millar

FEJETONY

Ptákoviny z Blumfontejna

 

 

BUĎTE OPATRNÍ !

Toto je vážná záležitost, buďte nadmíru opatrní.

V minulých měsících, když jsem nakupoval v “mém” supermarketu, jsem se stal obětí velice chytře vymyšleného, typicky západo-evropského podvodu. Jednoduchá a mírumilovná návštěva Checkerse se stala dramatickou. Bylo by od vás velice naivní si myslet, že vám se to lan nemůže!

Jejich lan pracuje následovně: dvě elegantní, vážně vypadající a velice hezké dívky kolem 20 – 21 let, přijdou k vašemu autu, když překládáte nákup z vozíku do auta. Obě začnou čistit vaše přední sklo. Jejich ňadra takměř vypadávají z jejich blůziček. Je absolutně nemožné s nedívat!

Když jim poděkujete a nabídnete jim spropitné, odpoví „Ne“, ale místo toho vás požádají abyste je svezl k jinému shopping centru. Vy souhlasíte a ony se uvelebí na zadním sedadle. Během jízdy se obě začnou svlékat. Vy zastavíte a v protestu je požádáte, aby vystoupily, jenomže jedna z nich přeleze dopředu a začne se o vás otírat. V momentě je najednou všude okolo vašeho těla.

Ta druhá zatím, v nestřeženém okamžiku ukradne vaši peněženku!

Nikdy jsem si nemyslel, – tak jako vy – že taková věc by mohla potkat mne. Moje peněženka mi byla ukradena 10. ledna, dvakrát 15., 17., 20.,24., 29. a 31. ledna. Také 1. a 4. února a dvakrát 8., 16., 23., 26., a 30. února, třikrát minulou sobotu a s největší pravděpodobností znovu během příštího víkendu.

Proto buďte varováni.

Váš upřímný přítel.

P. S. Woolworth nabízí peněženky v tomto týdnu za R23,99 každou.

Z dílny pana Honzy Schuberta

ČESKÁ  PŘÍSLOVÍ – od pana Jirouta

 

Česká přísloví – od pana Jirouta

ŠATY DĚLAJÍ ČLOVĚKA

není jenom slogan módních návrhářů, ale je to fakt, praxí bezpečně prověřený. Už Voskovec s Werichem v jedné ze svých písniček zpívají, že “je to lan odvěká…” Říkají to ovšem s ironickým podtextem v těch časech, kdy pěkné a vkusné oblečení bylo bohužel nedostižným snem pro stovky a stovky lidí. Ty doby jsou naštěstí za námi – dnes je hezký oděv docela běžnou záležitostí už I u těch malých, ba, skoro se zdá, že to maminky leckdy až přehánějí. Vraťme se však k našemu přísloví: neškodilo by si ho připomenout, jestliže se – hlavně někteří “pozdě narození” – prohánějí po ulicích a nebo se dokonce vyskytují  ve společenských místnostech, v divadlech, v umolousaných džínech, vytahaných svetrech a sešlapaných střevících.

CO JE PSÁNO, TO JE DÁNO

je míněno do jisté miry obrazně, neboť v podstatě se zde říká: nebuď jako větrná korouhvička či rozkolísané misky vah, neměň svoje rozhodnutí ze dne na den. Ti z nás, kteří mají tento nešťastný povahový rys, způsobují značné trampoty sami sobě I druhým. S čím souhlasí jeden den, budou druhého dne zavrhovat, a co zavrhnou, mohou vzápětí zcela nečekaně přijmout a provést. Zlé jazyky přisuzují tuto rozmarnost výhradně ženám – a je lan, že najdeme dost takových příslušnic slabšího pohlaví, které nevědí, co si vlastně přát.

Mohli by to potvrdit třeba zaměstnanci v textilních a oděvních prodejnách, kteří musí častokrát měnit a vyměnit I to, co už bylo “psáno”. Vlastnost “jenom” ženská to však určitě není – cožpak mezi muži nejsou například takoví, kteří mění partnerky jako rukavice?

JAK NA NOVÝ ROK, TAK PO CELÝ ROK

je spíše než přísloví pořekadlo nebo pověra, chcete-li. Přesto je to však rčení aktuální. Ten, kdo chodí první den v novém roce s mrzutou náladou a kyselým obličejem, bude patrně nevrlý celých těch 364 dnů dalších – neboť je to určitě tvor nerudný, nevlídný, který vidí na lidech a životě jenom ty horší stránky. Známe přece takové typy: lan mají důvod ke stížnostem, nic jim není dost dobré. Prší-li, naříkají, že není dost slunečno a když slunce konečně vysvitne, zas jim nehřeje a nesvítí dost. Co je sladké, chtěli by mít raději kyselé, kyselé zas slané, velké radši male a naopak – zkrátka, jsou už jaksi zásadně proti. Mate-li snad takového protivu mezi svými známými, raději mu nenaslouchejte. O nich říká jadrné  lidové rčení, že “po jejich kukuči by se I mléko srazilo!”

Zábava

a)    ČEŠTINA

Ještě zůstaneme u koncovek podstatných jmen a u vyjmenovaných slov, protože to není nic jednoduchého a jeden potřebuje neustálou praxi.

Doplňte i/y, í/ý:

 

Nemáš trochu sol-? Dal b-ch si chléb se sol-. Nalož na vůz otep- dřív-. Vozka práskl b-čem a kob-lka v-běhla jako splašená. Dal jsem kroup- do polévky. Dám- a pánové, v-tejte! Vrátil jsem se z návštěv- u naší b-tné. U chalup- rostou pod v-sokánskou jedl- houb-. M-rek stojí u map- a v-hledává v-soké hory na severní polokoul-. To mám těžké živob-tí. Přib-l jsem hřeb-k a pověs-l na něj obraz s kapl- ze Šumav-. Velryb- jsou vzácné. Znáš pohádku o B-strozrakém? Pol-cista v-sl-chal zlos-na. Dv-řka obv-kle zam-kám na kl-č. Usedl do pl-šového křes-lka a s nel-čeným zájmem v-slechl jeho v-tky. L-sem v-rábí Zb-šek v-l-sky. Dřevorubci ještě z-tra v-m-tí les-k za vs-.

Zpracovala Radka Hejmalová-Millar

b)    ZAJÍMAVOSTI

10 překvapujících způsobů, jak využít vodku


Alkohol, který začali v 15 století pálit v Rusku, je mnohem užitečnější, než si myslíte. Vodka se dá sice pít samotná nebo v míchaném nápoji, ale kromě toho může být i výborným pomocníkem v domácnosti. Dokáže léčit, hojit rány, čistit a dokonce i zkrášlovat.

 

Rozzáří baterie

Zapoměňte na všechny drahé a nevonící přípravky na leštění koupelen. Chromové, skleněné a porcelánové povrchy se budou lesknout jako diamant, když na ně obětujete pár kapek vodky. Navlhčete jí měkkou čistou utěrku a přetřete párkrát vodovodní baterie.

Prospívá květinám

Vodka pomůže udržet květiny ve váze déle svěží. Stačí přidat do vody pár kapek tohoto alkoholu a čajovou lžičku cukru. Vodu je však třeba vyměňovat každý den.

Chrání před hmyzem

Chystáte se do lesa či k vodě, kde hrozí, že vás bude štípat nepříjemný hmyz, a nemáte repelent? Vodka vás ochrání! Málokdo ví, že vodka otravný hmyz úspěšně zabíjí. Potřete si jí zápěstí, krk, podpaží a od hmyzu budete mít pokoj.

Osvěží prádlo

Když se vám nechce prát tričko, které jste na sobě měli jen pár hodin, ale rádi byste ho i druhý den oblékli bez zápachu, pomůže vodka. Oblečení jí pokropte a pověste na vzduch vysušit. Vodka zabije bakterie, které způsobují zápach, ale sama nenechá na prádle žádný odér.

Vylepší vlasy

Samozřejmě když si dáme pár skleniček vodky, lidé se nám hned zdají hezčí. Ale vodka opravdu umí zkrášlovat. Rozzáří totiž vlasy. Přidejte do 3 dl šamponu kalíšek vodky a pár dní si tímto elixírem myjte vlasy. Podle těch, kteří to vyzkoušeli, je tento mix lepší než šampon s kondicionerem. Vlasy jsou pevnější a silnější.

Zatočí s plísní

Když si neumíte poradit s plísněmi, které se roztahují okolo těsnění na vodovodních bateriích, ale také v odpadech, nemusíte sahat po zapáchajících chemických přípravcích. Postižená místa stačí postříkat vodkou, alkohol nechat působit 15 minut a potom očistit starým zubním kartáčkem.

Pomůže od bolesti zubů

Rozbolely vás zuby a chvíli potrvá, než se dostanete k zubaři? V tom případě vyzkoušejte potřít si bolavé místo vodkou. Místo vydezinfikuje a také stáhne bolest v dásních.

Společně s levandulí uvolňuje

Toužíte po levandulové vůni, která kromě zklidnění nervů dokáže i zmírňovat bolest? Pak naplňte skleněnou nádobu čerstvými levandulovými květy a až po okraj nalejte vodku. Nádobu dobře zavřete a dejte ji tři dny na slunečné místo. Potom přeceďte přes sítko a máte účinnou levandulovou tinkturu. Můžete jí postříkat sedačku v obýváku nebo postel v ložnici, několik kapek je dobrých i do čaje. A když ji nalejete do malých lahviček, budete mít po ruce stylový dárek.

Zmírňuje bolest

Medúzy jsou fascinující stvoření, ale když vás v moři popálí, není to nic příjemného. Také v tomto případě je vodka výborným pomocníkem, postižené místo vydezinfikuje a zmírní bolest.

Zpracovala: Mirka Schullerová

c)     RECEPTY                                                                                                                                                                                                                        

Chcete si zavařit doslova jen pár okurek? Máme pro vás rozpis na lák na jednu litrovou sklenici.

K okurkám narovnaným do sklenice přidáme:

1.5 dcl octa

5 sacharínů

3 kuličky nového koření

2 hřebíčky

10 kuliček celého pepře

špetku soli

čtvrt lžičky hořčičného semínka

1 bobkový list

1 cibulku

kousek křenu

2 kolečka mrkve

snítku kopru


Dolijeme vodou a sterilujeme 20 minut při teplotě 85 stupňů.

d)    HUMOR


Mladík jede v kupé s neznámou slečnou. Když ho dlouhé ticho přestane bavit,
osloví ji: "Proč pořád mlčíte, slečno?"
"Mlčím, protože chci," odsekne slečna.
Mladík vyskočí a spráskne rukama: "Tak vona chce - a mlčí!"

Studenti medicíny mají přednášku o rozmnožování. Profesor vykládá:
Kupříkladu takový býk zvládne tento akt i třicetkrát za den.
Z první řady se ozve studentka:
Třicetkrát?! Mohl byste to prosím zopakovat, aby to slyšeli i ti, kteří sedí vzadu?
Přednášející tedy zopakuje hlasitěji:
Býk zvládá tento akt i třicetkrát za den.
V poslední řadě se zvedne student:
Prosím Vás, a to ho připouštějí stále na tu stejnou samici?
Ne, to samozřejmě ne, pokaždé na jinou, odpoví profesor.
A mohl byste to zopakovat, aby to slyšeli i studentky v první řadě?

Víte, co si myslí blecha když skáče z jedný
půlky na druhou?
Jestli to nepřeskočím, tak jsem v prd…!

e)    KINO/KULTURA

Only one show brings all of the facets of musical theatre together so completely and produces an experience that stays with you forever; Andrew Lloyd Webber's CATS.

Event Type: On Stage, Musicals

From: 26.September 2009

Andrew Lloyd Webber's CATS The Musical returns to South African shores in 2009. Catch the ground breaking event at the Teatro Montecasino in Johannesburg

The all-singing, all-dancing musical spectacular based on the poems from T.S. Eliot`s Old Possum`s Book of Practical Cats. One of best known & best loved musicals, Cats has conquered the world with a score which includes the hit song "Memory".

ABOUT THE SHOW
Since Cats first opened on the West End stage in 1981, it has become one of the world's best-known and best-loved musicals. With a plot based on T.S. Eliot's Old Possum's Book of Practical Cats and award-winning music composed by Andrew Lloyd Webber; Cats, originally directed by Trevor Nunn, has since been presented in over 20 countries and in about 250 cities, including such diverse destinations as Buenos Aires , Seoul , Helsinki and Singapore.

The show has been translated into 10 languages: Japanese, German, (three versions for Germany, Austria and Switzerland), Hungarian, Norwegian, Finnish, Dutch, Swedish, French, Spanish (two versions for Mexico and Argentina) and Italian. The Swiss production required a bilingual cast who performed in German and English on alternate nights. The title of the show has rarely been translated, the Mexican producers did a survey as to whether the Mexican audience would like their production to be called Gatos - the response in favor of keeping the English original was unanimous.
Eight years ago Pieter Toerien produced the original South African hit production of CATS at Artscape in Cape Town and at the State Theatre in Pretoria. The show was groundbreaking and launched many of its cast to stardom on international tours of the Far East. CATS sold-out every night and there were many who did not get a chance to experience the magic. Pieter Toerien is very happy to announce that CATS will be back to grace the South African stages in Johannesburg at the Teatro Montecasino and in Cape Town at Artscape Opera House. CATS 2009 will feature a new generation of talented South African performers eager to make CATS bigger and better than ever!

 So for all of you who missed it last time or wanted to see it again, now is your chance!

 

 

Správná řešení:

 

Čeština:

Nemáš trochu soli? Dal bych si chléb se solí. Nalož na vůz otepi dříví. Vozka práskl bičem a kobylka vyběhla jako splašená. Dal jsem kroupy do polévky. Dámy a pánové, vítejte! Vrátil jsem se z návštěvy u naší bytné. U chalupy rostou pod vysokánskou jedlí houby. Mirek stojí u mapy a vyhledává vysoké hory na severní polokouli. To mám těžké živobití. Přibil jsem hřebík a pověsil na něj obraz s kaplí ze Šumavy. Velryby jsou vzácné. Znáš pohádku o Bystrozrakém? Policista vyslýchal zlosyna. Dvířka obvykle zamykám na klíč. Usedl do plyšového křesílka a s nelíčeným zájmem vyslechl jeho výtky. Lisem vyrábí Zbyšek výlisky. Dřevorubci ještě zítra vymýtí lesík za vsí.