česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prosinec

Vydává Velvyslanectví České republiky v Pretorii ve spolupráci s českými krajany v Jihoafrické republice Náměty a příspěvky: e-mail: RadkaHej@gmail.com Fax: 012 5482765 poštovní adresa: Krajanské informace, PostNet suite 166, Private Bag X11, Halfway House, 1685

Vážení a milí krajané,

začetli jste se do známých a oblíbených Informací, které vám tentokrát  předkládáme v novém kabátě.

Jistě si vzpomínáte na dopis a dotazník ohledně Informací, který jste nedávno obdrželi poštou. Právě on a záplava vašich odpovědí a námětů jsou příčinou těchto změn.

Přáli jste si především, aby Informace zůstaly měsíčníkem, a aby obsahovaly nejen zprávy z dění doma v ČR, ale také více zpráv z krajanského dění v Jihoafrické republice, společenské a zábavné rubriky.

Změny tedy začaly hned v názvu, neboť přidáním slova „Krajanské“ je zcela jistě lépe vystihnuto poslání tohoto obnoveného zpravodaje.

Samozřejmě, že oblíbená část o politickém, ekonomickém a kulturním dění v ČR zůstává. A k tomu se přidávají následující rubriky:

·        Aktuality, kultura a sport v krajanské komunitě

·        Společenská rubrika – kdo z krajanů se přistěhoval, odstěhoval, oženil či vdal, kdo se narodil nebo nás opustil, dosažené úspěchy, povídky, básničky, atd.

·        Co připravuje Velvyslanectví ČR v Pretorii

·        Doporučení – která restaurace, hotel, penzion či cokoli jiného stojí za zmínku a doporučení ostatním

·        Zajímavé osobnosti a místa – portréty krajanů, portréty umělců, kteří přijíždějí na návštěvu z ČR, atd.

·        Zdraví – ať jsme všichni jako rybičky

·        Recepty – ať nám chutná

·        Inzeráty – kdo co prodává, nabízí, kupuje, daruje nebo hledá

·        A pro pobavení vtipy, křížovky, hlavolamy a jiné zábavné věci

Je jasné, že příprava takového zpravodaje je podstatně náročnější, a proto vznikla dobrovolná redakční rada ve složení pan Radek Rubeš za Velvyslanectví ČR a za krajanskou komunitu paní Mirka Schullerová a paní Radka Hejmalová-Millar ... a také každý z vás čtenářů.

Tímto vás všechny chceme pozvat ke spolupráci a vyzvat k zasílání příspěvků do výše zmíněných rubrik – Víte o nějaké sportovní nebo kulturní akci, která stojí za zmínku? Znáte nějakou zajímavou osobnost? Dosáhly vaše děti nebo vy sami nějakého úspěchu? Píšete vy nebo někdo z rodiny povídky nebo básničky? Byli jste někde, kde jste byli spokojeni se servisem? Máte osvědčený rodinný recept nebo znáte tajemství jak v JARu udělat české knedlíky, aby se nerozvařily ve vodě? A nebo vás napadá ještě něco úplně jiného? – Pište pište pište. Česky i anglicky. Rubriky jsou totiž nepravidelné a bude záležet jenom na vás, kolik a v jakém rozsahu se jich v každém vydání objeví.

Příspěvky zasílejte, prosíme, e-mailem na adresu RadkaHej@gmail.com. Pokud k e-mailu nemáte přístup (nebo důvěru) můžete i poštou na adresu Krajanské informace, PostNet suite 166, Private Bag X11, Halfway House, 1685, případně faxem na číslo 012 5482765.

Přejeme vám hodně zábavy při čtení tohoto vánočního čísla, těšíme se na vaše příspěvky a věříme, že nové Informace budou skutečně „Krajanské“.

S přáním těch nejkrásnějších Vánoc                                                                                                                                                                                                         Vaše redakční rada

Vánoční a novoroční zdravice velvyslance ČR v Jihoafrické republice:

Milí krajané a přátelé České republiky,

podobně jako v minulém roce i letos je pro mne poněkud obtížné uvědomit si blížící se vánoční svátky. Nepřičítám to pouze odlišnému klimatu (u nás doma prý napadlo hodně sněhu), ale i hektickým přípravám na nadcházející předsednictví České republiky v Evropské unii, které nás na velvyslanectví plně vytěžují.

Blížící se vánoce mi připomínají, že jsem spolu se svou rodinou mezi vámi strávil již více než rok. Nepřísluší mi hodnotit, zda úspěšně, či nikoliv. Za sebe ale mohu říci, že to byl rok dobrý, a to zejména díky mnohým z vás. Díky vašemu přátelství, spolupráci (toto inovované vydání zpravodajství je toho dokladem) a podpoře, kterou jsem často cítil. Děkuji vám.

Co nám přinese nový rok 2009? Nám na úřadě určitě mnoho práce, ale snad také radosti, která se po dobré práci dostavuje. V této souvislosti zmíním, že plánujeme řadu akcí, které nás snad v průběhu roku společně potěší.

Přeji vám všem klidné a spokojené vánoce a hodně zdraví v nadcházejícím roce!

Martin Pohl

velvyslanec

 

Společenská rubrika

 • Dne 20. září obsadil první místo na střeleckých závodech v Bloomfonteinu v kategorii vojenská útočná puška R4 pan Václav Tvardek. Gratulujeme.

Inzeráty

 • Výuka češtiny a angličtiny od začátečníků až po velmi pokročilé, od dětí až po důchodce. Individuální přístup. Kontakt: Radka Hejmalová-Millar, mobile 0824681401, phone 011 4681401, e-mail RadkaHej@gmail.com
 • Kvalifikovaná soudní překladatelka nabízí vypracování překladů z češtiny do angličtiny a z angličtiny do češtiny (případně z a do ruštiny a němčiny). Kontakt: Radka Hejmalová-Millar, mobile 0824681401, phone 011 4681401, e-mail RadkaHej@gmail.com
 • VILLA KLARA B&B hledá česky mluvící paní na funkci Lodge/Guesthouse Manager. Veškeré informace na telefonních číslech: +27114782513, +27721179424 - paní Klára Volková
 • „České střelby“ se konají každou poslední neděli v měsíci, a bude tomu tak i v příštím roce. Kontakt: pan Václav Tvardek, 082 8152272
 • Pan Miroslav Hnátek s rodinou se stěhuje na delší dobu z ČR do Port Elizabeth a hledá krajany, kteří by měli zájem se s ním kontaktovat: miroslavhnatek@seznam.cz. Děkuji Hnátek

Zábava

a)    LUŠTITELSKÝ KOUTEK

Mravoučné sentence starých Římanů VIII.

 

Marcus Fabius Quintilianus uvádí ve své slavné učebnici Výchova řečníka: ... (1. tajenka), což jsme si upravili do rčení: ... (2. tajenka).

 
Křížovka 134

VODOROVNĚ: A. Roští; soulad; vzdělávací instituce. - B. 1. tajenka. - C. Myšlenka; český herec (Hugo); kuřácká surovina; státní pokladna (zastarale). - D. Nemecký určitý člen středního rodu; jasně červená barva; severoamerický turovitý savec; starší vztažné zájmeno. - E. SPZ okresu Olomouc; agent 007; domácky Emanuel; strnutí šíje; iniciály malíře Pelce. - F. Rozhození semen; drobný mořský láčkovec; mariánský obraz. - G. Zkratka Uranových dolů; zabrání; noční pták; stráň; název římské tisícovky. - H. Opravna lodí; velká námořní loď; vytékat po kapkách (řidčeji); čidla sluchu. - I. Protiva; unavovat (zastarale); asijský stát; Zeyerův románový hrdina. - J. 2. tajenka. - K. Klamná představa; okolky; trýznitel.

SVISLE: 1. Mužské jméno; Indiáni. - 2. Všelico; zlost. - 3. Dvakrát snížený tón; citoslovce bzučení; etiopské sídlo. - 4. Stovky; někdejší šosatý kabát (hovorově); nerost kovového vzhledu ze skupiny sulfidů. - 5. Vzorec hydridu titanu; spojka; předložka. - 6. Původní obyvatel Sardinie; oddaně. - 7. Hojivá tkáň (kalus); staré nářadí k orání. - 8. Zvýšený tón; starší mužské jméno; český spisovatel. - 9. Důlní pracoviště (slangově); druh karty; citoslovce souhlasu (řidčeji). - 10. Uzbecké sídlo; záhrobí (zastarale); svrchní strana tkanin. - 11. Ochoz; jímače nečistot. - 12. Naráz; lyžařský pozdrav. - 13. Poukázka na peníze; druhá luční tráva; soupeř. - 14. Na kterém místě; vyčinit; druh pepře. - 15. Evropský veletok; pohádkové okřídlené zvíře; znát. - 16. Tropická popínavá rostlina; nemotora. - 17. Napodobenina zboží; mužské jméno.

Pomůcka: D. Das. - 3. Katu. - 5. TiH. - 10. Duab.

Zdroj: Křížovka na každý den, 1.4.

Pozn.: správné řešení najdete na poslední straně

b)    ČEŠTINA

Co takhle si zopakovat češtinu? Jak jste na tom s vyjmenovanými slovy?

Doplňte y,ý/i,í:

Mam-nka b-la proz-ravá. V létě s- zamraz-la zeleninu, ab- jí měla dost na své v-nikající          a pos-lující polévky, které vaří v z-mě. V-pěstovala s- jí dostatek. Obl-b-l jsem s- její v-vary, ve kterých jsou nudl-čky. Sl-ny se m- vždy na ty pochoutky sb-hají.

V-pasený čuník se v-val-l na zápraží. V-hříval se na podz-mním sluníčku, až mu zčervenala  l-tka. B-lo mu l-to, že se spolu s vlaštovkou nev-dal k moři. Kdyb-ch tak měl křídla, pom-slel  s-. V kop-tku držel kus mrkv-čky, v korýtku měl pom-je. Hltavě je pol-kal. Bál se, že z něj řezník v z-mě nadělá jel-tka, klobásky a maso v-udí. Potom ale z-vl a už dřímal.

Pozn.: správné řešení najdete na poslední straně

c)     Vtipy

ŘÍZEK JAKO PODRÁŽKA

"Pane vrchní," zlobí se host, "ten řízek je tvrdý jako podrážka!"

"Neuvěřitelné," kroutí vrchní hlavou, "co vy už jste všechno neochutnal!"

KONÍČEK PROTI HŘÍCHU

Čerstvě ženatý námořník byl přeřazen na malý ostrov v Pacifiku. Píše manželce: "Drahá, uplyne dlouhá doba, než se znovu uvidíme. Už teď se mi stýská a nevím, jak to bez tebe vydržím. Navíc je tady všude spousta mladých dívek. Poraď mi. Myslíš, že kdybych si našel nějaký koníček, pomůže mi to odolat pokušení?" Manželka mu zpátky poslala harmoniku, ať se na ni naučí hrát. Po roce se manžel vrátil domů, otevřel dveře a objal manželku: "Nemůžu se dočkat, miláčku, až tě odnesu do postele a budeme se vášnivě milovat celou noc." "Moment, moment, drahý. Nejdřív mi ukaž, jak umíš na harmoniku!"

IDEÁLNÍ NADÍLKA

Chlápek vybírá dárek k Vánocům: "Máte něco levného, užitečného a hezkého?"
"Třeba tady kapesníčky," ukazuje ochotně prodavačka, "pro koho to máte?"

"Pro manželku."

"Tak to bude určitě překvapená."

"To jo," souhlasí ženáč, "ona myslí, že dostane pod stromeček kožich!"

DÁREK S PLENKAMI

Malý chlapeček napsal do dopisu Santovi: "Pošli mi bratříčka."

Za několik dní došla odpověď: "Pošli mi maminku."

d)    VAŘÍME

Tipy na skvělé marinády

Vaření

ilustrační foto

● Marináda se zázvorem a chilli
1/2 dl oleje, 2 stroužky česneku (prolisovat), 1 až 2 polévkové lžíce nadrobno nasekaného čerstvého zázvoru, 1 nadrobno nasekaná červená feferonka, 1 polévková lžíce citronové šťávy.

● Bylinková marináda
1 dl oleje, 3 polévkové lžíce vinného octa, 2 polévkové lžíce nasekaného tymiánu, 2 polévkové lžíce nasekaného estragonu, 2 polévkové lžíce nasekané rozmarýny.

● Marináda s červeným vínem
1,5 dl červeného vína, 3 polévkové lžíce oleje, 1 stroužek česneku, 1 bobkový list, 1 lžíce cukru, 1 lžíce nasekaného tymiánu, mletý pepř.

● Zázvorová marináda
4 lžíce přírodního cukru, 4 lžíce vinného octa, 1 lžička soli, 3 lžíce sójové omáčky, 1 lžíce oleje, 1 lžička mletého zázvoru. Připravujeme za studena smícháním všech ingrediencí.

● Medová grilovací směs
1 šálek jahodového džemu, 3 lžíce medu, 1 lžíce oleje, 1 lžíce vinného octa, 1 lžička soli, půl lžičky skořice.

● Pivní grilovací směs
1 lžička chilli koření, 1/4 šálku světlého piva, 1 lžíce sójové omáčky, 1 lžíce oleje, 1/2 lžičky cukru, 1/2 lžičky soli, 1 nadrobno nakrájená cibule, 1 lžička plnotučné hořčice, několik kapek tabaska.

● Havajská grilovací směs
1/4 šálku citronové šťávy, 2 lžíce oleje, 1 lžička karí koření, 1 lžička mletého zázvoru, 1 lžička soli, 3/4 lžičky cukru, 1 stroužek česneku. Připravujeme za studena. Stroužek česneku utřeme se solí a smícháme s ostatními přísadami.

● Čínská marináda
1 lžíce oleje, 4 lžíce sójové omáčky, čtvrt lžičky mletého zázvoru a čtvrt lžičky koriandru, sůl a 2 lžíce vína.

● Barbecue marináda
Smícháme 2,5 šálku vývaru a 1,5 lžičky soli. Přidáme 10 lžic worcesteru, 5 lžic vinného octa. Promícháme a přidáme 5 lžic oleje, 1,5 lžičky ostré hořčice, stejné množství mleté papriky a glutasolu. Nakonec 1 lžičku jemně prolisovaného česneku, lžičku tabaska, lžičku chilli a půl lžičky mletého bobkového listu.

● Chilli marináda
1 šálek rajčatové šťávy, 2 rozdrcené chilli papričky, 2 lžíce cukru, 2 lžíce oleje, 1 lžička soli, 1 lžička worcestrové omáčky, 3 stroužky utřeného česneku.

● Ostrá směs
2 lžíce oleje, 1 cibule, 1 stroužek česneku, 2/3 šálku kečupu, 2 lžíce vinného octa, 2 lžičky cukru, 1 lžička chilli koření, 1/2 lžičky soli, 1/2 lžičky ostré hořčice.Na oleji osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli a česnek utřený se solí. Přidáme ostatní přísady a vše 5 minut dusíme za stálého míchání na mírném ohni. Maso potřeme teplou směsí a po vychladnutí dáme uležet.

● Mexická marináda
1/3 šálku oleje, 2 stroužky česneku, 1/3 šálku vinného octa, 1/3 šálku jablečného džusu, 1 lžička chilli koření, 1 lžička cukru, 1 lžička soli, 1/4 lžičky mletého pepře. Na rozehřátém oleji krátce osmažíme utřený česnek, vmícháme ocet, džus, chilli koření, cukr, sůl, pepř a prohříváme za stálého míchání do zhnědnutí. Tato marináda dá kuřecímu a rybímu masu zlatavou barvu.

e)    KULTURA

James Bond je zpět  !!!

Quantum of Solace, akční; 100 min; 2008.


Režie: Marc Forster

Produkce: Anthony Waye

Scénář: Ian Fleming, Neal Purvis, Robert Wade, Paul Haggis

Hrají: Daniel Craig, Judi Dench, Jesper Christensen, Olga Kurylenko, Gemma Arterton

Synopse

Quantum of Solaceje pokračováním strhujících dobrodružství Jamese Bonda z filmu Casino Royale. 007, kterého zradila Vesper, žena, kterou miloval, se snaží odolat touze brát si výsledky své poslední mise osobně. S touhou po odhalení pravdy Bond společně s M vyslýchá pana Whitea, který jim prozradí, že organizace, která Vesper vydírala, je mnohem komplikovanější a nebezpečnější, než si kdokoliv dokázal představit. Stopy, nalezené na místě činu, spojují zrádkyni MI6 s bankovním účtem na Haiti, kde se Bond nedopatřením seznámí s krásnou, ale divokou Camille, ženou, která se sama touží mstít. Camille Bonda zavede přímo k Dominicovi Greenemu, nemilosrdnému obchodníkovi, který má v tajemné organizaci velmi vysoké postavení. Během mise, která ho zavede do Rakouska, Itálie a Jižní Ameriky, Bond zjištuje, že Greene, který se snaží získat celosvětovou kontrolu nad jedním z nejdůležitějších přírodních zdrojů, se chystá uzavřít smlouvu s vyhoštěným generálem Medranem. Greene generálovi slíbí, že výměnou za zdánlivě pusté území v Bolívii prostřednictvím svých spolupracovníku z organizace a prostřednictvím manipulace se svými vlivnými kontakty v CIA a v britské vládě svrhne stávající režim a předá moc nad zemí do jeho rukou. Bond, který se ocitá uprostřed divokého víru zrad, vražd a podvodů, spojí své síly se starými přáteli a snaží se zjistit pravdu. Aby 007 nalezl človeka zodpovědného za Vesperinu zradu, odhalil pravou podobu Greeneova dábelského plánu a zastavil "Quantum", musí se držet o krok napřed před CIA, teroristy a dokonce i před M.

f)      ZDRAVÍ

How to eat well and be well this holiday season

Think “festive season”, and what springs to mind? Food, probably, and plenty of it. On the beach, around the braai, at the dinner table, this is the season when we tend to cast caution to the winds, indulging in good cheer and fine fare in the faint hope that we we’ll be able to make up for it when New Year rolls around. But don’t wait until then. Put these simple resolutions on the table now, and you will be all set to enjoy a holiday break that is as healthy as it is happy.

Manage you indulgences: Opt for smaller potions, say no to seconds, and take the time to savour every mouthful of the food you enjoy.

Make the right choices: Go for grilled rather then fried, baked rather then roasted, fish or chicken rather than beef or lamb.

Add some colour to your plate: Nothing adds flair to festive fare like a big bright bowl overflowing with the bounty of the season. Try peaches, nectarines, apples, bananas, pears, naartjies, and bunches of juicy grapes, eaten on the go or sliced into artful salads.

Dress lightly: Not just because the sun is shining outside, but because a drizzle of olive oil or balsamic vinegar will add a much zestier flavour to your bouquet of greens than a dollop of heavy mayonnaise.

and Keep moving: Whether it is a brisk walk before breakfast, or a leisurely stroll after dinner, a daily regimen of easy activity will help to balance the scales.

Extracted from Discovery magazine

   

g)    přečtěte si…

Lidský mozek

 

Výběr odkazů na Internetu

České vyhledávače

-        http://www.seznam.cz/

-        http://atlas.cz/

-        http://www.centrum.cz/

Zprávy z domova (politika, ekonomika, sport, kultura…)

-        http://www.novinky.cz/

-        http://zpravy.idnes.cz/

-        http://ihned.cz/

-        http://www.lidovky.cz/

-        http://www.ceskenoviny.cz/

-        http://ekonom.ihned.cz/

-        http://www.blesk.cz/

Časopisy (politika, ekonomika, sport, kultura…)

-        http://www.respekt.cz/

-        http://tyden.cz/

-        www.reflex.cz

Další užitečné odkazy na Internetu

-         Ministerstvo zahraničních věcí www.mzv.cz

-         Platforma Čechů žijících v zahraničí http://krajane.radio.cz/cs/default

-         Ministerstvo vnitra www.mvcr.cz

-         Ministerstvo práce a sociálních věcí www.mpsv.cz

-         Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy www.msmt.cz

-         Stránky Prezidenta republiky www.hrad.cz

-         Stránky Vlády ČR http://www.vlada.cz/

-         Stránky Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR www.psp.cz

-         Stránky Senátu Parlamentu ČR www.senat.cz

DOPIS KRAJANŮM Z OBLASTI (zejména) ZÁPADNÍHO KAPSKA

Vážení krajané,

               Dovolte mi, abych Vás znovu oslovil ve věci naší diplomatické přítomnosti v Kapském Městě. Jak jistě víte, od srpna 2008 vykonává pravidelně Zastupitelský úřad v Pretorii konzulární dny v Kapském Městě. Tato varianta našeho zastoupení v Kapském městě byla ústředím Ministerstva zahraničních věcí schválena k fungování do konce června 2009.            Chtěli bychom Vás proto informovat o novém rozvrhu pravidelných konzulárních dnů v Kapském Městě v první polovině roku 2009, které se uskuteční vždy třetí pondělí a úterý v měsíci, na adrese bývalého Generálního konzulátu ČR, Fleetwood Avenue 2, Claremont:

  Úřední dny
LEDEN 19.1. a 20.1.2009
ÚNOR 16.2. a 17.2.2009
BŘEZEN 16.3. a 17.3. 2009
DUBEN 20.4. a 21.4. 2009
KVĚTEN 18.5. a 19.5. 2009
ČERVEN 15.6. a 16.6.2009

            Úřední hodiny v těchto dnech budou od 9.00 do 14.30. Prosíme Vás, abyste se předem ohlásili a sjednali si schůzku na našem úřadě v Pretorii na telefonním čísle 012 4312380, abychom mohli efektivně naplnit náš i Váš čas.

            Agenda a konzulární úkony, se kterými se na nás můžete v Kapském Městě obracet jsou následující:

 • Ověřovací agenda

            Ověřování podpisu, úřední ověřování kopií, ověření překladu atd.

 • Matriční agenda

            Žádosti o rodný list, potvrzení o rodném čísle, žádosti o oddací list, žádosti o úmrtní    list

 • Státoobčanská agenda

            Žádosti o osvědčení o státním občanství ČR

 • Pasová agenda

            Žádosti o vystavení cestovního pasu, převzetí cestovního pasu

 • Další

            Žádost o výpis z rejstříku trestů ČR

            V červnu 2009 dojde k vyhodnocení této praxe pravidelných konzulárních dnů, vycházející z vašeho zájmu a na základě počtu konzulárních úkonů během této doby realizovaných. Bohužel z dosavadních zkušeností musíme přiznat, že zájem ze strany vás, krajanů, kterým jsou naše služby nabízeny, zůstal poněkud za očekáváním, a obávám se, že při tomto stavu nebude možné naši další přítomnost v Kapském Městě v tomto rozsahu obhájit. Pevně doufám, že se váš zájem o naše působení v Kapském Městě zvýší a že vám ve výše uvedených dnech budeme moci poskytnout naše služby.

            Aktuální rozpis konzulárních dnů,  jakož i další užitečné  informace -  můžete vyhledat na webové stránce ZÚ Pretoria www.mzv.cz/pretoria .

            S pozdravem               Martin Pohl, velvyslanec

Správná řešení:

 

Křížovka: VESTIS VIRUM REDDIT; ŠATY DĚLAJÍ ČLOVĚKA

Čeština: Maminka byla prozíravá. V létě si zamrazila zeleninu, aby jí měla dost na své vynikající a posilující polévky, které vaří v zimě. Vypěstovala si jí dostatek. Oblíbil jsem si její vývary, ve kterých jsou nudličky. Sliny se mi vždy na ty pochoutky sbíhají.

Vypasený čuník se vyvalil na zápraží. Vyhříval se na podzimním sluníčku, až mu zčervenala lýtka. Bylo mu líto, že se spolu s vlaštovkou nevydal k moři. Kdybych tak měl křídla, pomyslel si. V kopýtku držel kus mrkvičky, v korýtku měl pomyje. Hltavě je polykal. Bál se, že z něj řezník v zimě nadělá jelítka, klobásky a maso vyudí. Potom ale zívl a už dřímal.