česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Apimondia 2019
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

Účast českých včelařů na veletrhu Apimondia 2019 v Montrealu

Ve dnech 8. – 12. září 2019 se šest českých firem představilo na jednom z nejvýznamnějších veletrhů oboru včelařství na světě „Apimondia International Apicultural Congress 2019“, který se konal v montrealském Palais des Congres. Pro české účastníky byla zároveň připravena B2B recepce, které se účastnili významní kanadští partneři z oboru včelařství a VaV. Akce byla realizována Velvyslanectvím České republiky v Ottawě v rámci Projektů na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) a ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR.

V pořadí 46. mezinárodní včelařský kongres Apimondia patří mezi nejvýznamnější světové akce z oboru včelařství, kterého se každoročně účastní na 6 tisíc účastníků z více než 134 zemí. Během veletrhu se uskutečnily desítky konferencí, workshopů, sympozií, ale i soutěž World Beekeeping Award, které se zúčastnily i dvě české firmy.

Včelařství je odvětvím, které do značné míry závisí na zemědělcích. Ti totiž pěstují různé plodiny a v některých případech používají produkty, které mohou představovat hrozbu i pro včely. Jelikož zemědělci naopak potřebují včely pro opylování svých rostlin, dobrá spolupráce mezi zemědělci a včelaři je nezbytná. Proto bylo letošním tématem kongresu: Spolupráce v zemědělství „Working together in agriculture“.

V rámci české delegace, kterou doprovodil také zástupce Ministerstva zemědělství ČR, se na českém pavilonu přestavilo šest subjektů – Thermosolar Hive, Forsage, S & Ř, CH KOVO, Ru-Ka (Zatepleneuly.cz), Biologické centrum AV ČR a Mikrobiologický ústav AV ČR (Centrum ALGATECH). Cílem české účasti bylo vůbec poprvé, v rámci PROPED, představit včelařský sektor v teritoriu Kanady na jedné z nejvýznamnějších akcí svého druhu a vytvořit tak nové vazby mezi českými a kanadskými společnostmi. České firmy se na veletrhu prezentovaly inovačními produkty a technologiemi (mj. termo-solární úl a SW na vzdálený monitoring včelstva), o které byl značný zájem ze strany kanadských i dalších zahraničních partnerů.

Česká včelařská obec byla zastoupena neuvěřitelným počtem 42 registrovaných účastníků, a to jak z řad včelařů, vedení asociací, tak vědeckých pracovníků.

Úspěšná byla i B2B recepce pořádaná Velvyslanectvím ČR v reprezentačních prostorách Honorárního konzulátu v Montréalu, kterou uvedl nový velvyslanec ČR v Kanadě Bořek Lizec. Networkingové recepce se mimo firem zúčastnili i významní kanadští partneři z Canadian Honey Council, kteří zaštiťující na 10 tis. včelařů po celé Kanadě. V rámci VaV a boje proti onemocnění včel (např. roztoč varroa) byla na recepci velice přínosná i účast zástupce kanadského Ministerstva zemědělství, vědce Ph.D. S. Pernala a dalších zástupců sektoru včelařství (International Center for Young Beekepers, Sweetheart Pollinators, Český svaz včelařský, Výzkumný ústav včelařský, Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity a Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci).

Včelařství se může zdát okrajovým odvětvím. Chov včel má nicméně neoddiskutovatelný význam pro celý ekosystém, a to především díky schopnosti včel opylovat rostliny. Přínos z chovu včel v rámci EU byl vyčíslen na 14,2 mld. EUR ročně (368,7 mld. Kč), 84 procent rostlinných druhů a 76 procent potravinové výroby jsou pak zcela závislé na opylování včelami.

Česká přítomnost na veletrhu Apimondia úspěšně posílila povědomí o českém včelařském sektoru. České firmy dokázaly, že i přes menší trh, ve srovnání s kanadským, dokážou konkurovat svými inovačními technologiemi i v globálním prostředí.

Galerie


Apimondia 2019 Montreal