česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

„The Czech Aerospace Sector Can Fly High“ - letecká podnikatelská mise do Kanady (PROPED)

Ve dnech 15. - 19. května 2017 se v Kanadě uskutečnila mise několika českých firem a podnikatelů z leteckého sektoru. Týdenní program podnikatelské a technologické mise v Montréalu v provincii Québec a Torontu v provincii Ontario organizovalo Velvyslanectví ČR v Ottawě ve spolupráci s Generálním konzulátem ČR v Torontu v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie (PROPED). Misi vedl Vladimír Bärtl, náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR, na české straně ji zastřešovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, agentura CzechInvest Praha a Asociace leteckých výrobců ČR.
 

Jedná se o perspektivní obor, který vychází z Mapy oborových příležitostí pro Kanadu. Cílem specializované mise bylo najít nové partnery, upevnit pozici českých firem v sektoru letectví a zmapovat možnosti spolupráce ve vědecko-výzkumné oblasti. Zahajovacího semináře v Montréalu se zúčastnil i velvyslanec ČR v Kanadě Pavel Hrnčíř, programu v Torontu se účastnil generální konzul ČR v Torontu Ivan Počuch.

Aero Ontario

Aero Ontario

Letecký průmysl patří mezi stěžejní odvětví ekonomiky provincií Québec a Ontario, ročně toto odvětví v průměru roste o 5,2 %. Montréal spolu se Seattlem a francouzským Toulouse, patří mezi tři nejvýznamnější centra leteckého průmyslu na světě. Náklady na vědu a výzkum v sektoru letectví v Kanadě ročně činí přes 1 mld. CAD (z toho více než 70 % je realizováno právě v oblasti Montréalu). V Québecu v leteckém průmyslu působí přes 200 firem, 80 % produkce je orientováno na vývoz. V obou destinacích se konala podnikatelská fóra (v Montréalu v Cosmodome de Lavale dne 15.5.2017, v Torontu 18.5.2017 v prostorách právní firmy Miller Thomson, LLP).

Náměstek V. Bärtl a ostatní členové české delegace představili  jak v Québecu, tak i v Ontariu kanadským obchodním partnerům český letecký sektor, který má bohatou a dlouholetou historii. ČR patří mezi největší světové výrobce lehkých sportovních letounů, české firmy jsou aktivně zapojeny do mnoha globálních programů. Podle fDi Intelligence Benchmark je ČR čtvrtou nejvíce zaměřenou ekonomikou právě na sektor letectví, sídlí zde špičková centra leteckého výzkumu, ČR je aktivní členskou zemí Evropské vesmírné agentury, je zde umístěn i Globální družicový systém - Gallileo (GNSS). České firmy se mimo jiné podílejí na vývoji letounu Bombardier C-Series. „Tato mise rozhodně otevírá dveře u těch největších hráčů. Jsem přesvědčen, že budoucí spolupráci také usnadní dohoda o volném obchodu mezi EU a Kanadou CETA“, řekl náměstek V. Bärtl.

Letecký průmysl Kanady (provincie Québec) v Montréalu představila ředitelka rozvoje trhů Mélanie Lussier z Aéro Montréal, v Torontu jej pak  prezentovala výkonná ředitelka Moira Harvey a Phil Arthurs z agentury Ontario Investment. V Mirabel se uskutečnilo jednání s Bell Helicopter, Inc., v Saint-Hubert s prezidentkou firny Bombardier, Inc., velmi dobrému přijetí se delegaci dostalo v Kanadské vesmírné agentuře (CSA), kde delegaci přijalo vedení agentury v čele jejím prezidentem a v jednom z největších výrobců leteckých struktur MHI Canada, Inc. Jak v Montréalu, tak i v Torontu se uskutečnila jednání se zástupci nejvýznamnějších univerzit s leteckými obory.

Mise se zúčastnily firmy, které v letectví podnikají v různých oblastech – výroba kompozitních materiálů (5M, s. r. o. Kunovice), palivových systémů a hydrauliky (Jihostroj, a. s. Velešín), sofistikovaných radarových systémů (ERA, a. s. Pardubice, která dodává radary pro letiště v Montréalu a Torontu). Asociaci leteckých výrobců ČR zastupoval Josef Kašpar, prezident a generální ředitel Výzkumného zkušebního a leteckého úřadu ČR. Obchodní mise se v obou destinacích účastnil i ředitel agentury CzechTrade Calgary Jerry Jelínek.

Účastníci letecké mise absolvovaly četná B2B jednání (Bell Helicopter, Inc., Bombardier, Inc., Pratt & Whitney Canada Corp., Héroux, Explorer Solutions, Placeteco, Inc., Essential Turbines, Inc., L3 Com, ETM Industries, Inc., FDC Composite, Ruiz Aero Composite, Gasosyn Énergies Canada, Cyclone, Aversan, Koss, Aflare Systems, Prefix Aérospace, Inc., Tranlingo Business Services Corp.) a návštívili mnohé významné kanadské firmy a instituce (CRIAQ, CARIC, Aéro ETS, simulační centrum TRU Simulation, MHI Canada Aerospace, Inc., University of Ontario, Oshawa - klimatický tunel, na jehož vývoji se podílel i Výzkumný zkušební letecký ústav, Downsview Aerospace Hub, Ryerson University, Centennial College a Institut leteckých studií UTIAS v rámci University of Toronto, Canadian Space Commerce Association).

Josef Dvořáček
Ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Ottawě