
Kanada - Komplexní hospodářská a obchodní dohoda s EU (CETA)
08.08.2017 / 17:09 | Aktualizováno: 14.11.2017 / 22:30
Komplexní hospodářská a obchodní dohoda (CETA – Comprehensive Economic and Trade Agreement) je komplexní dohoda o volném obchodu mezi zeměmi EU a Kanadou. Jejím cílem je zvýšení vzájemného obchodu mezi EU a Kanadou odstraněním většiny dovozních cel (až 99 %), vytvořením nových pracovních míst a vznikem nových příležitostí pro podnikání.
Počátky dohody sahají do roku 2007, kdy se na summitu v Berlíně lídři EU a Kanady dohodli na společné studii, která by prozkoumala přínosy užšího hospodářského partnerství. Oficiální obchodní jednání pak byla zahájena v květnu 2009 v Praze v rámci tehdejšího předsednictví ČR v Radě EU. V roce 2014 byl pak zveřejněn kompletní text dohody CETA a k podpisu oběma stranami došlo v říjnu 2016 na summitu EU – Kanada v Bruselu. Evropský Parlament pak dohodu CETA schválil dne 15.2.2017, kanadský Parlament dne 16.5.2017. Datum prozatímního provádění dohody bylo stanoveno na 21. září 2017 a v plnou platnost vstoupí CETA po ratifikaci všemi členskými státy EU, Parlamentem České republiky by měla projít na podzim roku 2017. Prozatímní (předběžné) provádění umožňuje de facto vstup smlouvy v účinnost (s výjimkou ustanovení vyloučených z předběžného provádění), třebaže ratifikační proces v jednotlivých členských státech ještě nebyl dokončen. Po ratifikaci ze strany všech členských zemí již bude CETA platná v plném rozsahu.
Země z EU v loňském roce do Kanady vyvezly zboží v hodnotě 35 mld. EUR, dovoz z Kanady činil 29 mld. EUR. CETA může navýšit obchodní obrat mezi EU a Kanadou až o čtvrtinu. Hodnota českého vývozu do Kanady v roce 2016 byla 226 mil. EUR, český dovoz z Kanady představoval 180 mil. EUR, ČR zaznamenala kladné saldo obchodní bilance ve výši 45 mil. EUR. Až 1 038 českých podniků vyváží své produkty a služby do Kanady.
Přínosy dohody CETA pro evropské firmy na kanadském trhu:
- Odstranění většiny cel (99 %) a celních překážek na dovoz zboží – výhodou pro ČR je především odstranění celních sazeb na nejčastěji vyvážené produkty (strojní a elektronická zařízení, plasty, pryž a výrobky z nich, motorová vozidla a jejich díly nebo optické a lékařské přístroje)
- Zvýšení konkurenceschopnosti
- Umožnění evropským firmám ucházet se o kanadské veřejné zakázky (vládní zakázky na federální úrovni v roce 2016 představovaly 15 mld. CAD)
- Zpřístupnění trhu se službami – v oblasti služeb je Kanada 10. největší partner mimo země EU, český vývoz služeb do Kanady dosahuje 104 mil. EUR, otevření nových příležitostí v oblasti finančních, telekomunikačních nebo zásilkových služeb
- Otevření trhu pro vývoz nápojů a potravin do Kanady – odstranění cla u 90,9 % všech kanadských zemědělských položek, systém bezcelních množstevních kvót aplikovaný na citlivé produkty, mj. hovězí a vepřové maso, snížení cel se netýká mj. drůbeže a vajec
- Ochrana tradičních evropských produktů zeměpisným označením a rozšíření ochrany duševního vlastnictví – na seznamu produktů se zeměpisným označením je mj. České pivo a Žatecký chmel
- Usnadnění vývozu pro evropské malé a střední podniky – tyto firmy představují 38 % všech českých vývozců do Kanady, díky dohodě CETA budou moci malé firmy prodávat stejný výrobek (nebo s menším množstvím úprav) na obou trzích
- Zlepšení podmínek pro evropské investice v Kanadě
- Posílení mechanismu řešení obchodních sporů
- Usnadnění uplatnění evropských pracovníků na kanadském trhu – CETA odstraňuje vízová omezení pro profese právník, inženýr, architekt, účetní
- Vzájemné uznávání vybraných kvalifikací – výhoda především pro firmy, jejichž vývozní produkty vyžadují poprodejní služby (instalace, údržba strojů).
Největším přínosem CETA však zůstává odstranění až 99 % dovozních cel, které musely být placeny na kanadských hranicích (to platí i pro kanadské firmy vyvážející do zemí EU). Většina cel bude odstraněna v době, kdy vstoupí v platnost průběžné provádění CETA, tj. 21.9.2017, cla na průmyslové výrobky pak budou odstraněna po sedmi letech. S platností CETA Kanada každoročně odstraní cla na evropské vývozy v hodnotě téměř 400 mil. EUR a na konci každého období (Phase-in Period) se tato hodnota zvýší na 500 mil. EUR ročně – to by mělo zajistit větší konkurenceschopnost evropských firem na kanadském trhu.
Více informací o CETA a možné podpoře při vývozu do Kanady lze nalézt na stránkách Global Affairs Canada a zde, dále na stránkách EU Delegation to Canada a na českém portále BusinessInfo. Vlastní kompletní text dohody CETA v českém jazyce je k dispozici zde.
Josef Dvořáček, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Ottawě