CETA webinář „Jak si najít obchodního partnera v Kanadě“
04.06.2020 / 20:05 | Aktualizováno: 06.06.2020 / 01:09
Komplexní hospodářská a obchodní dohoda mezi EU a Kanadou CETA již více než dva roky umožňuje oběma partnerským zemím využívat výhod plynoucích z plošného zrušení většiny cel, přístupu k veřejným zakázkám či zjednodušení pohybu pracovních sil. V období koronavirové krize může CETA sehrát pro evropské a kanadské firmy důležitou roli i po odeznění pandemie během fáze obnovy.
Evropská unie proto organizuje ve spolupráci s kanadskými partnery tematické webináře pro evropské a kanadské firmy se zájmem o vstup na společný trh prostřednictvím CETA. Jedním z nich je webinář „Jak si najít obchodního partnera v Kanadě“, který se koná 11. června 2020.
Kanada je významným trhem pro evropské zboží. Dokazuje to mimo jiné hodnota vývozu v roce 2019 ve výši 40 mld. EUR, což Kanadu řadí mezi deset nejvýznamnějších exportních destinací Evropské unie. Export České republiku činil 300 mil. EUR, se zohledněním nepřímých exportů dokonce 550 mil. EUR.
Komplexní informace k CETA naleznete v článku na našich stránkách v sekci „Vstup na kanadský trh“. V rámci strategického rozhodování v této nelehké době však může být pro české firmy užitečné si některé z hlavních výhod CETA připomenout.
Největším přínosem CETA je odstranění na 98 % veškerých dovozních cel. Během sedmi let od vstupu v platnost v září 2017 bude pak postupně plně liberalizován obchod s průmyslovým zbožím. U zemědělských a potravinářských výrobků bude celní zatížení odstraněno u téměř 92 % výrobků, s výjimkou citlivých výrobků, u kterých jsou nastaveny buď bezcelní množstevní kvóty, např. mléčné výrobky, hovězí či vepřové maso, nebo kterých se odstranění cel vůbec netýká mj. drůbeže a vajec.
CETA je první mezinárodní obchodní dohodou, v níž Kanada otevřela trh veřejných zakázek na nižší než centrální úrovni (Kanada má 10 provinčních vlád, 3 teritoriálních a více než 3 700 samospráv), zejména na veřejné zakázky prováděné obcemi. Díky tomu mají firmy EU konkurenční výhodu oproti potenciálním dodavatelům z jiných zemí, včetně Spojených států.
CETA zjednodušuje podmínky vstupu a práce v Kanadě pro různé kategorie zaměstnanců, např. manažery, techniky, specialisty, vedoucí pracovníky či majitele společností. CETA chrání vybrané potraviny a zemědělské produkty zeměpisným označením či posiluje spolupráci v oblasti technických předpisů a norem.
První úspěšnou akcí, kterou Evropská unie pro firmy připravila, byl webinář „Jak exportovat do Kanady a využít výhod CETA“. Další akcí je webinář „Jak najít obchodní partnera v Kanadě“. Akce se koná 11. června 2020 od 16:00 SEČ a registrovat se na ni můžete zde.
Webinář se zaměří na stávající vztahy mezi EU a Kanadou, kanadskou obchodní kulturu a postup, jak najít vhodného obchodního partnera v Kanadě. Součástí bude i praktický pohled na podnikatelské prostředí v Kanadě, včetně vízových procedur, či požadavků na pracovní mobilitu nebo možnosti fúze či akvizice s kanadskou firmou.
Věříme, že webinář objasní problematiku navazování obchodních vztahů s kanadskými partnery a přinese i zajímavé postřehy týkající se vlivu pandemie na danou problematiku.
O dalších připravovaných akcích budeme průběžně informovat na našich stránkách. V případě jakýchkoliv otázek či zájmu o bližší informace k obchodní dohodě CETA nás prosím neváhejte kontaktovat.
Jan Kubačka, ekonomický diplomat
Velvyslanectví ČR v Ottawě