česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CFI
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

38. ročník Festivalu filmů Evropské unie

Kanadský filmový institut ve spolupráci s Delegací EU a členskými státy EU v rámci festivalu, který v Kanadě proběhl v Ottawě, Torontu a Vancouveru, představil kolekci 27 filmů z nejnovější filmové produkce všech členských států EU. Česká republika uvedla film Il Boemo režírovaný Petrem Václavem.

V Ottawě festival probíhal od 16. do 26. listopadu v Ottawa Art Gallery, Alma Duncan Salon, 10 Daly Avenue, Level 3.

Festival filmů Evropské unie v Ottawě

Souběžně se festival uskutečnil i v Torontu a ve Vancouveru.

Festival filmů Evropské unie v Torontu (od 16. do 30. listopadu)

Festival filmů Evropské unie ve Vancouveru (od 16. do 26. listopadu)

19 z 27 filmů bylo možné shlédnout i online, a to od 1. do 17. prosince.

Festival filmů Evropské unie online

Českou republiku na festivalu reprezentoval výpravný životopisný film Il Boemo režiséra Petra Václava.

Il Boemo

Il Boemo

Filmové drama přibližuje osudy Josefa Myslivečka, nejslavnějšího českého skladatele 18. století, umělce, který díky svému talentu dokázal okouzlit i to nejnáročnější publikum, prosadit se v obrovské konkurenci italských skladatelů a vystoupat až na samotný vrchol tehdejšího operního světa. Film byl v roce 2022 oceněn Českým lvem v šesti kategoriích, mj. za nejlepší celovečerní hraný film a režii.

                                                                            **************

Petr Václav je absolventem pražské FAMU. Za film Paní Le Murie, který získal Hlavní cenu za dokumentární film na Festivalu filmových škol v Mnichově, byl také navržen na studentského Oscara. Jeho celovečerní debut Marian získal v roce 1996 řadu cen v zahraničí, mj. Stříbrného leoparda na MFF v Locarnu, cenu za režii v Angers, Belfortu, Teheránu, Bratislavě a byl nominován na Českého lva.

Jeho další film Paralelní světy byl finalistou scénáristické soutěže NHK Award — Sundance a byl promítán v soutěžní sekci festivalu v San Sebastian. Film Cesta ven byl uveden v roce 2014 na Filmovém festivalu v Cannes, v sekci ACID a stal se tak po 23 letech první českou premiérou na tomto nejvýznamnějším filmovém festivalu. Byl oceněn sedmi Českými lvy, včetně kategorií nejlepší film, scénář a režie.

Drama Nikdy nejsme sami (2017) získalo diváckou cenu Tagesspiegel Award na Festivalu Berlinale a cenu za umělecký přínos na MFF v Káhiře. Dokumentární film Zpověď zapomenutého získal cenu Fipa d’or na Festivalu v Biarritzu. Zatím poslední Václavův počin, roadmovie Skokan, vstoupil do českých kin v červnu 2017.