Webinář k česko-kanadským výměnným pobytům mládeže
31.03.2025 / 17:38 | Aktualizováno: 31.03.2025 / 17:48
Ve středu 26. března 2025 Velvyslanectví ČR v Ottawě uspořádalo webinář s názvem „Posilnění česko-kanadských studentských výměnných pobytů“, kterého se zúčastnili zástupci kanadských a českých univerzit, Dům zahraniční spolupráce, kanadští absolventi výměnných programů a představitelé Velvyslanectví. Akce se zaměřila na rozšíření povědomí o České republice jako atraktivní destinaci pro studenty a mladé (18-35 let), podporu většího počtu Kanaďanů mířících do ČR a řešení praktických aspektů výměnných programů.
V úvodním projevu pan velvyslanec Martin Tlapa ocenil trvalou spolupráci mezi českými a kanadskými univerzitami, úspěšnost studentských v
ýměn, vyjádřil podporu pro hlubší spolupráci i v rámci vědeckého programu Horizont Evropa a v kontextu geopolitických změn zdůraznil důležitost našeho partnerství v němž je Česká republika stabilním partnerem s podobnými hodnotami.
Slovo následně převzala paní Žižková z Domu zahraniční spolupráce (DZS), která poskytla ucelený přehled českého vzdělávacího systému a akademického prostředí. Ve své prezentaci vyzdvihla vysoký počet zahraničních studentů volících Česko jako studijní destinaci, vynikající umístění českých univerzit v mezinárodních žebříčcích ve spojení s dostupným studentským životem a podpůrný ESN Buddy Programme, který usnadňuje začlenění zahraničních studentů mezi své vrstevníky a akademická výzkumná centra celoevropského významu.
Zástupci McGill University a Queen's University sdíleli své pozitivní zkušenosti se spoluprací s českými univerzitami. Kanadští studenti si Českou republiku oblíbili díky dostupnému bydlení, pestrému studentskému životu, kulturní rozmanitosti a bezpečnosti. Dle jejich vyjádření ČR patří mezi pět nejoblíbenějších destinací kanadských studentů, zejména v oborech jako ekonomie, medicína a politologie. Příjemným překvapením byl fakt, že se kanadským univerzitám po pandemii COVID-19 podařilo obnovit výměnné programy nejrychleji s českými univerzitami, což potvrzuje vysokou oblibu ČR mezi kanadskými studenty. S tím při krátkém vyjádření souhlasila Vysoká škola ekonomická (VŠE), která si spolupráci s kanadskými univerzitami velmi pochvaluje a pravidelně do České republiky přiláká nejvíce kanadských studentů.
O své zkušenosti se podělili dva kanadští studenti, kteří výměnný pobyt v České republice hodnotili jako unikátní a velmi obohacující životní zkušenost. V ČR ocenili především vlídnost se kterou byli přivítáni, bezpečnost, přiměřené životní náklady a ideální polohu, která jim umožnila snadné cestování po Česku i Evropě. Vyzdvihli rovněž vysokou kvalitu vzdělání, široký výběr předmětů a inkluzivní prostředí českých univerzit, spolehlivou veřejnou dopravu a bohatou kulturní scénu.
V rámci programu následovala krátká informativní sekce o Youth Mobility Agreement, která připomněla podmínky pro snadné získání vstupních víz pro mladé Kanaďany za účelem studia, práce nebo cestování. Tento program má klíčovou roli při podpoře studentských výměn a posilování vazeb mezi oběma zeměmi.
Webinář potvrdil status České republiky jako atraktivní a dostupné destinace pro kanadské studenty. V jeho Stejně tak kanadské instituce i nadále nabízejí českým vědcům bohaté příležitosti. V návaznosti na webinář by mělo dojít k uzavření dalších mezifakultních a meziuniverzitních dohod o výměně studentů. Prohloubení těchto vazeb a zvýšená účast na výměnných programech přinese nepochybně prospěch oběma stranám. Všem účastníkům srdečně děkujeme za pozornost a těšíme se další spolupráci a rozvoj česko-kanadských akademických vztahů.
Daniel Plochý, stážista, Velvyslanectví ČR v Ottawě