česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: F. Audet
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Ondřej Kundra v Ottawě představil svou knihu Vendulka. Útěk za svobodou

Velvyslanectví České republiky v Ottawě uspořádalo dne 28. září 2023 ve svých prostorách literární večer s Ondřejem Kundrou, autorem knihy Vendulka. Útěk za svobodou. Akce byla připravena ve spolupráci s Generálním konzulátem ČR v Torontu.

Literární večer moderoval Aleš Opatrný, nový zástupce velvyslance České republiky v Kanadě.

Za účasti především krajanské obce z Ottawy Ondřej Kundra hovořil o vzniku své knihy, o svém prvním setkání s fotografií Vendulky, dále s potomky autora fotografie Jana Lukase a poté o navázání kontaktu s Vendulkou a svém osobním rozhovoru s ní. Tyto události vyústily v publikování dojemného příběhu o druhé světové válce, období holocaustu a událostech, které následovaly.

Našimi vzácnými hosty byla i předsedkyně národní komise pro památky holokaustu (the National Holocaust Monument Committee), paní Annette Wildgoose, a blízký příbuzný Vendulky Voglové, pan Tony Horava.

Během večera mohli hosté shlédnout i s tématem spojenou výstavu fotografií nazvanou "Druhý život Vendulky V."  Výstava představuje fotografie Jana Lukase, které doprovázejí texty Ondřeje Kundry.

Do angličtiny knihu pod názvem Vendulka, Flight To Freedom přeložil Gerald Turner.  Anglický překlad knihy autor představil také v USA a v Torontu.

O. Kundra, A. Opatrný

O. Kundra, A. Opatrný

Autora knihy, žurnalistu Ondřeje Kundru, zaujala jedna z fotografií od Jana Lukase z časů protektorátu. Dal se proto do pátrání po osudech dívky, která je na onom snímku zachycena. Nejprve vznikl titulní materiál pro jeho domovský týdeník, následně kniha. Tou fotografií je zdaleka nejen v České republice proslulý snímek Před transportem. Jan Lukas jej exponoval v březnu 1943. Vendulka byla židovská dívka a Lukas se bál konspiračně pořízené snímky vyvolat. Kdyby u něj nacisté fotografii našli, skončil by stejně jako Vendulka a její rodina v koncentráku. Od fotografovy dcery Heleny Ondřej Kundra zjistil, jak se dívka s Davidovou hvězdou na kabátku a s cedulkou na krku jmenuje. A dozvěděl se rovněž, že ta žena dosud žije – v USA, kam po válce emigrovala.  Při své cestě po USA Ondřej Kundra paní Hanu Vendulu Voglovou přesvědčil, aby o svém pohnutém životě a přátelství s fotografem Janem Lukasem vyprávěla. Z rozhovoru s ní pak vznikla tato kniha. Český spisovatel Jiří Padevět o knize napsal, že příběh Vendulky není jen osudem jedné židovské dívky, která přežila Terezín, Osvětim i pochod smrti a nakonec musela utéct ze svého domova před komunistickou totalitou. Je to příběh českého dvacátého století.

Ondřej Kundra v současnosti působí v týdeníku Respekt jako zástupce šéfredaktora. Stabilním členem týmu se stal v roce 2002. Ve svých textech se zaměřuje na korupci, ruskou a čínskou špionáž a agresi. Za svou investigativní práci několikrát obdržel cenu Novinářská křepelka. Spolupracuje také s mezinárodním investigativním týmem Bellingcat a bylo mu vydáno několik knih. V roce 2014 to byl životopis známé umělecké mecenášky Medy Mládkové Můj báječný život. Mezi jeho nejnovější knihy patří Putinovi agenti, Můj syn terorista a Novičok nebo kulka. Anglický překlad knihy autor představil také v USA a v Torontu.