Klavírista Jan Čmejla vystoupil v Ottawě
17.10.2023 / 02:12 | Aktualizováno: 27.10.2023 / 21:05
U příležitosti oslav 105. výročí založení samostatného Československa uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Ottawě ve spolupráci s Generálním konzulátem České republiky v Torontu koncert talentovaného českého klavíristy Jana Čmejly.
Jan je držitelem celé řady ocenění z českých i mezinárodních soutěží a je považován za jednoho z nejtalentovanějších českých mladých hudebních interpretů. Na ottawském koncertě zahrál díla Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka, Jeana Phillipa Rameau a Frédérica Chopina.
Koncert se uskutečnil ve čtvrtek 26. října od 18:30 hod. v otawském Carleton Dominion-Chalmers Centru.
Za účasti designovaného velvyslance ČR v Kanadě Martina Tlapy v úvodu koncertu promluvil nejprve pan John Brassard, poslanec kanadského parlamentu a předseda parlamentní skupiny česko-kanadského přátelství, poté hosty přivítala na půdě Carletonské university, jíž koncertní sál patří, její zástupkyně paní Betina Appel Kuzmarov, víceprezidentka pro výzkum a mezinárodní spolupráci, a na závěr se za velvyslanectví s hosty přivítal a umělce uvedl zástupce velvyslance pan Aleš Opatrný.
V řadách četného publika byli zastoupeni nejen čeští krajané, ale také významní zástupci diplomatického sboru a kanadské politické a akademické obce. Publikum bylo precizním hudebním výkonem Jana Čmejly nadšeno a odměnilo jej bouřlivým potleskem a ovacemi vestoje. Jako přídavek Jan Čmejla zahrál skladbu současného českého hudebního skladatele Adama Skoumala, jehož klavírní díla se chystá v příštím roce nahrávat.
Koncert se tak stal velmi důstojnou oslavou české státnosti.
Jan Čmejla se narodil v roce 2003. Hře na klavír se věnuje od svých šesti let. Své první hudební vzdělání získal na ZUŠ Ilji Hurníka a na Gymnáziu a hudební škole hl. m. Prahy, kde studoval pod vedením prof. Taťány Vejvodové a prof. Lukáše Klánského. Od roku 2018 studoval hru na klavír na Pražské konzervatoři pod vedením prof. Evy Boguniové. Od roku 2022 studuje u významného profesora Wolframa Schmitt-Leonardyho na Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mannheim. Jan má za sebou řadu vítězství v hudebních soutěžích, jako například Mezinárodní soutěž Virtuosi per musica di pianoforte v Ústí nad Labem (2013, 2018), Chopin for the Youngest (2015), Mezinárodní Novákova klavírní soutěž (2015), Mezinárodní klavírní soutěž Petera Toperczera Košice (2017; 2. cena), Beethovenovy Teplice (2018) a Concertino Praga (titul absolutního vítěze ročníku 2019). Je držitelem prestižního ocenění Zlatý oříšek (2013) udělovaného nejtalentovanějším dětem České republiky a ocenění Kern Foundation Prize vynikající ruské pianistky Olgy Kern. Santa Cecilia (2021), IMF Paris (2021), Carles and Sofia Award (2021), Orbetello Piano competition – Master category (2021). V roce 2022 Jan vyhrál jednu z nejprestižnějších klavírních soutěží jako nejmladší účastník v Evropě Concours International de Piano d’Epinal 2022, která se konala ve čtyřech kolech.
Díky svým soutěžním úspěchům měl příležitost vystoupit s Filharmonií Brno (2014), Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK (2015, 2017), Severočeskou filharmonií Teplice (2019), Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu (2019) či s Václavem Hudečkem v rámci festivalu Svátky hudby 2016. V březnu 2019 vystoupil se sólovým recitálem v National Bohemian Hall v New Yorku a Kennedyho Centru ve Washingtonu v rámci prestižního koncertního cyklu Millennium Stage. Jan se sólovým recitálem vystoupil také i v Barceloně V roce 2021 také vystoupil s 1. koncertem e-moll od Fryderyka Chopina pod taktovkou Leoše Svárovského a provedl sólový recitál v rámci MHF Český Krumlov.