česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Dan Makoli
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jazykové dílny s autorkou dětských knih Ester Starou

V rámci projektů na podporu bohemistiky uspořádaly Velvyslanectví České republiky v Ottawě a Česká škola Ottawa dne 30. dubna na velvyslanectví jazykové dílny s uznávanou českou logopedkou, pedagožkou a oceňovanou autorkou dětských knih Ester Starou.

Dílny zahájil a Ester Starou krátce představil zástupce velvyslance Aleš Opatrný a učitelka nejmladších dětí České školy Ottawa Lucie Koďousková.

Ester Stará nejprve pracovala s žáky a studenty České školy Ottawa.  Děti různé úrovně znalosti češtiny a různého věku dokázala bravurně vtáhnout do komunikace v českém jazyce. Dále pro ně připravila pracovní listy, které spolu zpracovávali, a v závěru každý žák svůj list představil ostatním, čímž si zvýšil své sebevědomí v komunikaci v češtině. Práci každého žáka účastníci odměnili zaslouženým potleskem.

Ve druhé části, které se účastnili rodiče i prarodiče dětí učících se češtině, starší studenti České školy Ottawa, i další zájemci o český jazyk, žijící v Ottawě, Ester Stará představila zejména svou spisovatelskou tvorbu a podala podrobný návod, jak je s pomocí jejích knih možné rozvíjet češtinu u dětí, žijících v cizině.

Dílny byly uspořádány ve spolupráci s Generálním konzulátem ČR v Torontu. Jazykové dílny Ester Staré proběhly také v Torontu, Calgary, dále Ester Stará představí svou práci a tvorbu také v New Yorku a Chicagu.

Ester Stará, logopedka a speciální pedagožka, zasvětila život práci s dětmi s poruchami učení jako hyperaktivita, dyslálie, dyslexie a dysgrafie. Zabývá se zejména prací s dětmi před nástupem do školy, vyrovnávacími programy a integrací takto znevýhodněných dětí do normálních škol. Pracuje ve značné míře i s rodiči, neboť jejich přístup je pro rozvoj dítěte klíčový. Svou inspiraci pro citlivou práci s dětmi čerpá i ze své rodiny a od svých tří synů. Knihy, které píše, jsou určeny zejména dětem, jsou hravé, nesmírně barevné a někdy i interaktivní. V poslední době se ve své práci zaměřuje také na rozvoj komunikačních dovedností dětí. Je také nositelkou řady knižních ocenění. Z celé řady jejích knih jmenujme např. Dušinku, vílu věcí, Žvandu a melivo, 65. pole a Dům za mlhou - knihu, do které se musí kreslit, Koho sežere vlk, Knihu pocitů, Mařenka už říká Ř, Povíš mi to, Super Máňa.

Galerie


Jazykové dílny Ester Staré