česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Ottawa
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Ambroš Duo Prague vystoupilo v Ottawě

U příležitosti Roku české hudby 2024  uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Ottawě dne 29. února  koncert Ambroš Dua Prague.

V překrásném prostoru Knox presbyteriánského kostela v Ottawě koncert zahájil velvyslanec ČR v Kanadě Martin Tlapa. 

Houslista Miroslav Ambroš a klavíristka Zuzana Ambrošová společně koncertují již téměř dvacet let a pod názvem Ambroš Duo Prague sklízí úspěchy nejen v tuzemsku, ale i po celé Evropě a v zámoří. V Kanadě vystoupilo Ambroš Duo Prague poprvé a zahájilo zde své letošní turné po Kanadě a USA.

Na ottawském koncertě, pořádaném u příležitosti Roku české hudby 2024, zazněla Humoreska a Romantické kusy pro housle a klavír Antonína Dvořáka, skladba Josefa Suka Radúz a Mahulena, dvě dueta Z domoviny Bedřicha Smetany, skladba pro sólové housle Dža more Sylvie Bodorové, sonáta pro housle a klavír Les Adieux českého skladatele slovenského původu Juraje Filase a fantazie na motivy z Fausta Pabla de Sarasate. Jako přídavek nadšenému publiku duo zahrálo skladbu Rej skřítků  Antonia Bazzini.

Více jak stovka posluchačů, členů diplomatického sboru, krajanů, žáků hudebních škol, ocenila virtuózní umělecký přednes českých interpetů nadšeným potleskem o ovacemi vestoje. Ambroš Duo Prague svým vystoupením vynikajícím způsobem reprezentovalo Českou republiku a přispělo důstojně do bohaté studnice hudebních akcí pořádaných k Roku české hudby 2024.

Koncert byl pořádán ve spolupráci s Generálním konzulátem České republiky v Torontu.

Rok české hudby je jedinečnou akcí, jejíž počátek sahá do roku 1924, kdy se poprvé slavilo sté výročí narození Bedřicha Smetany.

Následně se až na výjimky Rok české hudby konal každé další desetiletí a postupně rozšiřoval dramaturgii i o výročí dalších velikánů české hudby (Antonín Dvořák, Josef Suk, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů aj.).

Při příležitosti Roku české hudby 2024 vznikl společný podcast Českých center a Radia Prague International  Faces of Czech Music představující aktuální tváře české hudební scény, které stojí za to sledovat.  

 

                                                  

 

Zuzana A m b r o š o v á,  započala svá studia na konzervatoři v Košicích  již ve třinácti letech jako výjimečně talentované dítě.  Hudební fakultu AMU v Praze absolvovala v klavírní třídě  prof. Zdeňka Jílka, komorní hru u prof. Jana Panenky. Studium si doplnila i na mistrovských klavírních kurzech ve Výmaru v Německu.

Jako laureátka Smetanovské klavírní soutěže a mezinárodní soutěže Beethovenův Hradec hrála v šestnácti letech sólově se Státní filharmonií Košice, se kterou poté vystupovala ještě několikrát. S velkým úspěchem se představila jako sólistka také s Vídeňskými filharmoniky.

Na Konzervatoři v Košicích vyučovala deset let hru na klavír, současně koncertovala na Slovensku i v zahraničí a nahrávala do košického rozhlasu a televize.

Od roku 1992 působila pět let na Pražské konzervatoři a externě spolupracovala s hudební fakultou AMU. Od druhé poloviny devadesátých let působí na Konzervatoři Jana Deyla a Gymnáziu Jana Nerudy, nyní Gymnáziu hl. města Prahy.

Je vyhledávanou komorní hráčkou, několikrát byla přizvána i ke klavírní spolupráci na mezinárodních soutěžích a kurzech (Pražské jaro, Talent roku a Ameropa). Vystoupila na mnoha koncertech a festivalech na Slovensku, v Německu, Maďarsku, Rakousku, Francii, Itálii, Holandsku, Lucembursku, Španělsku, Chorvatsku, Švýcarsku, Bulharsku, Norsku a Monaku.  Na mnohá významná mezinárodní pódia i festivaly se opět vrací.

V letech 2016 a 2018, 2019 a 2020 uskutečnila velmi úspěšná turné po USA, kde vystoupila ve, ve městech New York, Little Rock, Phoenix, Seattle, San Francisco, Los Angeles, San Diego, Las Vegas a Portland.  V listopadu 2022 se vrátila z již pátého turné po USA se závěrečným koncertem v New  Yorku  a s  Ambroš duo Prague  získala  opětovné pozvání i na rok 2024.Vystoupí však  tentokrát v Dallase, Chicagu, Cedar Rapids, Minneapolis a nově v Kanadě – v Torontu a Ottawě.

V srpnu 2022 se uskutečnilo  dva roky odkládané turné po Argentině. Dva koncerty v Buenos Aires  přinesly další pozvání do Jižní Ameriky, do hlavních měst Paraguaye a Uruguaye. Koncerty se uskutečnily v říjnu 2023 a měly by se zopakovat i v roce 2024.

Nahrává pro český a slovenský rozhlas i televizi. S houslistou Miroslavem Ambrošem  natočila CD Il Virtuoso  u vydavatelství Arco Diva.

Miroslav A m b r o š je přední český houslista, vystudoval pražskou konzervatoř u prof. Ivana Ženatého, hudební fakultu AMU v Praze u prof. Ivana Štrause a HMT v Hannoveru u Krzysztofa Wegrzyna. Je poslední žák a umělecký spoluhráč houslové legendy Josefa Suka. Pro studium v kanadské Ottawě si ho vybral i světový houslista Pinchas Zukerman. Absolvoval také mistrovské kurzy u Ruggiera Ricciho, Anny Chumachenco a Pierre Amoyala.          Již za svých studií získával významná ocenění na mezinárodních interpretačních soutěžích. Naposledy pak obdržel zlatou medaili na mezinárodní soutěži ve Vídni a stříbrnou medaili v New Yorku v roce 2020. V roce 2022 na již zmíněné soutěži v New Yorku získal také  zlatou medaili.

Absolvoval přes tisíc koncertních vystoupení v Evropě, USA, Kanadě a Jižní Koreji. V březnu 2016, 2018, 2019 a  2020 uskutečnil mimořádně úspěšná turné po USA – Phoenix, Seattle, San Francisco, Los Angeles, San Diego., Las Vegas,  New York,  Little Rock a  Portland. Na univerzitách v Portlandu a Little Rocku také vedl houslové interpretační kurzy.  

V listopdu 2022 se vrátil z již pátého turné po USA se závěrečným koncertem v New  Yorku  a s  Ambroš duo Prague  získal opětovné pozvání i na rok 2024. Tentokrát se koncerty ukuteční  v březnu v Dallase,  Chicagu. Cedar Rapids, Menneapolisu a nově v Kanadě – V Torontu a Ottawě.

Významná byla jeho spolupráce s dirigentem Jiřím Bělohlávkem se kterým zahajoval koncertní sezónu Pražské komorní filharmonie se slavným Čajkovského houslovým koncertem. Sólově vystupoval také s dalšími předními českými a slovenskými orchestry včetně Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a Slovenské filharmonie. Jako interpret se představil také na nejvýznamnějších českých festivalech jako je Pražské Jaro a Smetanova Litomyšl. Bohatá je i jeho nahrávací činnost, kdy nejvýznamnějším je jeho společné CD s Josefem Sukem u společnosti Supraphon, které obdrželo v roce 2008 ocenění „Editor´s choice“ magazínu Classic FM v Anglii.

V roce 2018 založil dámský komorní orchestr Ambroš  Ladies Orchestra, se kterým již koncertoval jako sólista v opeře Garnier v Monaku a na vánočních koncertech České televize.  V  roce 2019 a 2020 vystoupil  na koncertním  turné s tenoristou Stefanem Margitou. Často hrává i s menším obsazením.

Interpretačně velmi aktivní byl i v době pandemie, kdy vystoupil na několika online koncertech s klavíristy  Zuzanou Ambrošovou  a Ivo Kahánkem  vysílaných Mall TV a Českou televizí.

V roce  2020 bylo kvůli nákaze Covid 19 zrušeno turné po Argentině které se nakonec  uskutečnilo v srpnu 2022. Dva koncerty v Buenos Aires  přinesly další pozvání do Jižní Ameriky, tentokrát  do hlavních měst Paraguaye a Uruguaye. Koncerty se uskutečnily v říjnu 23023. Další koncerty po Jižní Americe se již plánují na říjen 2024.

Miroslav Ambroš  mnohokrát nahrával pro českou i slovenskou televizi i rozhlas a také pro marseillské, lucemburské rádio a BBC. V osmnácti letech natočil své debutové CD s klavíristkou Zuzanou Ambrošovou u hudebního vydavatelství  ArcoDiva.

Galerie


Duo Ambroš Prague Concert