česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

VSTUP A POBYT CIZINCE NA ÚZEMÍ ČR

(Archivní článek, platnost skončena 30.11.2010 / 01:00.)

Výklad Zákona o pobytu cizinců na území ČR

Základním obecně závazným právním předpisem upravujícím práva a povinnosti cizinců při vstupu a pobytu na území ČR a vycestování z území ČR a rozsah působnosti resortu MZV v této oblasti státní správy je zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále cizinecký zákon), zejména zákona č. 217/2002 Sb. a zákona č. 222/2003 Sb.

Navazujícími prováděcími předpisy jsou zejména:

· vyhláška č. 368/1999 Sb., kterou se stanoví náležitosti a počty fotografií vyžadovaných podle zákona o pobytu cizinců, v platném znění,
· vyhláška č. 86/2000 Sb., kterou se stanoví státy, jejichž státní občané mohou pobývat v tranzitním prostoru mezinárodního letiště na území ČR pouze na základě uděleného letištního víza, v platném znění,
· sdělení č. 1/2003 Sb., o vyhlášení seznamu hraničních přechodů a rozsahu jejich provozu, v platném znění.

Základní pojmy

" Cizincem se ve smyslu cizineckého zákona rozumí fyzická osoba, která není státním občanem ČR, a to včetně občana EU.
" Občanem EU ve smyslu cizineckého zákona je ke dni 1.5.2004 státní občan států Belgie, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Itálie, Irska, Kypru, Litvy, Lotyšska, Lucemburska, Maďarska, Malty, Německa, Nizozemí, Polska, Portugalska, Rakouska, Řecka, Slovenska, Slovinska, Španělska, Švédska, Velké Británie.
" Rodinným příslušníkem občana EU se ve smyslu cizineckého zákona rozumí jeho manžel, jeho dítě mladší 21 let a nezaopatřený přímý příbuzný ve vzestupné nebo sestupné linii nebo takový příbuzný manžela občana EU. V případě pobytu občana EU na území ČR za účelem studia se rodinným příslušníkem rozumí pouze manžel a nezaopatřené dítě občana EU.
Cizinecký zákon stanoví odlišný režim pro vstup a pobyt na území ČR těchto cizinců:
- občanů EU, jejich rodinných příslušníků a rodinných příslušníků občanů ČR (Stejný režim jako pro občany EU, jejich rodinné příslušníky a rodinné příslušníky občanů ČR se od 1. května 2004 vztahuje na občany Švýcarské konfederace z titulu příslušnosti ke státu, který je vázán mezinárodní smlouvou sjednanou s Evropským společenstvím, pokud tato smlouva nestanoví jinak a občané států, které jsou vázány Smlouvou o Evropském hospodářském prostoru (EHP), pokud tato smlouva nestanoví jinak, tj. /kromě států EU/ občané Islandu, Lichtenštejnska, Norska).
- občanů ostatních států.
" Za způsobilého k právním úkonům je podle cizineckého zákona považován cizinec starší 15 let, který je schopen projevit svou vůli a jednat samostatně.
" Prokázáním totožnosti se rozumí prokázání jména, příjmení, dne, měsíce a roku narození a státního občanství nebo posledního trvalého bydliště mimo území ČR.
" Cizinecký zákon se nevztahuje na cizince, který požádal ČR o ochranu formou azylu a azylanta (pokud cizinecký zákon nebo zákon o azylu nestanoví jinak), dále na cizince, který požádal ČR o udělení oprávnění k pobytu za účelem poskytnutí dočasné ochrany nebo na území ČR již na základě tohoto oprávnění pobývá (pokud cizinecký zákon nebo zákon o dočasné ochraně cizinců nestanoví jinak), a na cizince, který pobývá na území ČR na základě zákona o pobytu ozbrojených sil jiných států na území ČR.

Vstup cizince na území ČR

" Cizinec je oprávněn vstoupit na území ČR přes hraniční přechod v místě a čase určeném k provádění hraniční kontroly (seznam hraničních přechodů a rozsah provozu na nich stanoví Ministerstvo vnitra (MV) sdělením vyhlašovaným ve Sbírce zákonů a je povinen podrobit se hraniční kontrole bez odkladu po překročení státních hranic ČR (je-li hraniční kontrola prováděna na území ČR), nebo překročit státní hranice bez odkladu po ukončení hraniční kontroly (je-li prováděna mimo území ČR).
" Cizinec je povinen při hraniční kontrole předložit na požádání Policie ČR (policie) doklady stanovené cizineckým zákonem (cestovní doklad, vízum opravňující jej k pobytu na území ČR, vztahuje-li se na něj vízová povinnost, doklad o zajištění prostředků k pobytu na území ČR nebo ověřené pozvání ne starší 180 dnů ode dne jeho ověření policií, doklad o zdravotním pojištění, doklad o zajištění ubytování, pokud není prokázáno jiným způsobem, případně vízum státu, který je cílem jeho cesty, je-li nutné), prokázat zajištění nákladů spojených s vycestováním z území ČR, vyplnit a podepsat hraniční průvodku, případně sdělit údaje v rozsahu žádosti o udělení víza.
" Uvedené povinnosti jsou modifikovány u cizinců, kterým byl povolen pobyt na území ČR a mají platná pobytová povolení, dále u cizinců, kterým bylo uděleno vízum k pobytu do 90 dnů za účelem zaměstnání, studia nebo účasti na výzkumu a vývoji, či vízum k pobytu nad 90 dnů, a též u cizinců, kteří se prokáží diplomatickým, služebním či jiným cestovním dokladem a diplomatickým či zvláštním vízem (je-li nutné). Určitá modifikace platí také v případě cizinců mladších 15 let, kteří jsou zapsáni do cestovního dokladu cizince, s nímž cestují.
" Občan EU je povinen na požádání policie předložit pouze cestovní doklad. Občané EU budou moci ke vstupu na území ČR vedle standardních cestovních dokladů (tj. např. cestovní pas, diplomatický pas, služební pas) používat i průkazy totožnosti. Dosud platné předpisy Evropských společenství nestanoví žádnou minimální dobu platnosti cestovního dokladu ani průkazu totožnosti a rovněž tak nestanoví, že by použití průkazů totožnosti bylo podmiňováno existencí strojově čitelné zóny. ČR bude ke vstupu na své území uznávat všechny druhy průkazů totožnosti, které budou obsaženy v příslušné příručce, kterou v současnosti připravuje EU a která bude obsahovat vzory indikovaných národních dokumentů všech členských států EU.
" Policie v určitých případech odepře (tzn. je povinna) a v určitých případech může (tzn. je oprávněna) odepřít cizinci vstup na území ČR při splnění podmínek stanovených pro tyto případy cizineckým zákonem, a to i občanu EU, jeho rodinnému příslušníku nebo rodinnému příslušníku občana ČR.

Režim pobytu cizinců na území ČR

Cizinecký zákon rozlišuje mezi přechodným pobytem cizince na území ČR a trvalým pobytem cizince na území ČR.

A. Přechodný pobyt cizince na území ČR

Cizinec může pobývat na území ČR přechodně:

1. bez víza,
2. na základě uděleného krátkodobého víza, dlouhodobého víza, diplomatického víza nebo zvláštního víza,
3. na základě povolení k přechodnému pobytu,
4. na základě výjezdního příkazu.

1. Přechodný pobyt cizince na území ČR bez víza

Cizinec může pobývat na území ČR přechodně bez víza, a to za podmínek stanovených buď mezinárodní smlouvou, jíž je ČR vázána (dohoda o bezvízovém styku), nebo nařízením vlády ČR, dále je-li občanem EU, a v dalších specifických případech (např. je-li ve výkonu vazby nebo trestu odnětí svobody, nebo jde-li o výkonného letce nebo člena obsluhujícího personálu letecké linky aj.).

2. Přechodný pobyt cizince na území ČR na základě uděleného krátkodobého, dlouhodobého, diplomatického nebo zvláštního víza

Cizinec může pobývat na území ČR přechodně na základě uděleného víza. Tímto vízem může být:
krátkodobé vízum, tj.:
a) letištní vízum - vízum typu A
b) průjezdní vízum - vízum typu B
c) vízum k pobytu do 90 dnů - vízum typu C
dlouhodobé vízum, tj. vízum k pobytu nad 90 dnů - vízum typu D
d) vízum k pobytu nad 90 dnů udělované za účelem vyžadujícím pobyt na území ČR delší než 3 měsíce s dobou platnosti na 1 rok
e) vízum k pobytu nad 90 dnů za účelem převzetí povolení k pobytu udělované s platností na 6 měsíců opravňující k pobytu na území ČR po dobu 3 pracovních dnů
f) vízum k pobytu nad 90 dnů za účelem strpění pobytu na území ČR udělované s platností na dobu nezbytně nutnou, nejdéle na 1 rok
diplomatické vízum

Diplomatickým vízem se rozumí

- letištní vízum,
- průjezdní vízum,
- vízum k pobytu do 90 dnů nebo
- vízum k pobytu nad 90 dnů
udělené cizinci na základě oficiální žádosti a označené jako " Diplomatické vízum" a vyznačené do diplomatického pasu nebo jiného cestovního dokladu cizince, který požívá příslušných výsad a imunit.
Vízum uděluje a vyznačuje formou štítku ZÚ.
zvláštní vízum

Zvláštním vízem se rozumí
- letištní vízum,
- průjezdní vízum,
- vízum k pobytu do 90 dnů nebo
- vízum k pobytu nad 90 dnů
udělené cizinci na základě oficiální žádosti a označené jako " Zvláštní vízum" a vyznačené do služebního pasu nebo jiného cestovního dokladu cizince, který požívá příslušných výsad a imunit.

3. Přechodný pobyt cizince na území ČR na základě povolení k dlouhodobému pobytu

►přechodný pobyt na území ČR na základě povolení k dlouhodobému pobytu vydávaného policií
Dosavadní režim pobytů na základě dlouhodobých víz bude změněn tak, že cizinec bude moci na české dlouhodobé vízum na území ČR pobývat pouze po dobu nejvýše 1 roku - delší pobyty cizinců budou řešeny formou povolení k dlouhodobému pobytu.
Žádost o povolení k dlouhodobému pobytu podá cizinec na území ČR policii ve lhůtě nejdříve 90 dnů a nejpozději 14 dnů před uplynutím platnosti víza k pobytu nad 90 dnů za předpokladu, že hodlá na území ČR pobývat po dobu delší než 1 rok a trvá stejný účel pobytu.
Policie žádost vyřídí ve lhůtě 60 dnů ode dne jejího podání. Policie vydá cizinci povolení k dlouhodobému pobytu formou štítku o povolení k pobytu do cestovního dokladu.
Cizinec je oprávněn pobývat na území ČR po dobu uvedenou v povolení. Povolení k dlouhodobému pobytu může být vydáno nejdéle na dobu 1 roku, lze jej opakovaně prodloužit, vždy však nejdéle o 1 rok.
►přechodný pobyt na území ČR na základě povolení k dlouhodobému pobytu vydávaného MZV
MZV vydává povolení k dlouhodobému pobytu členům personálu zastupitelského úřadu cizího státu nebo mezinárodní vládní organizace akreditované v ČR anebo jejich rodinným příslušníkům registrovaným MZV. Toto povolení se vydá nejdéle na dobu platnosti jejich registrace.
Povolení k dlouhodobému pobytu vydávané MZV má formu štítku.

4. Přechodný pobyt cizince na území ČR na základě výjezdního příkazu

Výjezdní příkaz uděluje z moci úřední policie (zpravidla po zrušení platnosti víza, po uplynutí platnosti víza, po zamítnutí žádosti o povolení k dlouhodobému pobytu, po zrušení platnosti povolení k dlouhodobému pobytu, po zrušení platnosti povolení k pobytu aj.) nebo MZV (po uplynutí doby platnosti /event. prohlášení neplatnosti/ diplomatického nebo zvláštního víza, po uplynutí doby platnosti /event. prohlášení neplatnosti/ povolení k dlouhodobému pobytu vydávaného MZV, po ukončení přechodného pobytu na území ČR, k němuž se vízum nevyžaduje) za účelem ukončení pobytu cizince na území ČR.
Výjezdní příkaz opravňuje cizince k přechodnému pobytu na území ČR po dobu nezbytnou k provedení neodkladných úkonů, a k vycestování z území ČR. Konkrétní dobu pobytu stanoví policie nebo MZV; doba přechodného pobytu cizince na území ČR na výjezdní příkaz nesmí být delší než 60 dnů.
Výjezdní příkaz má formu štítku, který policie nebo MZV vyznačí do cestovního dokladu. Výjezdní příkaz se vyznačí bez žádosti cizince.

B. Trvalý pobyt cizince na území ČR

► Cizinec je oprávněn pobývat na území ČR v režimu trvalého pobytu, má-li povolení k pobytu (dalším důvodem pro trvalý pobyt cizince na území ČR může být jeho svěření do náhradní výchovy osobě, která má trvalý pobyt na území ČR, nebo umístění do ústavu, který se nachází na území ČR).
► O povolení trvalého pobytu může žádat každý cizinec po 10 letech nepřetržitého pobytu na území ČR na vízum k pobytu nad 90 dnů a na povolení k dlouhodobému pobytu. V některých případech (zejména sloučení rodiny) může být žádost podána po 8 letech nebo bez podmínky předchozího nepřetržitého pobytu na území ČR.
► O povolení k pobytu lze žádat na ZÚ a v některých případech též u policie.
► Policie vydá povolení formou písemného správního rozhodnutí. Cizinec je povinen do 3 pracovních dnů po vstupu na území se osobně dostavit k převzetí povolení k pobytu.
► Průkaz o povolení k pobytu se vydává jako samostatný doklad nebo ve formě štítku vyznačovaného do cestovního dokladu cizince s dobou platnosti 10 let a lze jej opakovaně prodloužit, vždy o 10 let. O prodloužení doby platnosti průkazu o povolení k pobytu žádá cizinec policii ve lhůtě 90 dnů před uplynutím této doby, v odůvodněných případech i dříve.
Pobyt občanů EU a jejich rodinných příslušníků na území ČR na základě zvláštního pobytového povolení
► V případě, že občan EU bude chtít pobývat na území ČR po dobu delší než 3 měsíce, bude oprávněn (nikoliv však povinen) požádat policii o udělení zvláštního pobytového povolení.
► Tímto zvláštním pobytovým povolením může být povolení k přechodnému pobytu nebo povolení k trvalému pobytu.
► Žádost o zvláštní pobytové povolení nebo o prodloužení doby platnosti zvláštního pobytového povolení se podává přímo na území policii nebo na ZÚ. Policie vyřídí žádost o zvláštní pobytové povolení podanou na ZÚ ve lhůtě do 180 dnů ode dne jejího podání.

A. Povolení k přechodnému pobytu

O povolení k přechodnému pobytu je oprávněn požádat občan EU, pokud chce na území ČR pobývat přechodně po dobu delší než 3 měsíce. Vydání uvedeného povolení není podmínkou pobytu občana EU na území ČR, a to bez ohledu na účel jeho pobytu.
Tuto žádost může podat i rodinný příslušník občana ČR nebo občana EU, i když tento rodinný příslušník není občanem EU. Podmínkou je, že občan EU, o jehož rodinného příslušníka se jedná, již žádost o povolení k přechodnému pobytu podal nebo na toto povolení na území ČR již pobývá.
Policie vydá občanu EU v případě vyhovění žádosti průkaz o povolení k pobytu státního příslušníka členského státu Evropských společenství. Občanovi Švýcarska, Norska, Lichtenštejnska, Islandu a rodinnému příslušníkovi, který není občanem EU, vydá policie průkaz o povolení k pobytu.

B. Povolení k trvalému pobytu

Policie vydá občanu EU na jeho žádost povolení k trvalému pobytu v taxativně vymezených případech (např. je-li na území ČR zaměstnán a pobývá zde nepřetržitě po dobu 3 let, podniká-li na území ČR, vykonává-li funkci člena statutárního orgánu právnické osoby atd.).
Podmínkou udělení povolení k trvalému pobytu na území ČR rodinnému příslušníku občana EU je, že obdobnou žádost podal dotyčný občan EU. Cizinecký zákon umožňuje také v určitých případech podání žádosti o povolení k trvalému pobytu pozůstalé osobě po občanu EU, který na území ČR pobýval. Toto oprávnění zaniká uplynutím 2 let ode dne úmrtí občana EU.
Policie vydá občanu EU povolení k trvalému pobytu formou písemného správního rozhodnutí a dále průkaz o povolení k pobytu státního příslušníka členského státu Evropských společenství osvědčující jeho právo trvalého pobytu na území ČR.

C. Zamítnutí žádosti o vydání povolení k přechodnému nebo trvalému pobytu, zánik a odnětí oprávnění k pobytu

► Policie může žádost o vydání zvláštního pobytového povolení zamítnout, jestliže žadatel nepředloží požadované náležitosti, je-li důvodné nebezpečí, že by mohl ohrozit bezpečnost ČR nebo závažným způsobem narušit veřejný pořádek, žadatel trpí závažnou nemocí nebo jde-li o nežádoucí osobu.
► Platnost zvláštního pobytového povolení zaniká v případě nabytí českého státního občanství cizincem, jeho úmrtím nebo v souvislosti s jeho vyhoštěním z území ČR.
► Cizinecký zákon stanoví, v kterých případech policie oprávnění k přechodnému či trvalému pobytu odejme.
Hlášení místa pobytu na území ČR
► Ohlašovací povinnost jako evidenční úkon nelze spojovat s vlastním režimem vstupu a pobytu cizinců na území ČR. Tato povinnost se nevztahuje na cizince, který ji splnil u ubytovatele.
► Cizinec je povinen do 3 pracovních dnů ode dne vstupu na území ČR ohlásit policii místo pobytu na území ČR (netýká se cizince mladšího 15 let, člena personálu zastupitelského úřadu cizího státu nebo mezinárodní vládní organizace akreditované v ČR a jeho rodinného příslušníka registrovaného MZV).
► Cizinec - občan EU je povinen ohlásit na policii místo svého pobytu na území ČR ve lhůtě do 30 dnů, pokud jeho předpokládaný pobyt bude delší než 30 dnů. Totéž platí pro rodinného příslušníka občana EU, pokud tento pobývá na území ČR.
► Povinnost hlásit policii změnu místa pobytu na území ČR plní cizinec s trvalým pobytem na území ČR ve lhůtě do 3 pracovních dnů ode dne změny, pokud bude předpokládaná změna pobytu delší než 180 dnů. Ve stejné lhůtě je tak povinen učinit občan EU a jeho rodinný příslušník, kterým bylo vydáno zvláštní pobytové povolení (tj. v režimu přechodného i trvalého pobytu).
► Cizinec s přechodným pobytem je povinen hlásit policii změnu místa pobytu do 30 dnů ode dne změny, pokud předpokládaná změna místa pobytu bude delší než 30 dnů (cizinec, který může pobývat na území ČR přechodně bez víza, tak učiní v případě, že změna místa pobytu bude delší než 90 dnů).





Úprava pobytu cizinců na území České republiky - Informace k zákonu č. 140/2001 Sb., kterým se mění zákon č. 326/1999 Sb.. S ohledem na obsáhlost novely zákona o pobytu cizinců je tento informační materiál směrován především na změny podstatného charakteru. Celá řada úprav totiž stávající zákon pouze precizuje co do jasnosti jeho výkladu a nemá prakticky vliv na práva a povinnosti cizinců.