česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

STUDIUM V KANADĚ

(Archivní článek, platnost skončena 17.07.2011 / 02:00.)

Proč studovat v Kanadě – informace pro ty, kteří o tom uvažují

Kanada přijímá ročně více než 150 000 zahraničních studentů a od roku 1994 jejich počet vzrostl o více než 100 %. Mezi výhody, které Kanada zahraničním studentům nabízí, patří nízké náklady na studium a živobytí. Studijní poplatky v Kanadě patří v porovnání s ostatními anglicky mluvícími zeměmi jako jsou USA, Austrálie či Velká Británie mezi nejnižší. Zahraniční studenti se studentským oprávnění, kteří jsou zapsáni minimálně na jeden rok do studia na veřejných školách pomaturitního stupně, mají také možnost požádat o pracovní povolení a získat tak praktické zkušenosti na kanadském trhu práce. Toto povolení se nově vztahuje i na zaměstnání mimo areál školy. Po dokončení studia a obdržení diplomu mohou navíc zahraniční studenti v Kanadě zůstat pracovat až dva roky (z tohoto oprávnění jsou prozatím vyloučena některá města). Blíže viz www.cic.gc.ca.

Jazykové školy

Díky tradici dvojjazyčnosti vyvinuly kanadské školy jedny z nejvyhledávanějších jazykových programů francouzštiny i angličtiny na světě. Mezinárodní studenti si tak mohou vybírat z nepřeberného množství všeobecných a obchodně zaměřených jazykových kurzů, nebo mohou získat certifikát učitelů těchto jazyků. Jazykové kurzy nabízejí kromě soukromých jazykových škol také všechny univerzity a colleges (druh pomaturitních vzdělávacích institucí v Kanadě hojně rozšířený a vyhledávaný). Všechny tyto instituce studenty přijímají v průběhu celého roku a na různou délku studia. Pokud se rozhodnete studovat jazyky v Kanadě, předem si vyberte provincii a město, kde chcete kurzy absolvovat. Na následujících stránkách naleznete další potřebné informace.

Kanadská jazyková rada ( www.c-l-c.ca) sdružuje veřejné a soukromé jazykové instituce (včetně vysokých škol a colleges) a garantuje, že její členové dodržují předepsané standardy a kvalitu výuky. Její stránky poskytují přehled škol a kontaktů po celé Kanadě.

Kanadská asociace soukromých jazykových škol ( www.capls.co) sdružuje více než 72 jazykových škol.

Studium na univerzitě

Výběr univerzity a studijního oboru: Abyste se mohli lépe rozhodnout, který konkrétní studijní program na kanadských institucích zvolit, podívejte se v první řadě na internet. Vynikajícím zdrojem informací o kanadských univerzitách včetně propojení na webové stránky všech kanadských univerzit je Asociace colleges a univerzit Kanady ( www.aucc.ca). Na těchto stránkách naleznete vyhledávače škol podle provincií, jednotlivých oborů i stupně studia (bakalářský, magisterský, doktorandský).

Přijetí na univerzitu: Každá univerzita určuje své vlastní přijímací požadavky a stanovuje kvalifikaci svých uchazečů individuálně, tj. sama uznává zahraniční diplomy. Pokud potřebujete všeobecné informace o uznávání diplomů, kontaktujte prosím Kanadské informační centrum pro zahraniční doklady ( www.cicic.ca), jeho úloha je však pouze poradenská a kanadské univerzity nemají povinnost se jeho názorem řídit. Jakmile se rozhodnete pro školu a studijní obor, měli byste kontaktovat zahraniční oddělení univerzity, o kterou se zajímáte, informovat se o podmínkách přijetí a požádat o zaslání přihlášky. Pokud podáváte přihlášku na univerzitu v Ontariu, registrační formuláře se zasílají do Centra pro uchazeče o přijetí na univerzitu v Ontariu ( www.ouac.on.ca). V případě Britské Kolumbie slouží k tomu účelu Služba pro uchazeče o pomaturitní studium v Britské Kolumbii ( www.bccie.bc.ca). Pro přijetí na quebecké univezity musíte obdržet tzv. Quebecký certifikát o přijetí (Certificat d'acceptation du Québec) v ceně 100 kanadských dolarů (CAD). Ten se vyřizuje teprve poté, co splníte požadavky kanadské federální vlády pro odjezd do Kanady. Jako součást přijímacího řízení může univerzita vyžadovat ověřené kopie vysvědčení ze střední školy a úřední výpisy o dosavadním pomaturitním studiu. K oficiálnímu ověření diplomů, neboli legalizaci dokladů, je zapotřebí získat potvrzení Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstva zahraničních věcí ČR a konečně Velvyslanectví Kanady v ČR.

Náklady na studium: Výše školného se liší v závislosti na škole i na provincii, ve které chcete studovat, a pohybuje se v rozmezí mezi 5 000 a 15 000 CAD. K těmto poplatkům je potřeba přičíst náklady na živobytí (ubytování, stravování, knihy, kapesné atd.). Průměrné náklady na ubytování na koleji činí 3 000 - 7 500 CAD na školní rok. Celkové náklady (včetně školného a nákladů na ubytování) lze vyčíslit na 15 000 až 25 000 CAD ročně.

Stipendia: Na federální úrovni je pro české studenty nebo absolventy dostupná jen velmi malá finanční pomoc. Každá univerzita však nabízí individuální nebo provinční stipendia. Nejvhodnější je proto obrátit se na kancelář pro finanční pomoc na univerzitě, kterou si přejete navštěvovat. Informaci o dalších podporách naleznete na následujících stránkách: www.canlearn.ca/financing, www.scholarships-bourses-ca.org, www.scholarshipscanada.com, www.nserc.ca, www.sshrc.ca či www.studentawards.com.

Další požadavky

Vízové požadavky: Jakmile budete přijati na některý studijní program v Kanadě, měli byste požádat o studentské oprávnění na vízovém oddělení Kanadského velvyslanectví v Praze ( visa@canada.cz). Potřebné informace o náležitostech žádosti, včetně formuláře, naleznete na internetových stránkách velvyslanectví ( www.canada.cz). Pokud budete v Kanadě studovat méně než 6 měsíců, pak studentské oprávnění nepotřebujete a bude Vám stačit pouze návštěvnické vízum. Pro veškeré další informace doporučujeme stránky Kanadského ministerstva pro občanství a imigraci ( www.cic.gc.ca).

Jazykové požadavky: Žadatelé o studium na vyšších a vysokých školách jsou povinni znát alespoň jeden ze dvou kanadských oficiálních jazyků. Jazykové požadavky určuje každá škola sama. V angličtině je nejčastěji požadován doklad o dostatečné znalosti anglického jazyka ve formě uspokojivého výsledku nejméně 550 - 600 bodů v testu TOEFL ( www.ets.org/toefl). Frankofonní univerzity hodnotí jazykovou úroveň uchazečů individuálně.

Zdravotní pojištění: Provincie Alberta, Britská Kolumbie a Saskatchewan pojišťují zahraniční studenty v rámci zdravotního pojištění svých provincií. Všechny ostatní provincie vyžadují, aby zahraniční studenti měli vlastní soukromé zdravotní pojištění platné po celou dobu jejich pobytu v Kanadě.

Užitečné odkazy

www.studycanada.ca

www.youthonthemove.gc.ca

www.destineducation.ca

www.cmec.ca

Pozn. : Tato informace byla v plném znění převzata z informačního bulletinu Kanadského velvyslanectví v Praze Kanadská mozaika .