Zákonné zřízení datové schránky podnikajícím fyzickým a právnickým osobám
13.03.2023 / 16:46 | Aktualizováno: 11.01.2024 / 17:19
Od ledna 2023 jsou v ČR ze zákona povinně zřizovány datové schránky všem podnikajícím subjektům vedeným v registru osob.
Datové schránky se dělí na dvě skupiny podle typu subjektu, pro který byla zřízena. Může se jednat o datovou schránku zřízenou ze zákona, nebo na žádost. Jedna osoba tak může mít dvě datové schránky – jednu zřízenou na žádost a jednu zřízenou ze zákona.
Právnickým osobám a živnostníkům jsou rozesílány přístupové údaje k nové datové schránce:
1. do jejich datové schránky fyzické osoby nebo
2. dopisem na adresu v České republice, zapsanou v registru osob, pokud datovou schránku fyzické osoby nemají zřízenu.
Občané ČR i cizinci, kteří se nezdržují v ČR, kterým byla datová chránka ze zákona zřízena, nemohou proto zásilku s přístupovými údaji převzít, pokud nemají zřízenu datovou schránku fyzické osoby.
Situaci lze vyřešit
1. Podáním žádosti o nové přístupové údaje na Velvyslanectví ČR v Ottawě, resp. na kterémkoli zastupiteslkém úřadě ČR v zahraničí, u kterého je zřízeno pracoviště Czech POINT, nebo
Žádost lze podat pouze osobně. Pro prodání žádosti je třeba si sjednat schůzku zasláním e-mailu na adresu Ottawa.Consulate@mzv.gov.cz. Do předmětu žádosti uveďte prosím: Zřízení přístupových údajů do datové schránky. V žádosti o schůzku uveďte své jméno, příjmení, číslo telefonu a adresu pobytu v Kanadě.
K podání žádosti je třeba předložit platný doklad totožnosti a identifikační číslo příslušné datové schránky, příp. IČO. K podání žádosti není třeba vyplňovat žádný formulář. Podání první žádosti o nové přístupové údaje není zpoplatněno.
2. Přistoupením do datové schránky některým z elektronických identifikačních prostředků.
V případě datových schránek zřizovaných ze zákona (podnikající fyzické a právnické osoby) není možno schránku na žádost znepřístupnit. Znepřístupnění probíhá pouze ze zákonných důvodů, např. z důvodu výmazu subjektu ze zákonem stanovené evidence (ukončení podnikání), úmrtí, omezení na osobní svobodě, apod. K vlastnímu zrušení datové schránky dochází až uplynutím tří let od znepřístupnění datové schránky z důvodu úmrtí či výmazu ze zákonem stanovené evidence.
Doplňující informace:
Datové schránky budou postupně automaticky zpřístupňovány i subjektům, které si nepřevezmou přístupové údaje a nikdy se nepřihlásí. Pokud tedy subjekt přístupové údaje nepřevezme, datová schránka přesto začne fungovat a zásilky do ní budou doručovány.
Datovou schránku fyzické osoby zřízenou na žádost je možné jejím držitelem znepřístupnit, nikoli zrušit. Znepřístupnění datové schránky je možné v případě datových schránek fyzických osob provést na žádost, např. na kontaktním místě Czech POINT nebo po přihlášení do datové schránky prostřednictvím Identity občana přímo v nastavení schránky.